Rusi prišli o 350 000 vojakov, ale straty nahradili, uvádza britská rozviedka

ČTK | 24.02.2024 18:45
Rusko za dva roky vojny proti Ukrajine prišlo približne o 350 000 zabitých a zranených vojakov, ale tieto straty sa mu podarilo zaceliť, uvádza britská rozviedka v pravidelnom prehľade situácie na bojisku.
Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video
Prvé dánske bojové lietadlá F-16 budú odovzdané Ukrajine toto leto. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Rusko spočiatku do bojov nasadilo 130 taktických práporov a okolo 1 300 tankov, viac ako 5 000 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov, ako aj aspoň 100 000 vojakov, uvádzajú Briti.

Počas dvoch vojnových rokov ruské straty v mnohých prípadoch presiahli množstvo vojakov a zbraní spočiatku nasadených do bojov. Potvrdené straty ruskej techniky presahujú 2 700 tankov a 5 000 bojových vozidiel a obrnených transportérov. Počet zabitých a ranených britská rozviedka odhadla na približne 350 000.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Putin má choré predstavy. Rusko môže zastaviť len sila

V dôsledku mobilizácie, verbovania, výroby nových zbraní a uvedení starej výzbroje zo skladov do prevádzky sa podarilo straty zaceliť a ruské sily na Ukrajine sú teraz väčšie ako na začiatku vojny. Rusko je schopné podnikať útoky pozdĺž frontovej línie a uplatňovať voči ukrajinským silám stratégiu vyčerpávajúcej voj­ny.

Ukrajinský generál Pavliuk spomína, ako sa začala vojna
Video

Server BBC News poznamenal, že spolu s portálom Mediazona a tímom dobrovoľníkov od začiatku vojny vedie súčty ruských strát na základe otvorených zdrojov. Vo vojne podľa týchto čísel padlo minimálne 45 123 ruských vojakov, z toho najmenej 6 614 vojakov bolo podľa médií zabitých od vlaňajšieho októbra do tohtoročného februára, keď ruské sily intenzívne útočili pri Avdijivke na východe Ukrajiny. Skutočný počet zabitých bude zrejme výrazne vyšší, pripúšťa BBC.

Ukrajina, vojak, les Čítajte viac Rusi v mlynčeku na mäso, Zelenskyj pod kritikou Klička a generálov. Ako ukrajinské spory ovplyvňujú dianie na bojisku?

Spojené štáty podľa nedávneho vyhlásenia vysokopostaveného predstaviteľa amerického ministerstva obrany odhadujú ruské straty (mŕtvych aj zranených) na 315.000 vojakov. Denník The New York Times vlani v auguste citoval predstaviteľov USA, podľa ktorých padlo okolo 70.000 ukrajinských vojakov a ďalších až 120 000 ich bolo zranených. Ruské straty vtedy list odhadol na až 120.000 zabitých a ďalších až 180.000 zranených.

Ako strieľa a ničí HIMARS. Rusi majú z americkej zbrane strach
Video
Pozrite si na videu US Marines, ako funguje HIMARS.

Ukrajinský generálny štáb odhadol, že Rusko od začiatku vojny prišlo na Ukrajine o 409 000 vojakov, z toho o 770 počas posledných 24 hodín. Podobné údaje zvyčajne zahŕňajú mŕtvych, vážne zranených aj zajatých. Tvrdenia znepriatelených strán pritom nemožno v podmienkach vojnového konfliktu overiť z nezávislých zdrojov.