Ukrajine hrozí, že neudrží frontovú líniu. Rozpadajúce sa bojisko nemusia zachrániť ani USA

ČTK | 03.04.2024 11:32
Na Ukrajine hrozí zrútenie frontovej línie prakticky kdekoľvek, kde sa ruskí generáli rozhodnú zaútočiť, a vyhliadky sú z ukrajinského pohľadu neradostné, napísal portál Politico, ktorý sa odvoláva na nemenovaných vysokopostavených ukrajinských armádnych predstaviteľov.

Zásadnému ukrajinskému neúspechu na bojisku by podľa nich nemuselo predísť ani schválenie ďalšieho balíka americkej pomoci vo výške 60 miliárd amerických dolárov, na ktorý Ukrajina napäto čaká už niekoľko mesiacov.

Zničenie raketového systému Patriot na Ukrajine
Video

Rusom sa pravdepodobne podarí „preniknúť cez frontovú líniu a na niektorých miestach spôsobiť jej zrútenie“, citoval portál svoje zdroje. Predpovedať, na akom mieste frontu, idúci od Sum a Charkova na severe až k Odese na juhu, sa Rusi pokúsia o prelom, sa ale podľa neho zatiaľ nedá.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno varoval, že Ukrajinci budú musieť pomaly ustupovať a že do ruských ruských by mohli padnúť aj veľké ukrajinské mestá, ak americký Kongres v skorej dobe neschváli očakávaný balík pomoci.

Russia Ukraine War Čítajte aj NATO pripravuje pre Ukrajinu vojenskú megapomoc na steroidoch

Ale ani americká pomoc by nemusela stačiť, domnievajú sa ukrajinskí vojenskí predstavitelia. „Nie je nič, čo by mohlo v súčasnosti Ukrajine pomôcť, pretože nie sú žiadne zásadné technológie, ktoré by dokázali kompenzovať veľké masy vojakov, ktoré na nás Rusko pravdepodobne vrhne. Takéto technológie nemáme a ani Západ ich nemá v dostatočnom množstve,“ povedal denníku Politico jeden z jeho zdrojov z ukrajinskej armády.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Neradostné vyhliadky podľa tohto zdroja môžu zvrátiť jedine odhodlanie a odolnosť Ukrajincov alebo chyby, ktorých sa dopustí Rusko, ako v prípadoch, keď pri útokoch zbytočne prichádzalo o veľké množstvo vojakov a techniky.

Dodávky zbraní zo Západu prichádzajú podľa ukrajinských predstaviteľov neskoro a v nedostatočnom množstve. Jeden zo zdrojov portálu v tejto súvislosti pripomenul, že bývalý hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj už skôr poukazoval na skutočnosť, že aj zbraňové systémy považované za prelomové po čase strácajú efektivitu, pretože ruské sily sa im vedia rýchlo prispôsobiť. „Používali sme napríklad úspešne riadené strely Storm Shadow / SCALP, ale len krátko. Rusi sa stále učia. Nedávajú nám druhú šancu,“ uviedol zdroj portálu.

Ukrajina, drony Čítajte aj Pomôžu Ukrajine dva milióny dronov poraziť Rusko? Bezpilotné systémy majú limity

„Často dostávame zbraňové systémy vo chvíli, keď už nie sú relevantné,“ oznámil iný vysokopostavený armádny činiteľ s tým, že príkladom sú americké stíhačky F-16. Ukrajinskí piloti v súčasnosti prechádzajú výcvikom v ovládaní týchto strojov. Očakáva sa, že ukrajinské sily budú môcť tieto stíhačky nasadiť v lete, podotýka Politico. „Každá zbraň má svoj čas. F-16 boli potrebné v roku 2023, pre rok 2024 nebudú to pravé,“ uviedol ukrajinský činiteľ.

Ukrajinskí predstavitelia sa zhodujú, že Ukrajina teraz potrebuje skôr drony a základné prostriedky, ako je munícia. Odhadujú, že Ukrajina by teraz potrebovala štyri milióny delostreleckých granátov a dva milióny dronov. Niekoľko spojencov pod vedením Česka sa Ukrajine v blízkej dobe chystá poskytnúť asi 1,5 milióna delostreleckých granátov, pripomenul portál.

húfnica M777, vojna na Ukrajine, streľba, kanón, vojaci Čítajte aj Ako Česko práve zastavilo Putina a zachránilo Ukrajinu, vyzdvihuje zahraničie