Čo spája a čo rozdeľuje favoritov? Korčok je neistý, no nadstranícky. Pellegrini zas skúsený, no politický chameleón

Adriána Belej Majerčínová | 01.04.2024 06:00
pellegrini, korčok Foto:
Peter Pellegrini a Ivan Korčok pred prezidentskou debatou.
Výhra Ivana Korčoka v prvom kole síce pre niektorých prekvapením nebola, no náskok vyše piatich percent pred Petrom Pellegrinim áno. Doterajšia kampaň bola slabým odvarom. Už niekoľko hodín po výsledkoch začali obaja kandidáti bojovať o ďalších voličov zostra. Pred niekoľkými mesiacmi mali Korčok a Pellegrini mnoho spoločných postojov. Čím viac sa však blížili predčasné voľby a čím viac sa po nich začali kreovať favoriti tých prezidentských, tým väčšia bola aj názorová priepasť medzi Korčokom a Pellegrinim. Čo majú spoločné a čo ich naopak rozdeľuje?

Pravda sa pozrela na silné a slabé stránky prezidentských kandidátov a spolu s odborníkmi zostavila rebríček plusov a mínusov.

Harabin o svojich voličoch a podpore Pellegriniho
Video
Zdroj: TV Pravda

Spoločných mali množstvo vecí, zmenili to obe voľby

„Ja neviem, vyzerá to tak, že som toto prvé kolo snáď aj vyhral,“ reagoval neveriacky dojatý víťaz volieb Korčok. „Dostať sa do druhého kola bol základný cieľ,“ skonštatoval druhý postupujúci kandidát Pellegrini. „Zatiaľ všetko podľa plánu. Očakávali sme výhru Ivana Korčoka v prvom kole o tri percentuálne body,“ dodal premiér Robert Fico. Aj takto sa dá v troch vetách zhodnotiť finiš prvého kola volieb.

korčok, pellegrini Čítajte viac Korčok alebo Pellegrini? Favoriti bojujú o kľúčové bašty: Chaos okolo podpory Harabina by mohol voličov odradiť

Už pár minút po výsledkoch však bolo jasné, že pár kampaňových dní pred druhým kolom bude oveľa ostrejších. Pellegrini už v prvom prejave po výsledkoch agitoval, zameral sa na ľudí na vidieku a na voličov Štefana Harabina. Korčok dodal, že očakáva špinavú kampaň a prvýkrát zdôraznil, že má s Pellegrinim veľa spoločných názorov, rozdiel je v tom, že ich líder Hlasu podľa neho podriaďuje politickým cieľom. Líder Hlasu sa naopak od Korčoka do veľkej miery dištancoval.

Čo ich spája? Ak by sme si túto otázku podľa politológa z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Lenča položili pred rokom a pred vstupom Pellegriniho do koalície s Robertom Ficom a Andrejom Dankom, odpoveď by bola „mnoho vecí“. „Počnúc tým, že obaja sú z Banskej Bystrice, cez zahranično-politickou orientáciou Slovenskej republiky až po vnímanie postavenia menšín a nastavenie rôznych vnútroštátnych politík,“ povedal pre Pravdu.

Korčok o podpore Harabina a Matoviča aj panáku s východniarmi vo vlaku
Video
Zdroj: TV Pravda

To sa však podľa neho pod tlakom volebnej kampane zmenilo. „V súčasnosti sa snaží prednostne Pellegrini vystupovať ako úplne iný politik,“ hovorí Lenč. Podľa politológa z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Miroslava Řádeka ich spája dlhodobá skúsenosť s politikou v najvyšších sférach, prozápadná orientácia a rodisko. „Obaja čiastočne „zatĺkajú“ niektoré svoje minulé kruciálne postoje,“ hovorí. Korčok mal protichodné postoje pri kauze Evka, kde pred rokmi tvrdil, že bolo všetko v poriadku a teraz to zvaľoval na exministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s tým, že o ničom nevedel, Pellegrini mení názor takmer pri všetkom.

„Pellegrini je politický „chameleón“, ktorý je váhavý. Ktorá poloha Pellegriniho je skutočná? Pellegrini v kroji, na MDŽ, na traktore alebo Pellegrini ako sociálny liberál západného strihu?“ pýtal sa politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner. „Kým Korčok zotrval na svojich postojoch aj v čase vrcholiacej volebnej kampane, Pellegrini sa odklonil skoro od všetkého, čo tvrdil pred rokom či v čase zakladania strany Hlas,“ hovorí Lenč. Odlišní sú aj vo vzťahu k politickým stranám. „Peter Pellegrini sa dokáže dobre cítiť aj na slovenskom vidieku, zatiaľ čo Ivan Korčok sa viac prihovára mestským intelektuálom,“ dodal Řádek. Podľa Lenča ich rozdeľuje skoro všetko.

