Bodka za kauzou odpočúvania na poľovníckej chate. Inšpekcia navrhla obžalovať policajta Juhása

Pravda | 23.05.2024 08:26, aktualizované: 
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ukončil medializovaný prípad odpočúvania na poľovníckej chate.

„Vyšetrovateľ ukončil prípad návrhom na podanie obžaloby na policajta M.J. Obvinený je z trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Spis je už v rukách dozor vykonávajúceho prokurátora,“ informovala hovorkyňa inšpekcie Andrea Dobiášová.

Ešte vo februári vypovedal v celej kauze na Úrade inšpekčnej služby v bratislavskom Ružinove minister obrany Robert Kaliňák (Smer). V kauze nahrávky z poľovníckej chaty vystupuje ako poškodený.

Výsluchu sa zúčastnil aj advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje bývalého vyšetrovateľa Martina Juhása, ktorého vyšetrovateľ v súvislosti nahrávkou obvinil už skôr zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Martin Juhás je brat bývalého vyšetrovateľa policajnej inšpekcie Petra Juhása.

Robert Fico, Gašpar, Kaliňák, para, kaliňák, lindtner, boris susko Čítajte viac Fico: Matovič mal v kancelárii spis plný odposluchov z poľovníckej chaty. Už to stačí na zrušenie špeciálnej prokuratúry, tvrdí

Kauza poľovníckej chaty je známa z videí, ktoré boli medializované v októbri 2021. Zobrazujú, ako sa stretávali šéf Smeru Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.

Fico v jhanuári tohto roka uviedol, že bývalý premiér Igor Matovič mal ako minister financií v kancelárii „spis plný prepisov z nahrávok“ z poľovníckej chaty. Hnutie Slovensko v reakcii uviedlo, že Matovič nikdy nedisponoval spisom z kauzy poľovnícka chata. „Igor Matovič nikdy nedisponoval žiadnou kópiou ani originálom vyšetrovacieho spisu, tak ako to bolo bežné za vlády mafie. Rovnako však neobviňuje svojich dvoch nasledovníkov na ministerstve financií, že ním disponovali, ale považuje to za čistokrvný pokus o diskreditáciu vtedajšieho vedenia ministerstva financií,“ povedal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Nasadenie odposluchov v poľovníckej chate pri Leviciach schválil Okresný súd v Nitre v apríli a júli 2021. Vtedajší poslanec Robert Fico chcel tieto príkazy spochybniť cez Ústavný súd, ten však jeho sťažnosť ešte v roku 2022 odmietol.

fico para gašpar chata odpočúvanie Čítajte viac V kauze poľovníckej chaty zrušili viaceré obvinenia

Dekan právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda pre Pravdu ozrejmil, že v tom, čo bolo zverejnené na nahrávkach z Poľovníckej chaty nenašiel žiadny dôkaz o trestnom čine. „Osobne ma na tom prepise však vyrušilo útlocitné vyjadrenie na zastavenie kritiky voči Mariánovi Kočnerovi, pretože by mohol začať spolupracovať. To je indícia,“ povedal Burda ešte v roku 2021.

V kauze poľovníckej chaty pokračuje trestné stíhanie pre pytliactvo

V kauze poľovníckej chaty naďalej pokračuje trestné stíhanie pre prečin pytliactva. Obvinené sú dve osoby. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytol hovorca trenčianskej krajskej prokuratúry Marián Sipavý.

„V predmetnej trestnej veci prípravné konanie nie je skončené, vyšetrovateľ policajného zboru vykonáva procesné úkony v zmysle Trestného poriadku. Osoby Ľ.J. a M.M. majú postavenie obvinených,“ priblížil hovorca.

Rastislav Požgaj z Prezídia Policajného zboru potvrdil, že v kauze momentálne prebiehajú výsluchy svedkov za prítomnosti obhajcov obvinených. „Tohto času bol spisový materiál zaslaný na dozorovú prokuratúru za účelom previerky,“ uviedol Požgaj.

TASR