732. deň: Zelenskyj prvýkrát potvrdil straty na strane Kyjeva. Rusov podľa neho padlo 180-tisíc

ČTK, SITA, TASR, Pravda | 25.02.2024 07:15, aktualizované: 
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádza na tlačovú konferenciu v Kyjeve 25. februára 2024
Za dva roky vojny s Ruskom padlo 31-tisíc ukrajinských vojakov a 180-tisíc Rusov, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počet ranených nechcel komentovať, aby neposkytol ruskej strane dôležité informácie. Prezident zároveň dúfa v konanie mierového summitu vo Švajčiarsku tento rok na jar a vypracovanie mierového plánu spolu s partnermi. Úspech Ukrajiny závisí podľa jeho slov od západnej podpory. Je presvedčený, že americký Kongres nakoniec schváli ďalšiu pomoc USA, dodal. „Kým bude na Ukrajine vojna, budú problémy v Rusku,“ vyhlásil šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov a naznačil, že budú nasledovať nové útoky na okupovanom Kryme.

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 732 dní
  • Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, potvrdil
  • Za dva roky vojny podľa Zelenského padlo 31-tisíc ukrajinských vojakov, Rusov 180-tisíc
  • Jermak: Rusko môže byť v určitom bode pozvané na mierový summit vo Švajčiarsku
NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandský admirál Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
+16Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Vojna na Ukrajine v dychberúcich fotografiách

Výber fotografií redakcie Defence News zachytávajúci dva roky bojov Ukrajiny o svoju existenciu.

Fotogaléria
Deväťnásťročná Ruslana Danylkinová ako vojačka...
Ukrajinský policajt sa kryje pred ruským...
+34Staršia žena drží postihnutého príbuzného počas...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová na návšteve...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj...
+22 Prezident USA Joe Biden a ukrajinský prezident...
ukrajina, vojna Čítajte viac 731. deň: Zelenskyj: Zvíťazíme! Každý chce, aby sa vojna skončila. Ale nikto z nás nedovolí, aby skončila Ukrajina

22:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Rusko sa dostalo k plánom na minuloročnú ukrajinskú protiofenzívu ešte pred jej spustením. Ukrajina už podľa jeho slov má plán na novú ofenzívu.

„Plány na našu protiofenzívu mal Kremeľ na stole ešte predtým, než sa protiofenzíva začala,“ povedal Zelenskyj v Kyjeve na tlačovej konferencii pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident tiež uviedol, že Ukrajina má jasný plán na novú protiofenzívu. Podrobnosti však podľa svojich slov poskytnúť nemôže. Uviedol však, že plán zahŕňa zmenu vo velení. Zlepšenie pravidelnej rotácie vojakov bude podľa Zelenského tiež dôležité pre úspech a Ukrajina musí mať lepšie pripravené svoje záložné sily.

Vedenie Ukrajinskej armády podľa jeho slov z dôvodu úniku informácií na tento rok pripravuje niekoľko plánov bojovej stratégie. (afp, tasr)

21:14 Ukrajinskí prokurátori zaznamenali vyše 120-tisíc prípadov vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi od začiatku invázie vo februári 2022, oznámil v nedeľu generálny prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.

Kostin v rozhovore s novinármi v Kyjeve na konferencii s názvom Ukrajina 2024 povedal, že vyšetrovania už viedli aj k rozsudkom. „Nie je žiadny zločin, ktorý by Rusi počas tejto vojny nespáchali,“ povedal. „Už máme 80 rozsudkov vyhlásených ukrajinskými súdmi v priebehu tejto vojny,“ dodal generálny prokurátor.

Ukrajina sa snaží o vytvorenie tribunálov podľa vzoru Norimberského procesu, ktorý prebiehal po druhej svetovej vojne proti nacistickým vojnovým zločincom. Kostin ako príklad uviedol zločiny spáchané v juhoukrajinskom meste Mariupol, ktoré padlo do rúk ruských síl v máji 2022.

Ruské sily sú pravidelne obviňované z popráv neozbrojených ukrajinských vojnových zajatcov. Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na konferencii v Kyjeve povedal, že medzinárodné organizácie neplnia svoju funkciu, a poukázal na to, že Červený kríž nenavštívil ani jediného ukrajinského zajatca zadržiavaného v Rusku.