Pravda preto zosumarizovala základné témy kampane, v ktorých sa ukazuje ich spoločný či rozdielny postoj, ale aj zmena názorov.

1. Postoj k vláde

Spoločné majú paradoxne obaja to, aký plánujú mať ako prezidenti postoj k vláde. Rozdielna je len interpretácia a vo finále aj realita. Korčok má s premiérom Robertom Ficom problém a považuje ho za „škodnú“ pre Slovensko, Pellegrini je súčasťou koalície so Smerom, aj keď predtým tvrdil, že Fico patrí do minulosti. „Ostatný polrok vidíme, že budúcnosť Pellegriniho je závislá na Ficovi,“ hodnotí Lenč. Bývalý šéf diplomacie hovorí o tom, že prezident by mal byť protiváhou vláde, šéf Hlasu používa slovo rovnováha. Aj keď používajú obaja iné slovo a vyzdvihujú inú časť tohto naratívu, v skutočnosti sú ich výroky podobné.

Fico: Pellegriniho podporujeme, volič Smeru na neho môže mať rôzne názory
Video
Zdroj: FB/Robert Fico

Korčok pri viacerých príležitostiach zdôraznil, že je pripravený spolupracovať. „Slovensko spoluprácu potrebuje. Spoluprácu, na ktorú som pripravený aj s touto vládou,“ uviedol s tým, že aj naďalej platí, že sa ozve vždy, keď to bude považovať za dôležité. „Nebudem ticho sedieť,“ uviedol. Aj keď mu Pellegrini oponuje, že by takto spoločnosť rozdeľoval, dodáva, že aj on by sa ohradil všade tam, kde by vláda konala v rozpore s ústavou a kde by sa „spreneverila svojmu poslaniu, teda aby ľudia žili spokojný a dôstojný život“.

Pred druhým kolom však Pellegrini pritvrdil a uviedol, že Korčok bude začiatkom konca súčasnej vlády. Šéf Hlasu sa pritom opieral o vyhlásenie lídra SaS Branislava Gröhlinga, ktorý v ta3 špekuloval, že ak by sa Pellegrini nedostal do prezidentského paláca, tak to bude „začiatok konca“ Ficovej vlády. „Ak sa v paláci vytvorí nové progresívne, liberálne a pravicové mocenské centrum, bude od prvého okamihu pracovať na tom, aby súčasná vláda nedokončila svoje volebné obdobie,“ reagoval líder Hlasu. „Ako to ja môžem urobiť, keď vy máte väčšinu? Nie je to možné,“ reagoval v debate Rádia Slovensko Korčok.

Peter Pellegrini, centrála, voľby prezidenta Čítajte viac KDH podporí Korčoka, SNS Pellegriniho, podľa Fica môžu mať voliči Smeru rôzne názory. Politológ: Šéf Hlasu nemôže počítať so všetkými hlasmi

Keďže má vláda v parlamente väčšinu, padla by zrejme len vtedy, ak by sa niektorá z koaličných strán vzbúrila. Podľa oficiálnych vyjadrení to nehrozí, aj keď má koalícia už za sebou pár otrasov najmä kvôli najmenšej koaličnej strane SNS. Prezident nemôže vládu povaliť či zvrátiť výsledky volieb. Na vyslovenie nedôvery vláde je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, teda 76, koalícia má v súčasnosti 79 hlasov.

2. Prezident vojny a prezident mieru?

Druhou veľkou témou, ktorá oboch spája, ale aj rozdeľuje je zahraničná politika a téma vojny na Ukrajine. Pellegrini už pred prvým kolom čelil svojim skorším výrokom, kedy ešte dodávky zbraní podporoval. Dnes sa drží Ficovej rétoriky. Postoj zmenil podľa jeho slov preto, že sa situácia v krajine nezlepšuje. „Je to posun v čase,“ hovoril. Už počas sobotnej noci však Pellegrini využil vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v polovici marca pripustil nasadenie francúzskych vojakov na Ukrajine, ak to bude potrebné.

Nový bilbord Petra Pellegriniho v prezidentskej... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Peter Pellegrini, Hlas, kampaň, prezidentské voľby Nový bilbord Petra Pellegriniho v prezidentskej kampani.

