Fico: Necítim potrebu meniť charakter svojej rétoriky, suverenita nám svedčí

TASR, SITA | 07.03.2024 13:16, aktualizované: 
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že necíti potrebu meniť svoju rétoriku a že suverenita Slovensku svedčí. Urobil tak na štvrtkovej tlačovej konferencii v súvislosti so zahraničnou politikou a rozhodnutím českej vlády odložiť česko-slovenské medzivládne konzultácie. Zopakoval, že česká vláda bude na Slovensku kedykoľvek vítaná, a podčiarkol silu vzťahu oboch národov.
Fico a Fiala. Meniť sa nebudem, suverenita nám svedči
Video

„Budeme si držať svoju pozíciu. Necítim potrebu meniť charakter mojej rétoriky alebo spôsob vyjadrovania. Naopak, ja sa domnievam, že táto suverenita nám svedčí. Konečne sa Slovensko nadýchlo po tých troch alebo štyroch rokoch, ktoré boli hrozné,“ povedal premiér. Podčiarkol, že vláda nemôže len na základe nejakej udalosti meniť postuláty svojej politiky.

Český vicepremiér Jurečka: Konzultácie s Ficovou vládou nám už nedávali zmysel
Video

„Chápem že bude tlak, pretože veľkým krajinám sa nepáči, ak je niekto príliš suverénny,“ dodal Fico s tým, že si váži všetky členské štáty Európskej únie a nediktuje im, ako majú postupovať v súvislosti s Ukrajinou. Podľa vlastných slov len tlmočí, čo slovenská strana robiť nebude. Poznamenal tiež, že sa blíži samit krajín vo Švajčiarsku. „Nevieme ešte veľa, ale má zmysel, ak na ňom nebudú Rusi, Ukrajinci a Američania? No nemá,“ podotkol.

Robert Fico / Petr Fiala / Čítajte viac Česko v reakcii na slovenskú zahraničnú politiku odložilo medzivládne konzultácie

Premiér zároveň v súvislosti so zahraničnou politikou ocenil zrušenie pripravovanej diskusie na holandskej ambasáde v ČR. Podujatie kritizoval. Prirovnal to k situácii, keď by napríklad on zvolal na Slovensku diskusiu s veľvyslancami európskych krajín a dvoma bývalými českými politikmi, kde by nadávali na českú politickú scénu. „To je nevídané, neakceptovateľné,“ vyhlásil premiér. Na podujatí kritizoval aj účasť Juraja Rizmana z organizácie Post Bellum a bývalého šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera.

PREMIÉR: Samit premiérov V4 v Prahe Čítajte viac Maďarské médiá: Rusko vrazilo klin medzi Slovensko a Česko. Symbolické gesto, hodnotia politológovia

SaS: Výkon zahraničnej politiky v rukách Smeru dvíha ľudí zo stoličky

Výkon zahraničnej politiky v rukách Smeru dvíha ľudí zo stoličky. Vyhlásila to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá vníma najnovšie správy o slovenskej zahraničnej politike ako alarmujúce. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling spomenul napríklad výkon slovenskej diplomacie na úrovni krajín V4, stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Balnára (Smer) s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom, urážanie holandských partnerov a tiež koniec blízkych vzťahov Slovenska s Českou republikou. „Je to výpočet hanebnej zahraničnej politiky Slovenska len za posledných pár dní,“ zdôraznil Gröhling a vyhlásil, že Blanár ako minister zahraničných vecí nedokáže „žehliť Ficove správanie a svojím konaním pomáha zhoršovať renomé Slovenska v zahraničí".

„Na Slovensku sa kompletne zbúrala zahranično-politická orientácia. Od našich spojencov a partnerov sme sa odklonili smerom k Orbánovi a Putinovi," vyhlásil poslanec Juraj Krúpa (SaS) a doplnil, že spojenci budú so Slovenskom postupne tlmiť vzťahy, čím sa Slovensko dostane ešte do väčšej izolácie. Podľa poslanca zo zahraničia prichádza čoraz viac indícií, že agresívna domáca politika vlády Roberta Fica (Smer) spolu s aplikáciou kremeľských záujmov v tej zahraničnej je pre vyspelý svet neakceptovateľná. Ako ďalej SaS uviedla, slovenská diplomacia sa zmenila na nepredvídateľnú a agresívnu. Podľa Krúpu je predvolanie si holandskej veľvyslankyne pre konferenciu v Česku nepochopiteľným krokom. „Je to absurdné aj preto, že Blanár s Ficom neustále živia myšlienku, že o osude Ukrajiny by mali rozhodnúť svetové mocnosti. A celkom určite sa práve o Ukrajine rozprával aj s ruským ministrom Lavrovom na tureckej pôde,“ dodal Krúpa s tým, že ide o pokrytectvo, ktoré dvíha veľkú časť slovenskej spoločnosti zo stoličiek. Gröhling upozornil, že dôsledkom izolácie nebude len menej potriasania rúk či rokovaní na zahraničných fórach. Slovensko podľa neho môže prísť o eurofondy, môžu byť stopnuté zahraničné investície, môže rásť korupcia, znížiť sa bezpečnosť, mladí šikovní ľudia budú odchádzať do zahraničia a poklesne teda aj životná úroveň obyvateľov Slovenska.