Červený kríž nepomáha ani pri navracaní ukrajinských detí, protizákonne zadržiavaných v Rusku a v častiach Ukrajiny okupovaných Ruskom, dodal Jermak. Podľa Kyjeva je takto zadržiavaných vyše 20-tisíc ukrajinských detí. (tasr, dpa)

18:48 Ukrajina vlani strojnásobila svoju výrobu zbraní a v ukrajinskom zbrojárskom sektore teraz pracuje 500 firiem, oznámil v nedeľu na konferencii v Kyjeve minister pre strategický priemysel Olexandr Kamyšin.

Kyjev hľadá spôsoby, ako posilniť svoje obranné schopnosti v boji proti dva roky trvajúcej invázii Moskvy, a preto sa snaží zvýšiť aj domácu výrobu zbraní a zavádzať inovácie.

Kamyšin počas konferencie odvysielanej v televízii vyhlásil, že do tohto úsilia je zapojených 100 štátnych a 400 súkromných spoločnosti a že Ukrajina tento rok plánuje „značne zvýšiť aj výrobu munície“.

V ďalšom príhovore ukrajinský minister pre digitalizáciu Mychajlo Fedorov povedal, že 90 percent dronov použitých na bojisku proti ruským silám bolo vyrobených na Ukrajine. (reuters, tasr)

18:36 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková musela v nedeľu predčasne ukončiť návštevu vodárne v juhoukrajinskom meste Mykolajiv. Dôvodom bolo spozorovanie ruského prieskumného dronu, oznámil hovorca nemeckého rezortu diplomacie.

Členov delegácie predtým požiadali, aby sa rýchlo vrátili do obrnených vozidiel. Po prílete takýchto prieskumných dronov obvykle nasleduje priamy letecký útok, vysvetlil predstaviteľ nemeckého ministerstva. Zostať v pohybe bolo podľa neho v danom prípade najlepšou možnosťou.

Dron zbadali v okolí vodárne a následne sledoval Baerbockovej kolónu, kým nezmenil smer. Po odchode ministerky a jej sprievodu zaznel v Mykolajivskej oblasti letecký poplach, ktorý trval asi 15 minút.

Baerbocková v Mykolajive oznámila, že Nemecko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc za ďalších 100 miliónov eur a pôjdu na zásobovanie vodou, na nemocnice a výstavbu bytov.

Šéfka nemeckej diplomacie sa musela ešte v sobotu večer uchýliť do úkrytu v meste Odesa na juhu Ukrajiny, keď tam vyhlásili letecký poplach. Sirény v centre mesta zneli okolo 22.00 h asi 20 minút. Podľa reportéra DPA bola Baerbocková spolu s delegáciou a ďalšími hosťami v úkryte svojho hotela.

V Odeskej oblasti bolo následne počuť výbuch. Nie je jasné, či ho spôsobil dopad rakety alebo jej zostrelenie ukrajinskou protivzdušnou obranou. Krátko pred návštevou nemeckej ministerky došlo v Odese k dvom ruským dronovým útokom, ktoré si vyžiadali štyroch mŕtvych a viacerých zranených. (tasr, dpa)

17:58 Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v nedeľu vyhlásil, že Rusko môže byť pozvané na mierový summit, ak „chce Kremeľ túto vojnu naozaj ukončiť“.

Jermak deň po druhom výročí ruskej invázie na Ukrajinu naznačil, že na budúcej medzinárodnej konferencii vo Švajčiarsku sa bude diskutovať o mierovej dohode a v určitom bode diskusií by mohlo byť prítomné aj Rusko.

„Môže nastať situácia, keď spoločne pozveme zástupcov Ruskej federácie a bude im predstavený plán – nech už bude v tom čase agresorskú krajinu zastupovať ktokoľvek -, ale len ak budú naozaj chcieť ukončiť túto vojnu a vrátiť spravodlivý mier,“ uviedol šéf kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajina trvá na tom, že úplné stiahnutie ruských vojakov z ukrajinského územia bude podmienkou pred začiatkom akýchkoľvek rozhovorov. Rusko predtým označovalo ukrajinské návrhy na mier za „absurdné“. (theguardian.com, tas­r)

17:53 Nemecko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc za ďalších 100 miliónov eur a pôjdu na zásobovanie vodou, na nemocnice a výstavbu bytov. V nedeľu to oznámila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas návštevy Ukrajiny.

„Putinov teror tu pokračuje každý deň,“ povedala Baerbocková v juhoukrajinskom meste Mykolajiv o ruskom prezidentovi. „Ale ľudia tu na Ukrajine jasne ukazujú: žiadny deň, žiadny útok nedokáže zničiť ich boj o prežitie,“ dodala ministerka.

