Gašpar sa v parlamente tajne stretol s ruským veľvyslancom. Valášek: Deň pred inváziou bohapusto klamal

SITA, Pravda | 15.05.2024 12:36, aktualizované: 
Na pôde Národnej rady SR dnes potajomky poslanec a predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer-SD) privítal ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova. Informoval o tom poslanec Tomáš Szalay (SaS) v pléne parlamentu počas rozpravy k vládnemu návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Gašpar pritom v sobotu v relácii Sobotné dialógy verejnoprávneho média RTVS tvrdil, že stretnutie s Bratčikovom „transparentne oznámi“.

gašpar, migaľ Čítajte viac Gašpar stopol na výbore diskusiu o zrušení NAKA. Podľa neho sa nemôže zaoberať každou zmenou v polícii

„Ja to transparentne oznámim. Považujem za prirodzené, ak prejavia aj veľvyslanci záujem sa so mnou stretnúť, že sa s nimi stretnem. Je to v poradí už štvrtý veľvyslanec, ktorý prejavil záujem o stretnutie so mnou," uviedol Gašpar. V relácii ďalej tvrdil, že na stretnutí majú byť aj ďalší koaliční poslanci, chcú sa poďakovať za porážku fašizmu a ukončenie druhej svetovej vojny.

Poslanec Smeru sa chcel s Bratčikom na pôde parlamentu stretnúť už minulý týždeň. Opozícia na to reagovala protestom v Národnej rade, na ktorý si priniesla fotografie ruských vojnových zločinov na Ukrajine. Po medializácii Gašpar stretnutie s ruským veľvyslancom zrušil.

Ukrajinská spisovateľka Sofija Andruchovyč: Až keď sa vojna zastaví, dokážeme spracovať všetky traumy
Video

Rozpravu k vládnemu návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý má nahradiť verejnoprávne médium Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), si do parlamentu prišli dobrovoľne vypočuť aj diplomatickí zástupcovia britskej a americkej ambasády, ktorí sedia v rokovacej sále na balkóniku. Privítala ich poslankyňa Zora Jaurová (PS), ktorá v pléne parlamentu ďalej uviedla, že zástupcovia si prišli vypočuť diskusiu o RTVS, pretože si „uvedomujú dôležitosť verejnoprávnych médií".

Ľuboš Blaha Čítajte viac Blaha prijal v parlamente ruskú štátnu televíziu. Moskva nie je náš nepriateľ, tvrdí

Podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) v pléne informoval, že veľvyslanec Bratčikov svoj príchod ohlásil u vedenia parlamentu. „Zástupcovia iných ambasád sem prišli ako turisti, takto ich aj musíme vnímať," povedal.

V Hlase vedia, kto je agresor

Dialóg je správna cesta, ktorá pomôže konflikt na Ukrajine ukončiť. Uviedol pre agentúru SITA poslanec a podpredsedu branno-bezpečnostného výboru Samuel Migaľ (Hlas-SD) s tým, že najprv odmietal zúčastniť sa stretnutia s ruským veľvyslancom Igorom Bratičovom na pôde parlamentu. „Prevládlo to, že jedine dialóg je tá správna cesta, ktorá môže priviesť Ukrajinu k tomu, aby sa konflikt skončil. V tomto prípade som tlmočil ruskému veľvyslancovi jasné stanovisko strany Hlas-SD, že my vieme, kto je iniciátor tohto konfliktu a kto sa musí brániť. Zároveň som veľvyslancovi tlmočil aj slová Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktoré odzneli na prejave v Banskej Bystrici. A teda, že sme jedine za mierové riešenie tohto konfliktu, ktoré ale nepôjde bez toho, aby si obidve strany sadli za rokovací stôl a začali si vyjasňovať veci, pre ktoré tento konflikt vznikol," vysvetlil Migaľ.

Valášek: Bratčikov klamal pár dní pred inváziou

Podľa poslanca a podpredsedu hnutia Progresívne Slovensko Tomáša Valáška koalícia posunula Slovensko stretnutím sa s ruským veľvyslancom opäť o niečo bližšie k nedemokratickým krajinám, ako je Rusko Vladimíra Putina. „Presne v deň, keď koalícia Roberta Fica (Smer-SD) ničí RTVS, prijal Tibor Gašpar ako šéf branno-bezpečnostného výboru ruského veľvyslanca. Po Petrovi Pellegrinim je to druhý predstaviteľ koalície v parlamente, ktorý sa bratá s predstaviteľom vlády pustošiacej Ukrajinu," uviedol Valášek. Pripomenul, že Bratčikov sa za zločiny na Ukrajine a za klamstvá, ktoré povedal v parlamente, nikdy neospravedlnil. „Deň pred vypuknutím agresie na Ukrajine veľvyslanec prišiel do tej istej národnej rady, kde bohapusto klamal, že Rusko žiadnu inváziu nechystá. Poslanci Smeru-SD vrátane dnes už ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD), mu na to naivne skočili," povedal poslanec.

Zároveň tvrdí, že poslancom Smeru-SD by mohlo záležať aspoň na rešpekte voči parlamentu, „bratríčkovaním sa s Putinom ohrozujú akýkoľvek rešpekt, ktorý medzi našimi partnermi v zahraničí ešte máme".