Atentát na Fica je výsledkom postojov EÚ a USA, tvrdí ruská rozviedka

ČTK | 22.05.2024 11:25
Pokus o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je výsledkom nespokojnosti EÚ a USA s posilňovaním národne orientovaných politických síl, uviedla podľa agentúry RIA Novosti ruská rozviedka SVR. Odvoláva sa pri tom na vlastné zistenia.
Atentát na premiéra Roberta Fica
Video
Zdroj: TV Pravda
Ako atentátnik vystrelil na premiéra Fica
Video
Zdroj: TV Prievidza

Vzťahy západných krajín a Moskvy výrazne ochladli po ruskej invázii na Ukrajinu z februára 2022, ruskí predstavitelia odvtedy opakovane kritizujú západné postoje a stavajú sa do úlohy ochrancov tradičných hodnôt. Zároveň Rusko potláča ľudské práva aj občianske slobody.

Vladimir Solovjov Čítajte viac Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

Fica podľa slovenských médií minulý týždeň postrelil 71-ročný Juraj Cintula, ktorému za pokus o vraždu hrozí doživotie. Útok úrady vyšetrujú.

Kaliňák: Odhadnúť, kedy sa Fico zotaví, ešte nie je možné
Video

„Údaje, ktoré dostala SVR, svedčia o rastúcom podráždení vedenia Spojených štátov a Európskej únie procesom zmeny geopolitickej reality a posilňovania pozícií národne orientovaných politických síl,“ cituje RIA Novosti z vyhlásenia. SVR v ňom ďalej uvádza, že „globálne totalitno-liberálne elity“ prechádzajú k otvorenému politickému teroru voči svojim oponentom a snažia sa zastrašiť „disidentov“.

Vo vyjadrení sa jasne neuvádza, koho má SVR spomínanými elitami na mysli.

Voľby 24, Michal Šimečka, Ivan Korčok, štáb Čítajte viac Šimečka pre Pravdu: Spojiť sa musíme všetci. Čaputová nateraz okrúhly stôl zrušila, ako bude pokračovať NR SR? Robert Kaliňák Čítajte viac Fico vystúpil z tieňa ohrozenia života. Atentátnik nemusel byť tzv. osamelým vlkom: Čo bude ďalej?

Rusko po svojej invázii na Ukrajinu ešte dôraznejšie zakročilo proti všetkým opozičným hlasom a v podstate znemožnilo akúkoľvek kritiku verejnosti, politikov či médií vlády v Kremli. Moskva tiež často hovorí o mravnom úpadku Západu, ktorý ilustruje napríklad komunitou ľudí LGBT+ Ich práva Rusko tvrdo potláča.

PREMIÉR: Návšteva Maďarska Čítajte viac V Moskve zneužívajú atentát na Fica na propagandu. Dokonca radia slovenským vyšetrovateľom pozrieť sa na Zelenského NR SR: Rokovanie 12. a 13. schôdze Čítajte viac Z Moskvy sa už šíria konšpirácie. Ruskí politici naznačujú, že atentát na Roberta Fica má zahraničné pozadie