Nemecko mieni zvýšiť pomoc pri obnove Ukrajiny, ale zároveň poskytovať vojenskú pomoc pri jej obrane, spresnila Baerbocková. Nemecká vláda zorganizuje medzinárodnú konferenciu o obnove Ukrajiny, bude sa konať v júni v Berlíne.

Mykolajiv, metropola Mykolajivskej oblasti, sa nachádza približne 130 kilometrov východne od tretieho najväčšieho prístavného mesta Odesa a 65 kilometrov od Čierneho mora. V Mykolajive pôsobí univerzita pre lodné staviteľstvo.

Baerbocková si prezrela bývalé sídlo oblastnej samosprávy a sprevádzali ju pri tom gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim a starosta mesta Olexandr Senkevyč.

Ruská raketa, podľa presvedčenia Ukrajincov namierená proti Kimovi, koncom marca 2022 zasiahla túto budovu, zabila 37 ľudí a zranila ďalších vyše 30. Bolo to mesiac po začiatku ruskej invázie. Budovu ponechali ako pamätník. Prístav v Mykolajive je mimo prevádzky. V poslednej správe úrady uviedli, že ruské útoky zničili alebo poškodili v meste vyše 1 300 bytových blokov a vyše tisíc súkromných domov. (tasr, dpa)

17:48 Ukrajinský premiér Dennys Šmyhaľ v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty nenechajú Ukrajinu osamote v oblasti hospodárskej a vojenskej pomoci, odsúhlasenie ktorej v súčasnosti stagnuje v americkom Kongrese.

„Sme hlboko presvedčení, že USA neopustia Ukrajinu v spojitosti s finančnou, vojenskou a zbrojnou pomocou,“ uviedol Šmyhaľ. Kyjev je však podľa premiérových slov presvedčený, že americkí zákonodarcovia dlho-očakávaný balík hospodárskej a vojenskej pomoci schvália.

Ukrajina podľa premiérových slov v roku 2024 od USA očakáva pomoc v hodnote 11,8 miliardy amerických dolárov.

Spojené štáty už poskytli Ukrajine pomoc v hodnote desiatok miliárd dolárov. Republikáni v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu však zdržujú schválenie novej americkej pomoci pre túto krajinu, ktorá už dva roky čelí ruskej invázii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň Kongres vyzval, aby túto pomoc schválil. (tasr, afp, reuters)

16:53 Za dva roky vojny s Ruskom padlo 31-tisíc ukrajinských vojakov, vyhlásil na tlačovej konferencii v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ide o prvé oficiálne oznámenie počtu obetí v radoch ukrajinskej armády počas dva roky trvajúceho konfliktu.

Počet zranených v ukrajinskej armáde nechcel Zelenskyj komentovať, aby neposkytol ruskej strane dôležité informácie. Rusov podľa Zelenského padlo 180-tisíc. Už skôr ukrajinský líder tvrdil, že ruské straty sú päťkrát vyššie ako ukrajinské. Podobné tvrdenia nemožno v prebiehajúcej vojne bezprostredne nezávisle overiť. (čtk)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj... Foto: SITA/AP, Evgeniy Maloletka
Volodymyr Zelenskyj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádza na tlačovú konferenciu v Kyjeve 25. februára 2024

16:10 Občania, firmy a organizácie v Litve darovali počas štvortýždňovej zbierky peňazí približne 8,3 milióna eur na nákup ochranného výstroja pre ukrajinských vojakov. Dva roky po spustení ruskej útočnej vojny proti Ukrajine usporiadali v Litve kampaň s názvom „Radarom!“, jej iniciátormi boli litovskí populárni rozhlasoví pracovníci a niekoľko verejne známych osobností. Zbierka sa skončila v sobotu večer charitatívnym koncertom.

Pobaltský štát je členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) a má 2,8 milióna obyvateľov.

Peniaze budú použité na nákup 1115 jednotlivých ochranných súprav pre vojakov – každá obsahuje prístroj na nočné videnie, laserový zameriavač a systém ochrany proti dronom. Toto vybavenie sa vyrába v Litve, ktorá patrí k najvytrvalejším podporovateľom Ukrajiny. (tasr, dpa)

15:27 Ruský raketový útok zasiahol budovy v meste Kosťantynivka na východe Ukrajine, zásah dostali aj kostol a železničná stanica. V nedeľu to oznámil ukrajinský gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin.