Zrodil sa tak naratív, ktorý pomerne razantne narušil „líniu pokoja“ a nekonfliktnosti v Pellegriniho kampani. „Slovensko chce prezidenta, ktorý nebude krajinu ťahať do vojny, ale bude hovoriť o mieri,“ povedal šéf NR SR po tom, čo bolo jasné, že Korčok vyhral prvé kolo. V tejto rétorike pokračoval aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok či minister práce Erik Tomáš.

Bývalý šéf diplomacie jasne odmietol, že by vyslal slovenských vojakov do vojny na Ukrajine. Okrem toho na to ako prezident nemá žiadne právomoci, keďže vyslanie vojakov schvaľuje vláda a parlament, čo hovoril pred pár týždňami aj sám Pellegrini. Líder Hlasu však reagoval, že prezidentské právomoci nezáležia len od ústavy, ale aj od skúseností a schopností kandidáta ich aj reálne aj využívať. „Myslím si, že tu mám podstatne viac skúseností ako pán Korčok,“ uviedol.

Forró podporil Pellegriniho
Video
Zdroj: TV Pravda

„Prezident má obrovské možnosti ako konať v prípade, že by vláda a parlament mali iný záujem,“ uviedol. „Nemôžeme sa spoľahnúť na to, že za nás bude chodiť do Bruselu hovoriť prezident, ktorý má úplne iný názor. Preto by som chcel ako prezident dať najavo, aké sú naše názory,“ dodal šéf Hlasu. Podľa politológa Lenča ide v prípade naratívu prezident vojny vs. prezident mieru len o prebratie agendy Harabina. „On sa štylizoval do roly „prezidenta mieru“ a keďže Pellegrini sa snaží získať jeho voličov, prevzal túto jeho rétoriku,“ skonštatoval.

Řádek si myslí, že slová vojna a mier majú u nemalej časti verejnosti veľký ohlas. „Pellegrini a Fico vedia, že nimi dokážu veľmi dobre ovládať ľudský strach. V podstate je to krajný spôsob ako zmobilizovať do druhého kola prezidentských volieb voličov Štefana Harabina,“ hovorí politológ. Väčšina jeho voličov by volila Pellegriniho, otázne je, koľkí prídu v druhom kole voliť. Harabin pritom poprel, že by vyzval ľudí, aby volili šéfa Hlasu.

3. Koaličný vs. nestranícky prezident

Jednoznačný rozdiel medzi oboma kandidátami je vo funkcii, z ktorej kandidujú. Pellegrini síce hovorí, že chce byť prezidentom ľudí, jeho koaličný partner však v stanovisku o podpore jasne uviedol, že ide o koaličného kandidáta. Pellegrini je predsedom druhej najsilnejšej koaličnej strany Hlas a rovnako je aj predsedom parlamentu. Na svoju kandidatúru vyzbieral podpisy poslancov, nie občanov so slovami, že podporu ľudí získal už v predčasných voľbách. Síce o sebe hovoril ako o kandidátovi ľudí, v diskusnej relácii Rádia Slovensko uviedol, že kandiduje, aby ochránil vládu.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini Čítajte viac Politológovia pre Pravdu: Korčok môže vyhrať, pre Pellegriniho to je varovný prst. Ak sa radikalizuje, môže voličov stratiť

Na druhej strane Korčok sa prezentuje ako nestranícky, občiansky kandidát, aj keď ho jasne a hlasno podporujú strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH a verejnosť ho vníma aj ako opozičného kandidáta. Aj hodnotovo stoja takmer na opačných koncoch, aj keď nie až tak výrazne, ako to prezentuje Pellegrini. „Ja som sa ako sociálny demokrat narodil a ako sociálny demokrat aj zomriem,“ hovorí líder Hlasu.

Svojho protikandidáta označuje za progresívca a liberála a vykresľuje ho ako ideologicky vyhraneného. Korčok sám seba označuje za „umierneného konzervatívca“ a v kultúrno-etických otázkach našiel zhodu aj s KDH. Obaja sa tak snažia mobilizovať čo najväčšie spektrum voličov, Korčok chce pred druhým kolom osloviť okrem opozičných voličov aj tých koaličných, Pellegrini cieli skôr na strany blízke jeho politickému spektru – teda SNS, Smer, Hlas, ale aj Republika, ale aj na voličov Harabina.

Ešte pred voľbami v rokoch 2022 a 2023 pritom líder Hlasu naznačoval možnosť vytvoriť koalíciu s niektorými stredopravými stranami. „Z Pellegriniho sociálneho demokrata sa tak postupne stáva Pellegrini predstieraný „národný socialista“. Pred druhým kolom prezidentských volieb už preberá aj rétoriku Harabina a pozíciu zodpovedného politika vymenil za pozíciu tvorcu a šíriteľa dezinformácií,“ myslí si Lenč.

