Zrútil sa vrtuľník s iránskym prezidentom, záchranári po ňom ďalej pátrajú

TASR, ČTK | 19.05.2024 16:04, aktualizované: 
Irán, Ebráhím Raísí Foto: ,
Vozidlá záchranných tímov videné v blízkosti miesta incidentu helikoptéry s iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím.
Vrtuľník vezúci iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján sa v nedeľu v hustej hmle zrútil v hornatom teréne, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný iránsky predstaviteľ. Záchranári po vrtuľníku naďalej pátrajú. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Stále dúfame, no informácie prichádzajúce z miesta nehody sú veľmi znepokojujúce,“ uviedol nemenovaný iránsky predstaviteľ pre Reuters.

Iránska štátna televízia informovala, že jeden z členov posádky je v kontakte so záchranármi. Vyhlásili tiež, že záchranárom sa podarilo vrtuľník lokalizovať, túto informáciu však krátko na to vyvrátil Iránsky Červený polmesiac.

Nehoda vyvolala medzinárodný ohlas, množstvo štátov ponúklo Iránu pomoc pri pátracích a záchranných akciách.

Pátranie komplikuje zlé počasie a príchod noci. „Zotmelo sa a začalo pršať, no pátranie pokračuje. Záchranárske tímy už sú v oblasti… no dážď vytvoril blato, ktoré pátranie komplikuje,“ uviedol miestny reportér pre iránsku štátnu televíziu.

Irán, Rusko, Turecko, Raísí, Putin, Erdogan, Čítajte viac Putin hovoril s Raísím: Ďalšia eskalácia na Blízkom východe môže mať katastrofálne následky

Iránske médiá označili za príčinu nehody zlé počasie. Náčelník štábu iránskej armády vydal príkaz nasadiť do pátrania všetky zdroje armády a elitných Revolučných gárd.

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý má posledné slovo v otázkach zahraničnej politiky a iránskeho jadrového programu, sa situáciu pokúšal upokojiť vyhlásením, že nehrozí narušenie chodu štátu.

Iránska štátna televízia prerušila bežný vysielanie a vysielala prenos z modlitieb za prezidenta Raísího konajúcich sa po celej krajine. V pravom dolnom rohu beží živý prenos záchranných tímov pešo postupujúcich hornatým terénom v hustej hmle.

Raísí bol v nedeľu ráno v Azerbajdžane, aby spolu s tamojším prezidentom Ilhamom Alijevom slávnostne otvoril priehradu. Ide o tretiu priehradu, ktorú oba národy postavili na rieke Aras.

Ebráhím Raísí Čítajte aj Iránci o prezidentské voľby nemali záujem, suverénne vyhral Raísí

Zahraničné médiá medzitým rozoberajú, čo by nasledovalo, keby sa ukázalo, že Raísí je po smrti. Podľa iránskej ústavy by ho nahradil viceprezident, načo by sa o 50 dní konali nové prezidentské voľby. Médiá podotýkajú, že 63-ročný Raísí bol mnohými považovaný za možného nástupcu 85-ročného ajatolláha, ktorý má v islamskej republike rozhodujúcu moc.

Raísí bol zvolený iránskym prezidentom v roku 2021 vo voľbách s najnižšou účasťou v dejinách islamskej republiky.

Irán v krajine využíva rôzne vrtuľníky, ale medzinárodné sankcie sťažujú získavanie súčiastok na ich prevádzku a opravy, pripomína AP. Vojenská letecká flotila Teheránu pritom z veľkej časti pochádza z obdobia pred islamskou revolúciou v roku 1979.