Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

TASR | 04.03.2024 22:35
Izrael / Tunel / Hamas / Foto: ,
Izraelskí vojaci vstupujú do jedného z tunelov Hamasu v Pásme Gazy, január 2024
Palestínske radikálne hnutie Hamas nevie, koľko rukojemníkov unesených z územia Izraela do Pásma Gazy 7. októbra minulého roka je stále nažive.

„Nevieme presne, kto z rukojemníkov je živý alebo mŕtvy, kto zomrel útokov alebo hladu,“ uviedol pre agentúru AFP z egyptskej Káhiry vysoko postavený predstaviteľ Hamasu Básím Naím. Dodal, že rukojemníci sú v moci viacerých skupín na mnohých miestach Pásma Gazy.

Naím, bývalý minister zdravotníctva v Pásme Gazy, ďalej podotkol, že „je potrebné prímerie, aby sme túto otázku mohli preveriť“.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire. Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia tam druhý deň rokovali so zástupcami Spojených štátov i Hamasu.

Izraelská vláda odmietla na rokovania do Káhiry vyslať svoju delegáciu s tým, že nedostala od Hamasu zoznam žijúcich rukojemníkov.

Podľa Naíma však podrobnosti o stave väzňov neboli spomenuté v žiadnych dokumentoch alebo návrhoch, o ktorých sa rokovalo. Počas útoku palestínskych militantov bolo do Pásma Gazy z Izraela zavlečených približne 250 rukojemníkov. Podľa izraelských predstaviteľov sa ich tam stále nachádza 130, no o 31 sa predpokladá, že už nežijú.

Hamas v piatok oznámil, že v dôsledku izraelskej vojenskej operácie zahynulo ďalších sedem rukojemníkov. Podľa agentúry AFP túto informáciu nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Benjamin Netanjahu Čítajte viac Netanjahu: Izrael nebude kapitulovať pred bludnými požiadavkami Hamasu