Nič nenasvedčuje tomu, že by na vrtuľník s Raísím niekto zaútočil, uviedli iránski vyšetrovatelia

ČTK | 24.05.2024 12:06
Nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by havária vrtuľníka, pri ktorej minulý týždeň zahynul iránsky prezident Ebráhím Raísí, bola výsledkom útoku. Uviedli to iránske štátne médiá s odvolaním sa na vojenských vyšetrovateľov. Podľa ich vyhlásenia vrtuľník vzbĺkol krátko po tom, ako narazil do horského úbočia. Príčina nehody je podľa armády stále predmetom vyšetrovania.
Záber z dronu na mieste pádu vrtuľníku s iránskym prezidentom
Video

Vyjadrenie generálneho štábu iránskych ozbrojených síl odvysielala vo štvrtok neskoro v noci iránska televízia. Podľa agentúry AP ide o prvé vyhlásenie armády k nehode v hornatom teréne neďaleko azerbajdžanských hraníc, pri ktorej okrem Raísího zahynul iránsky minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján a ďalších sedem ľudí.

Vladimir Solovjov Čítajte aj Zabil iránskeho prezidenta agent Mossadu? Súvisí jeho smrť s atentátom na Fica? Ruskí propagandisti perlia

Vyšetrovatelia podľa prvých zistení na havarovanom stroji nenašli žiadne stopy po projektiloch alebo iných vonkajších vplyvoch. Bežná bola aj posledná komunikácia medzi zrúteným vrtuľníkom a ďalšími dvoma sprievodnými helikoptérami, ktorá sa odohrala zhruba 90 sekúnd pred nehodou. Vrtuľník s prezidentom tiež pred nešťastím nijako nezmenil svoju letovú dráhu.

Prezident so šéfom diplomacie v nedeľu leteli zo slávnostného otvorenia priehrady s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. V hornatej oblasti na severozápade Iránu bol silný dážď, hmla a vietor. Záchranné zložky vrak stroja našli až v pondelok skoro ráno a krátko potom iránske štátne médiá potvrdili Raísího úmrtie.

Raísí Čítajte aj Iránsky prezident zahynul pri páde vrtuľníka, spolu s ním aj šéf diplomacie. My sme to neboli, hlási Izrael

Posledné okamihy letu opísal iránskej štátnej televízii v utorok šéf Raísího kancelárie. Počasie podľa neho bolo spočiatku jasné, trojica vrtuľníkov ale po zhruba pol hodine vletela do mrakov. Krátko na to sa stroj s prezidentom ostatným stratil. Dve zvyšné helikoptéry potom v mieste niekoľko minút krúžili, pre zlú viditeľnosť ale čoskoro pristáli v neďalekej medenej bani, píše agentúra DPA.

Vrtuľník Bell 212 americkej výroby, v ktorom Raísí cestoval, nie je podľa niektorých expertov prispôsobený na let za nízkej viditeľnosti. Agentúra AP stroj označila za zastaraný.

Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra... Foto: SITA/AP, Ali Hamed Haghdoust
Ebráhím Raísí, pád vrtuľníka, Irán, iránsky prezident Fotografia, ktorú poskytla tlačová agentúra Islamskej republiky, IRNA, helikoptéra s iránskym prezidentom Ebrahimom Raisim na iránskych hraniciach s Azerbajdžanom. 19. mája 2024.