Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase prešiel do druhého čítania

TASR, SITA | 22.05.2024 17:41, aktualizované: 
SR NRSR 12. schôdza zasadnutie BAX Foto: ,
Na snímke zľava podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) počas 12. schôdze NR SR v Bratislave 21. mája 2024.
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

Návrh nerozdeľuje jednu verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no podľa rezortu kultúry vytvára podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. „Prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie i kreovania rady STVR,“ ozrejmilo ministerstvo.

Zmeny odôvodnilo negatívnymi skúsenosťami vyplývajúcimi z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska i porovnania skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí. „Predložený návrh zákona vychádza tiež z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcich k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania,“ priblížilo ministerstvo.

20200716 rtvs 003714948 Čítajte viac Zákon o RTVS: Jaurová vyzvala na stiahnutie návrhu zákona, Farkašovský hovoril o odpolitizovaní

Legislatíva má zmeniť aj názov média. Súčasný podľa rezortu degraduje slovenský národ na región Slovensko. „Namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska,“ podotkol.

Orgánmi STVR majú byť rada a generálny riaditeľ. Rada by mala mať, tak ako doteraz, deväť členov. Zmeniť sa však má spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich má voliť Národná rada SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.

Rada by mala mať kompetenciu voliť generálneho riaditeľa STVR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Má mať aj právomoc šéfa, v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona, odvolať. Dňom účinnosti navrhovaného nového zákona má skončiť funkcia súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Rovnako má s platnosťou nového zákona aj zaniknúť mandát členov súčasnej Rady RTVS.

budova RTVS Mlynská dolina Čítajte viac Šimkovičová očakáva od STVR lepšie hospodárenie. KDH: Ide o odstránenie súčasného vedenia

Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Jej úlohou má byť sledovanie dodržiavania štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov. Členov rady má voliť predseda rady na základe nominačného návrhu subjektov zastupujúcich jednotlivé oblasti, ktoré majú mať v etickej komisii zastúpenie. STVR by mala mať tiež povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu SR.

Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR, keďže má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia. Zákon v prípade financovania STVR rešpektuje aktuálne platný stav – primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.

Šimečka: Návrh ide proti záujmom verejnosti

Vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase ide proti záujmom verejnosti i európskym pravidlám. Myslí si to predseda hnutia Progresívne Slovensko a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Dodal, že jeho posunutie do druhého čítania je chyba. „Náš politický zápas o záchranu RTVS bude pokračovať a ak to bude potrebné, tak aj podaním na ústavný súd. Vyzývam preto vládu, aby tento zlý zákon stiahla a vypočula si zásadné pripomienky nás v Progresívnom Slovensku, ale aj verejnosti a odborníkov. Ak koalícia myslí snahu o spoločenský zmier vážne, tak sa poďme spolu rozprávať o tom, ako reálne zlepšiť fungovanie RTVS. A zastavme nebezpečné snahy o jednofarebné stranícke ovládnutie televízie a rozhlasu," uviedol Šimečka.

Ešte pred hlasovaním o predloženom návrhu vyzývalo hnutie Slovensko všetkých poslancov, aby sa zamysleli, čo takýto návrh prinesie pre slobodu slova a taktiež ich vyzvalo, aby zaňho nezahlasovali. V hnutí nevideli dostatočné dôvody na rázny krok, akým je zrušenie RTVS a zriadenie novej televízie a rozhlasu. „Zákon o zrušení RTVS a zavedení STVR prinesie stratu nezávislosti médií, ktoré sa stanú nástrojom propagandy v rukách vládnych politikov. Ohrozí slobodu slova a spôsobí podkopanie dôvery verejnosti voči médiám. Návrh zákona Slovensku prinesie tiež medzinárodnú hanbu pre spolitizovanie verejnoprávnych médií," tvrdí hnutie.