4. Skúsenosti

Spoločné aj rozdielne majú aj politické skúsenosti. Obaja sú v politike dlhé roky, no Pellegrini má za sebou oveľa väčšie skúsenosti s domácou politikou, bol poslancom, ministrom, lídrom strany, predsedom parlamentu i premiérom, čo hrá jednoznačne v jeho prospech. Okrem iného mu to prináša obrovskú poznateľnosť, vďaka čomu patrí aj k najdôveryhod­nejším politikom na Slovensku.

Jeho funkcia mu poskytuje obrovskú výhodu aj v kampani, aj keď sa stiera hranica medzi predsedom parlamentu a tým, čo je kampaň a čo nie. Sám priznal, že sa v rámci kampane prezentuje aj po boku svojich ministrov, naposledy po boku ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) v rámci témy o odstrele medveďov a predtým pri výpočte doterajších úspechov na spoločnej tlačovke s ministrom práce Erikom Tomášom (Hlas).

Podľa Řádeka tu bola v ostatných rokoch na Slovensku snaha zaviesť transparentné pravidlá vedenia a financovania volebných kampaní, Pellegrini však v súčasnosti efektívne využíva výhody, ktoré mu jeho funkcia poskytuje „Faktom ale je, že všetky takéto pravidlá sa dajú v praxi obchádzať a v mnohých prípadoch sa ani nedá dôsledne kampaň odsledovať alebo kontrolovať,“ uviedol. Pellegrini na margo svojej funkcie uviedol, že ako šéf NR SR nemá toľko času kampaňovať, preto to využíva aj týmto spôsobom.

Korčok pôsobil takmer v každej vláde ako diplomat či veľvyslanec, čo nie je tak viditeľná funkcia ako v prípade Pellegriniho. Aj preto je medzi ľuďmi oveľa menej poznateľný. Zviditeľnila ho aj funkcia ministra zahraničných vecí, do ktorej ho za minulej vlády nominovala strana SaS. Stranícke skúsenosti má však prakticky nulové. „Niektorí voliči chcú prezidenta politického vyslúžilca, ktorý si prešiel všetkými politickými úrovňami a funkciami a vyvrcholením politickej kariéry je post prezidenta,“ hovorí politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner. Korčok však nepovažuje za hendikep, ak niekto prichádza z diplomatického prostredia. Nemusí tak podľa neho argumentovať „s navretými žilami a penou okolo úst“. Nenarážal však na Pellegriniho, naopak ocenil jeho slušný spôsob komunikácie.

5. Kampaň a chuť diskutovať

Z diplomatických skúsenosti vychádza Korčok vo voľbách ako intelektuál, čo nemusí byť po chuti voličom z vidieka. Naopak Pellegriniho mnohí vnímajú ako ľudového kandidáta. Cesty po regiónov vytasil líder Hlasu z rukáva aj v poslednej debate. Podľa vlastných slov chodí po regiónoch roky a medzi ľudí nevyšiel „až pred šesťdesiatkou“.

ivan korčok Čítajte viac Kauza falošný prezidentský web: Korčok podá trestné oznámenie, reagovala aj Pellegriniho agentúra

Pellegriniho heslom je pokoj a tomu prispôsobil aj svoj umiernený prejav, nekonfliktné vystupovanie, ale aj dištanc od politických debát. Spôsob jeho komunikácie si váži aj Korčok, ktorý v kampani vystupoval asertívnejšie, aj keď pomerne neisto, čím nahral na smeč lídrovi Hlasu, ktorého volebným sloganom bolo, že Slovensko potrebuje pokoj, nie konflikt.

Tento obraz však Pellegrinimu narušila pomerne ostrá a útočná rétorika pred druhým kolom. „Kandidujem preto, aby som uchránil národnú vládu pred vami,“ povedal Pellegrini v debate Rádia Slovensko. Prezidentskí kandidáti sa na sociálnej sieti doťahovali aj o tom, kto má chuť diskutovať. Kým v prvom kole sa Pellegrini diskusiám vyhýbal, pred druhým sa stretnú v niekoľkých dueloch. Pellegrini Korčoka obvinil, že neprišiel do diskusie v Banskej Bystrici. Nakoniec sa stretli v prvej spoločnej debate práve v Rádiu Slovensko.

Akú sú ich silné a slabé stránky?

