Ruský 'zázračný' tank sa vyhýba službe. Armatu proti Ukrajine nechcú poslať
„Pokiaľ ide o funkčnosť, je, samozrejme, oveľa lepší ako existujúce tanky, ale je príliš drahý, takže je nepravdepodobné, že by ho armáda teraz použila. Je pre nich jednoduchšie kúpiť si rovnaké T-90,“ vysvetľuje Sergej Čemezov, riaditeľ konglomerátu Rostech.
Podľa neho ruské sily teraz potrebujú nové a lacné vybavenie. „Potrebujeme peniaze na výrobu nových tankov, nových zbraní, možno lacnejších. Ak je teda možnosť kúpiť lacnejšie, prečo nie,“ dodal šéf Rostechu.
Britské obranné spravodajstvo však nesúhlasí s tvrdením Čemezova a predpokladá, že skutočnou príčinou sú obavy Moskvy z poškodenia povesti, ak by ‘prestížny’ tank stratila v boji, informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Jeho vysvetlenie budí niekoľko otázok. Tank je bezpochyby skutočne drahý, odhaduje sa, že Armata stojí približne 5 až 9 miliónov dolárov, čo je podstatne drahšie ako ruské tanky T-90, T-80 a T-72, ktoré Moskva nasadila proti Ukrajine. Všetky tieto tanky na ukrajinskom fronte utrpeli ohromné straty, píše portál Business Insider.
Britská vojenská rozviedka začiatkom roku 2023 informovala o plánoch Moskvy poslať zopár strojov T-14 na Ukrajinu na propagandistické účely. Ruská armáda však tanky odmieta prijať pre ich zlý technický stav. Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva tiež poznamenalo, že týchto tankov je málo a ruská armáda ich nepozná a je nepravdepodobné, že by ich mohla plne využiť v boji, uviedol ruský portál Meduza.

Rusko už zvažovalo použiť proti obrancom Ukrajiny Armatu. Podľa Britov išlo o „vysoko rizikové rozhodnutie“, pretože vojenskí velitelia neverili novej technológii stretávajúcu sa s výrobnými problémami. Produkcia nových T-14 sa taktiež dlhodobo odkladá, čo vedie Rusov k ešte väčšej skepsy voči stroju. Rusko by navyše muselo vyriešiť logistické problémy, pretože tieto tanky sú oproti iným ťažšie a väčšie, píše portál iDNES.cz.

Armata podľa tvrdení Moskvy prekonáva všetky západné zbrane. Vyznačujú sa bezposádkovou vežou s kanónom kalibru 125 milimetrov, z ktorého je možné odpaľovať aj riadené protitankové strely o dolete až ôsmich kilometrov. Ich delá sú údajne ovládateľné na diaľku. Trojčlenná posádka pracuje v opancierovanej „kapsuli“ v prednej časti tanku, ktorý je chránený aj dynamickým pancierom a systémom aktívnej obrany. Či všetko funguje ako je uvedené na papieri, ostáva stále otázkou.
Moskva plánovala výrobu až 2 300 kusov tankov Armata, ich množstvo sa však momentálne ráta v desiatkach.
"Neočakávam, že T-14 bude mať významný vplyv na vojnu na Ukrajine. Rusi týchto tankov jednoducho nemajú k dispozícii dostatok,“ reagoval pre Pravdu vojenský historik David Silbey z Cornellovej univerzity.

Podľa experta od začiatku vyzerá vývoj a produkcia tanku Armata ako katastrofa. "Rusi sa pokúsili poskočiť vpred, čo týka technológií a bojových vlastnosti, ale vytvorili tank, ktorý nedokážu vyrobiť v akomkoľvek rozumnom počte. Ich priemysel nemá schopnosti hromadne produkovať požadované vybavenie pre tento stroj, či už ide o diaľkovo ovládanú vežu, alebo senzorové polia na vonkajšej strane T-14. Výsledkom je, že každá Armata sa vyrába takpovediac ručne, čo je časovo nesmierne náročný proces a jeho výsledkom je málo finálnych produktov. Je to taká výrobná špirála smrti. Rusi nedokážu vyrobiť dostatok týchto tankov, aby prišli na to, ako to robiť efektívne a aby odstránili chyby, a preto nemôžu opraviť proces produkcie, aby rýchlejšie postavili ďalšie tanky. V súčasnosti je tak T-14 naozaj vhodný len na vojenské prehliadky. A ani na tie nie vzhľadom na náchylnosť motora na poruchy. Nevidím, že by sa to na Ukrajine zmenilo,“ vysvetlil Silbey.
Ukrajincom sa aj vďaka západnému vybaveniu a efektívnym dronovým útokom darí ruské tanky ničiť. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že od začiatku vojny Rusko stratilo na bojisku 6 657 tankov.