Blanár rokoval s Lavrovom. Opozícia to kritizuje, Fico hovorí o vyváženej politike

Pravda, TASR, SITA | 02.03.2024 13:20, aktualizované: 
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa v sobotu na okraj diplomatického fóra v tureckom meste Antalya stretol so svojím slovenským náprotivkom Jurajom Blanárom (Smer). Na facebooku o tom informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Strany si vymenili názory na najpálčivejšie otázky medzinárodnej agendy, vrátane situácie okolo Ukrajiny. Ruská strana potvrdila pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni, v kultúrnej, humanitárnej a vojenskej pamiatkovej oblasti,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

O stretnutí Lavrova s Blanárom najskôr informovalo ruské štátne médium RIA Novosti. Krátky videozáznam zachytávajúci ministra Blanára, ktorý mal podľa portálu kráčať na stretnutie s ruským diplomatom, pridal portál na svoj telegramový účet.

RIA Novosti tiež spomína slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý podľa nich vyhlásil, že krajina by mala mať s Ruskom normálne vzťahy a prisľúbil, že aj v tomto smere podnikne kroky.

Poľský minister zahraničia vyškolil v OSN Rusko
Video
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski sa v OSN prihovoril ruskému veľvyslancovi Vasilijovi Nebenzjovi. / Zdroj: Twitter poľskej vlády

Ruská agentúra Interfax informovala, že Blanár po schôdzke s Lavrovom novinárom povedal, že Slovensko neplánuje na Ukrajinu vyslať svojich vojakov ani poslať zbrane. Slovensko podľa Blanára poskytuje Ukrajine humanitárnu podporu a darovalo krajine aj systémy na odmínovanie.

Ministerstvo o stretnutí informovalo až neskôr

Slovenské ministerstvo zahraničia na svojom facebooku o stretnutí Blanára s Lavrovom najskôr neinformovalo. Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytlo svoje stanovisko až v podvečerných hodinách.

Šéf slovenskej diplomacie Blanár absolvoval v rámci podujatia viacero dôležitých bilaterálnych rokovaní so zahraničnými partnermi, s ktorými diskutoval o vzájomných vzťahoch, nových možnostiach rozvoja i aktuálnej zahranično-politickej situácii, uviedol rezort. Tretí ročník diplomatického fóra v tureckej Antalyi sa konal pod záštitou prezidenta Tureckej republiky Recepa Tayyipa Erdogana.

Počas piatkového programu rokoval minister Blanár s hostiteľom diplomatického fóra v Antalyi, tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom. Stretol sa aj s moldavským náprotivkom Mihaiom Popšoiom, ktorému tlmočil podporu Slovenska pri integrácii Moldavska do Európskej únie.

V rámci diplomatického fóra prebehlo súčasne stretnutie Juraja Blanára s ministrom zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Elmedinom Konakovičom.

Sobotňajší program slovenského ministra pokračoval rokovaním so srbskou členkou predsedníctva Bosny a Hercegoviny Željkou Cvijanovičovou spolu s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom.

„Informovali ma o aktuálnom pokroku Bosny a Hercegoviny na ceste do Európskej únie. Slovenská republika vyjadruje podporu otvoreniu prístupových rokovaní s EÚ za predpokladu splnenia zvyšných nevyhnutných podmienok,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s tým, že približovanie sa krajiny k EÚ napomáha aj v ďalšom prehlbovaní vzájomnej ekonomickej spolupráce.

Blanár: Bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia

Blanár sa podľa stanoviska slovenského ministerstva zahraničia stretol s Lavrovom na žiadosť ruskej strany. „Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal Blanár po schôdzke. Šéfovi ruskej diplomacie tlmočil aj postoj vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie.

„Informoval som ho tiež o pozícii vlády SR postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Robert Fico / Viktor Orbán / Péter Szijjártó / Čítajte aj Fica v Prahe vítali maďarskí politici i proukrajinská demonštrácia

Ruskému ministrovi tiež zdôraznil, že „to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať“. Blanár dodal, že SR je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. „Musia sa hľadať také riešenia, ktoré budú garantovať bezpečnosť a mier,“ doplnil. Lavrova zároveň ubezpečil, že Slovensko nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

V závere pracovnej cesty sa šéf slovenskej diplomacie stretol v Antalyi s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom al-Malkím.

Fico stretnutie odobril

Premiér Robert Fico (Smer) obhajuje stretnutie Blanára s ruským ministrom Lavrovom. Vo videu na sociálnej sieti hovorí o vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politike. Pripomína totiž aj nedávne stretnutie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) s jeho americkým rezortným kolegom, ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone.

„Nech je príkladom našej odvážnej suverénnej slovenskej zahraničnej politiky nielen schopnosť pomenovávať veci správnymi slovami, ale aj konať vyvážene,“ odkázal Fico.

Premiér na margo stretnutia Blanára s Lavrovom na okraj tureckého samitu poznamenal, že o ňom vedel. „Vedel som o tomto stretnutí a odporúčal som ministrovi, aby sa s ruským ministrom stretol,“ skonštatoval Fico. Ministri zahraničných vecí mali na stretnutí podľa premiéra hovoriť o možnostiach, ktoré môže priniesť pripravovaný mierový samit vo Švajčiarsku.