Pravda pri zostavovaní rebríčka vychádzala z doterajšieho pôsobenia oboch kandidátov, ale aj z ich prezentácie v kampani. Rebríček sme pripravovali aj v spolupráci s politológmi Radoslavom Štefančíkom, Miroslav Řádekom, Jozefom Lenčom a Michalom Cirnerom.

IVAN KORČOK

Foto: Ivan Majerský
ivan korčok
 • Silné stránky
 1. Dlhoročné skúsenosti s diplomaciou a reprezentáciou krajiny v zahraničí, ktoré ho kvalifikujú na úrad prezidenta.
 2. Jasná zahranično-politická orientácia v prípade EÚ a NATO.
 3. Slušné vystupovanie a asertivita, ktoré korešpondujú s volebným sloganom „slušne, ale rázne“, má autoritu a rešpekt.
 4. Autenticita a jasné názory – hovorí to, čomu verí a čo si myslí, žiadne „umelé pózy“.
 5. Usporiadaný súkromný život, zjav – pre časť voličov je dôležité, aby im bol kandidát sympatický.
 6. Občiansky kandidát – má podporu politických strán, ale ide sám za seba, nie je členom politickej strany, čo je pre časť voličov bonus, skôr mu uveria, že bude nadstranícky a nezávislý prezident.
 • Slabé stránky
 1. Slabá skúsenosť s parlamentnou politikou, takmer žiadne skúsenosti so straníckou politikou a teda aj slabšia poznateľnosť.
 2. Niektoré jeho kategorické výroky bude musieť korigovať a bude mu to vyčítané oponentmi ako zavádzanie (kauza Evka, slovenskí vojaci na Ukrajine a pod.).
 3. Neistota vo vystupovaní, miestami kostrbatý prejav – oproti Pellegrinimu je slabší rétor.
 4. Politický nominant – úradník, ktorý slúžil každej vláde, aj keď sa to dá povedať o skoro každom kariérnom diplomatovi, tu je to mínus, pretože sa to spája aj s politickou flexibilitou, kariérizmom atď.
 5. „Neľudový“ kandidát, intelektuál, nálepka liberála – vzdelaný diplomat, spája sa s vyššou spoločenskou vrstvou a vyšším spoločenským statusom, človek z kaviarne a salónov, ktorý má na prvý pohľad ďaleko od bežných ľudí.

PETER PELLEGRINI

Foto: ČTK / Šálek Václav
Peter Pellegrini
 • Silné stránky
 1. Vytrvalosť a nekonfliktnosť – jeho slogan o pokoji je o ňom, každý ho vníma ako umierneného politika, ktorý nemá vulgárnu rétoriku.
 2. Veľké politické skúsenosti; dlhoročný politický funkcionár – môže povedať, že má toho v politike za sebou dosť a je pripravený získať poslednú najvyššiu ústavnú funkciu prezidenta.
 3. Profesionalita, slušné vystupovanie a rétorické schopnosti – je to veľmi dobrý rétor, dobre sa počúva, vie sa dobre vykrútiť z otázok, zahltí každého slovným balastom, ak chce.
 4. Ľudový kandidát – schopnosť najvyššej politickej reprezentácie a súčasne schopnosť hovoriť s ľuďmi z vidieka.
 5. Vzťah k zvieratám a „jamky v lícach“ – sympatický vzhľad, ktorý je u niektorých voličov plusom.
 6. Aktuálna ústavná funkcia a politická pozícia – ako predseda parlamentu sa môže hrať na štátnika, čo využíva aj v kampani ako jeden z koaličných lídrov a predseda strany Hlas.
 • Slabé stránky
 1. Prílišná hodnotová flexibilita – častá zmena názorov, prázdne vyjadrenia, protichodné politické rozhodnutia a lavírovanie medzi politickými tábormi.
 2. V tieni Fica – submisívny prístup k Ficovi a závislosť na ňom, časť voličov ho vníma ako premiérovu „podržtašku“.
 3. Absencia iných ako politických skúseností v rámci produktívneho pracovného života – politické skúsenosti sú výhodou, no zároveň prináša históriu káuz (krabica od šampanského, transparentnosť kampane) a vyčítať mu môže časť voličov aj kroky súčasnej vlády.
 4. Miestami pôsobí prehnanou štylizovanosťou.
 5. Stranícky kandidát – čo je jeho prednosťou, je aj jeho slabosťou, ťažšie sa verí, že bude nezávislý a nebude len predĺženou rukou koalície alebo šedou eminenciou hlasu v prezidentskom paláci.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