Jeden človek utrpel zranenia, napísal Filaškin na sociálnej sieti Telegram. Kosťantynivka sa nachádza približne 50 kilometrov severne od mesta Doneck, ktoré je okupované ruskými silami už od roku 2014.

Zábery zachytávajú železničnú stanicu v troskách. Podľa ukrajinských správ Rusi použili prerobené protilietadlové rakety typu S-300, ako to často robili aj predtým.

Ruská armáda si ťažkým ostreľovaním oblastí blízko k frontu čistí cestu pre ďalší postup ukrajinským územím. Po nedávnom dobytí malého mesta Avdijivka je teraz tiež údajne v ruských rukách aj susedná dedina Lastočkyne, západne od Avdijivky. (dpa, tasr)

12:57 Polovica západnej vojenskej pomoci Ukrajine je doručovaná neskoro, povedal v nedeľu ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Ukrajina, ktorá zápasí s nedostatkom munície, celé mesiace hovorí, že západná pomoc sa k nej dostáva len pomaly a práve toto má skutočný vplyv na jej dvojročný boj proti Rusku.

„V týchto chvíľach sa sľuby nerovnajú dodávkam (zbraní),“ uviedol Umerov počas fóra venovaného druhému výročiu invázie Ruska na Ukrajinu. „Päťdesiat percent sľúbených dodávok nie je doručených načas,“ dodal minister.

Umerov upozornil, že toto prináša Ukrajine ďalšiu nevýhodu „v matematike vojny“ proti Rusku, ktoré podľa Západu čoraz viac prechádza na vojnovú ekonomiku.

Minister obrany povedal, že oneskorená pomoc znamená, že Kyjev „stratí ľudí, stratí územia“, čo je dané predovšetkým „leteckou prevahou Ruska“. „Robíme všetko možné aj nemožné, ale bez včasných dodávok sa nám tak nedarí a škodí nám to,“ vysvetlil Umerov.

Ukrajinu v posledných týždňoch oslabuje na fronte nedostatok munície a životne dôležitú pomoc USA stále blokujú politické spory v americkom Kongrese. (afp, tasr)

11:37 Ruské jednotky pravidelne útočia na ukrajinské postavenie, na mnohých úsekoch frontu je situácia zložitá a vyžaduje si ustavičnú kontrolu, uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj po tom, čo spolu s ministrom obrany Rustemom Umerovom navštívili veliteľstvo blízko frontu.

Oleksandr Syrskyj Čítajte viac Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

11:17 Od vypuknutia vojny sa ľudia z Ukrajiny cítia na Slovensku prijatí, ale žijú v neistote. Ukázal to výskum odborníkov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). V spolupráci s Akadémiou vied Českej republiky mapujú od septembra 2023 do konca roka 2024 skúsenosti odídencov, informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

V novembri a decembri 2023 uskutočnili výskumníci štyri fokusové skupiny, ktoré podľa hovorkyne odhalili rozmanitosť skúseností odídencov. „Rôznorodosť však spája vďačnosť za prijatie na Slovensku, ale aj celková neistota bez konkrétnejších predstáv o vlastnej budúcnosti,“ avizovala Zuzana Očenášová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Odborníci sa rozprávali aj s matkami, ktoré prišli na Slovensko, zatiaľ čo ich rodina ostala na Ukrajine. „Hoci sa ženám často podarilo zamestnať, mnohé z nich napriek svojmu vysokoškolskému vzdelaniu vykonávajú nekvalifikované a nízko ohodnotené práce,“ poznamenal Petr Mezihorák zo Sociologického ústavu SAV.

K neistote môže podľa Tinákovej prispievať aj zníženie príspevku pre poskytovateľov ubytovania Ukrajincom. „Pretrvávajúcim problémom zostáva aj dôstojné bývanie, ktoré by zaistilo nielen stabilitu, ale aj primerané podmienky pre život viacčlenných rodín či štúdium detí,“ upozornila Martina Wilsch z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Na výskume sa podieľajú štyri pracoviská SAV – Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied, Ústav výskumu sociálnej komunikácie, Ústav etnológie a sociálnej antropológie a Sociologický ústav. V novembri a decembri odborníci uskutočnili štyri fokusové diskusie spolu s 32 participan­tmi. (tasr)

8:46 Ukrajinská protivzdušná obrana počas noci na nedeľu zostrelila 16 z 18 dronov, vypustených Ruskom, oznámilo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany hlási zničenie šiestich dronov nad Čiernym morom a nad pohraničnou Belgorodskou oblasťou. Podobné tvrdenia nepriateľských strán nemožno v podmienkach vojnového konfliktu bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

Ruské drony boli podľa letectva zničené nad ôsmimi z 24 oblastí Ukrajiny, na juhu, východe a v centrálnej časti krajiny. V Kyjeve a okolí trosky zostrelených dronov dopadli do neobývaných miest, ubezpečila oblastná vojenská správa podľa ruskej redakcie BBC. Nálet sa zaobišiel bez poškodenia obytnej a kritickej infraštruktúry, bez obetí a ranených.

