Čaputová: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

TASR | 23.02.2024 16:37
Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda. Keďže Ukrajina sa bráni voči agresii na svojom území, musíme rešpektovať predovšetkým vôľu Ukrajincov. V predvečer druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
VIDEO: Prezidentka Čaputová k 1. výročiu invázie proti Ukrajine
Video
Archívne video.
Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva Čítajte viac Čaputová na Ukrajine: Môj postoj k vojne nie je politický, ale ľudský

„Už niekoľko mesiacov predtým boli medializované informácie o tom, že takéto niečo Ruská federácia voči Ukrajine chystá. Stále to popierali, hovorili len o cvičení v blízkosti hraníc, potom, že ide o denacifikáciu a mierovú operáciu. Pamätáme si všetky tieto teórie, ktoré sa napokon nepotvrdili,“ priblížila prezidentka.

Ukrajina / UA / Čítajte viac Vojna na Ukrajine po dvoch rokoch: Ukrajincov začínajú dobiehať chyby Západu. Ak bude naďalej vajatať, môžu prehrať Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus Čítajte viac Dva roky vojny na Ukrajine: desaťtisíce až státisíce mŕtvych, milióny utečencov

V tom čase podľa nej nikto nevedel, ako sa to bude vyvíjať a ako ďaleko (Rusi) zájdu. „Aj vďaka medzinárodnej i slovenskej pomoci a statočnosti samotných Ukrajincov sa hlavné boje darí udržiavať len na východe. Pod paľbou je celé územie Ukrajiny aj hlavné mesto, sama som po vypuknutí konfliktu Kyjev i územia ďalej na východ navštívila. Vojnu je tam cítiť všade a najmä je všade cítiť obrovskú ľudskú tragédiu,“ zdôraznila prezidentka.