Robert Kaliňák LLoyd Austin Pentagon Washington Čítajte viac Robert Kaliňák rozosmial amerického ministra obrany, keď hovoril o stíhačkách F-16

Tretí ročník diplomatického fóra v Antalyi je venovaný hľadaniu mierových riešení, informoval rezort vo štvrtok v tlačovej správe. Na podujatí sa zúčastňuje viac ako 20 najvyšších predstaviteľov štátov a vlád, vyše 60 ministrov zahraničných vecí a 20 predstaviteľov medzinárodných organizácií. „Témou je Úloha diplomacie v časoch nepokojov. Minister Juraj Blanár absolvuje popri fóre diplomacie viacero bilaterálnych rokovaní so zahraničnými partnermi,“ napísalo ministerstvo.

Vzhľadom na to, že Západ prerušil vzťahy s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu, ktorú spustilo pred dvoma rokmi, stretnutie ministrov vyvolalo rozpaky. Blanár je jeden z mála popredných európskych predstaviteľov, ktorí sa od začiatku vojny na Ukrajine osobne stretli s predstaviteľmi Rus­ka.

Súčasná slovenská vláda od svojho nástupu k moci minulý rok urobila niekoľko krokov a vyhlásení, ktoré sú vnímané ako skeptické voči Ukrajine a bližšie k Moskve.

Czech Republic V4 Čítajte aj Mienka Ukrajincov o Slovensku sa zhoršila, ale Fica hodnotia lepšie ako Orbána

Opozícia stretnutie kritizuje

Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom považuje opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) za zvrat dlhodobého zahraničnopoli­tického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ. Stretnutie kritizujú aj KDH, SaS a líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

„Minister Blanár sa stretol s hlavným diplomatom štátu, ktorý označuje Slovenskú republiku za svojho nepriateľa, ktorý napadol susedný štát a ktorého predstavitelia naznačujú, že Ukrajinou by sa ich ťaženie nemuselo skončiť,“ uviedol v stanovisku poslanec parlamentu Tomáš Valášek (PS). Myslí si, že pre predstaviteľov Smeru zrejme ide o predvolebnú hru na voličov obdivujúcich Rusko. „Potvrdili tým, že súčasná vláda už Slovensko nevidí na Západe, ale vidí sa skôr v autoritatívnom smerovaní a v nadbiehaní diktátorským režimom,“ zdôraznil.

PS dúfa, no neočakáva, že Blanár stretnutie využil na diskusiu o mieri s jedinou stranou, ktorá ho môže priniesť kedykoľvek. Hnutie tvrdí, že stačí, ak Rusko stiahne svojich vojakov. Poslanec Ivan Štefunko (PS) dodal, že stretnutie je zradou našej zahraničnopoli­tickej orientácie.

Miloš Zeman a Viktor Orbán Čítajte aj Fico aj Orbán v Prahe navštívili politických priateľov, Zeman ich ponúkol jednohubkami

Podpredseda KDH Marián Čaučík sa pýta, či Blanár Lavrovovi povedal to, čo hovorí doma – že Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú krajinu v medzinárodne uznaných hraniciach. Čaučíka tiež zaujíma, či Blanár ruskému ministrovi povedal, že vidí perspektívu Ukrajiny v EÚ a že Slovensko podporuje mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k čím skoršiemu začatiu mierových rokovaní.

Čaučík dodal, že ruská strana mala potvrdiť pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni, v kultúrnej, humanitárnej a vojenskej pamiatkovej oblasti. „Som presvedčený, že slovenská strana by na obnovenie takýchto vzťahov mala pristúpiť až po tom, ako ruská strana stiahne svoje vojská z okupovaných území Ukrajiny,“ uviedol v stanovisku.

Matovič tvrdí, že stretnutie je v súlade s „nemorálkou“ Blanára. Myslí si, že ruská propaganda premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) pomáhala počas uplynulých troch rokov a v predvolebnej kampani. Označil preto toto stretnutie za poďakovanie a povinnú jazdu. Fico nám podľa neho robí v Európe hanbu.

V4, Peter Pellegrini, Markéta Pekarová Adamová, Miloš Vystrčil Čítajte aj Pellegrini v Prahe na V4: S Ukrajincami sme mali priateľské rokovania, naše vojenské možnosti sa vyčerpali

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) označila stretnutie Blanára s Lavrovom za nepriateľské gesto voči našim spojencom. Podľa poslanca Juraja Krúpu si Blanár podáva ruku s jedným z najbližších ľudí ruského prezidenta Vladimira Putina „Stretnutie Juraja Blanára s človekom, ktorý je okrem iného na sankčných zoznamoch, je len dôkazom toho, že Ficova vláda nás ťahá na Východ,“ myslí si poslanec. Po krokoch vlády Roberta Fica sa podľa liberálov Slovensko ocitá v čoraz väčšej medzinárodnej izolácii.

„Robert Fico preberá rétoriku ruskej propagandy a miesto spolupráce s našimi partnermi v EÚ a NATO pochlebuje Kremľu a Putinovi. Bohužiaľ, tu už nejde len o narušené vzťahy vo V4 a s Európskou komisiou, ale stretnutie Blanára s Lavrovom je jasné nepriateľské gesto voči našim spojencom,“ vraví predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling. Predseda hnutia Slovensko, ktorý otázku o predmetnom stretnutí dostal od médií na tlačovej besede, skonštatoval, že sa vôbec nečuduje. „Je to v súlade s ich nemorálkou, ktorou sa v živote riadia," vyjadril sa. Dodal, že on sám by si z pozície ministra zahraničných vecí demokratického štátu s Lavrovom ruku nepodával.