Poškodenie bližšie nespresneného objektu infraštruktúry naopak hlási správa Chmelnyckej oblasti v západnej časti krajiny. Obete či škody na obytných domoch nie sú hasené, uviedla.

Rusi v noci najprv odpálili z oblasti Čierneho mora dve protiradarové strely Ch-31P, ktoré sa však podarilo zostreliť, a potom nasledovali nálety dronov v dvoch vlnách s dvojhodinovým rozstupom, uviedlo južné veliteľstvo ukrajinských síl. K priamym zásahom podľa neho nedošlo, dodala BBC.

7:15 Dnešná situácia Ukrajiny je vážna, no zďaleka nie beznádejná. Ruské sily znovu získali iniciatívu, útočia a dosahujú zisky. Tieto zisky sú zatiaľ veľmi obmedzené a mimoriadne nákladné. Pri ovládnutí Avdijivky pravdepodobne zomrelo viac ruských vojakov, než počas celej sovietsko-afganskej vojny. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Ruské opozičné médiá odhadli, že od začiatku invázie zahynulo na Ukrajine viac ako 75-tisíc ruských vojakov. Americká spravodajská služba v decembri 2023 vyhodnotila, že ruské sily stratili na Ukrajine od februára 2022 315-tisíc ľudí. Odhad opozičných médií Meduza a Mediazóny je v súlade s týmto americkým hodnotením, za predpokladu štandardného pomeru zranených a mŕtvych, uviedol ISW.

Ruský vojak, vojna na Ukrajine, mŕtvy vojak, Andriivka Čítajte viac Rusi prišli o 350 000 vojakov, ale straty nahradili, uvádza britská rozviedka

Ruské sily v súčasnosti pokračujú v ofenzívnych operáciách na Ukrajine napriek týmto ťažkým stratám, spoliehajú na kryptomobilizáciu. Rusko generuje nové sily zhruba rýchlosťou ako sú súčasné ruské straty, čo umožňuje ruským silám dôsledne posilňovať útočiace jednotky a pravidelne vykonávať rotácie na operačnej úrovni. Nie je jasné, či by Rusko dokázalo udržať útočné operácie rovnakým spôsobom pri vyššom operačnom tempe, ktoré by však generovalo ešte väčšie straty, hodnotí situáciu inštitút.

Podľa ISW americká vojenská pomoc Ukrajine je nevyhnutná – iba Spojené štáty majú zdroje na to, aby poskytli Ukrajine to, čo najviac potrebuje. Ak Spojené štáty túto pomoc neposkytnú, situácia môže byť naozaj veľmi vážna, uvádza inštitút.

Vojna sa však ani zďaleka neskončila. Ukrajina neprehrala a nie je dôvod, aby Ukrajina prehrala, tvrdí ISW. Rusi sa prispôsobujú dlhému vojnovému úsiliu na Ukrajine, ale nie sú hordami Červenej armády zahalenými do víťazných zástav triumfov druhej svetovej vojny, ako to Putin a jeho propagandisti prezentujú. Ruská armáda trpí mnohými nedostatkami, ktoré sa Ukrajina naučila využívať a kombinovaná ekonomická sila spojencov Ukrajiny je mnohonásobne vyššia ako ruská, uviedol ISW.

Putin však zostáva smrteľnou hrozbou pre NATO, ako aj pre Ukrajinu. Putinovými cieľmi podľa amerického inštitútu zostáva zničenie NATO ako efektívnej aliancie, pretrhnutie zväzku medzi USA a Európou a vybudovanie nového globálneho poriadku, v ktorom bude dominovať hlas a moc Ruska. Záujmy Ameriky, Európy a amerických spojencov v Ázii a na celom svete sú nerozlučne späté s pomocou Ukrajine poraziť Rusko, dodáva inštitút.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