Baerbocková: Kosovo patrí do Rady Európy. Srbsko v takom prípade hrozí odchodom

TASR | 17.05.2024 18:25
kosovo nato Foto: ,
Členovia mierovej misie NATO v Kosove zriadili v nedeľu 24. septembra 2023 kontrolné stanovište na ceste vedúcej do kláštora v obci Banjska.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok vyzvala lídrov Kosova, aby čo najskoršie splnili podmienky na prijatie do Rady Európy (RE), píše agentúra DPA.

„Kosovo, najmladšia demokracia v Európe, patrí do Rady Európy,“ povedala Baerbocková na výročnom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín RE v Štrasburgu.

Cestopis: Kosovo je krajinou-nekrajinou
Video

„Apelujem najmä na predstaviteľov Kosova, aby zabezpečili čo najrýchlejšie vytvorenie všetkých podmienok, aby sme mohli dosiahnuť potrebnú väčšinu na prijatie Kosova do Rady Európy,“ dodala.

Srbsko pohrozilo odchodom z RE, ak sa Kosovo stane jej členom. Medzi Belehradom a Prištinou panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Srbsko ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120.000 etnic­kých Srbov.

Hlavným cieľom Rady Európy je presadzovanie ľudských práv, demokracie a právneho štátu v Európe. V súčasnosti má 46 členov vrátane Británie, Turecka a všetkých 27 členských krajín EÚ.