Netanjahu označil nálet na utečenecký tábor v Rafahu za tragickú nehodu

TASR, ČTK | 27.05.2024 14:30, aktualizované: 
gaza Foto: ,
Palestínčania sa pozerajú na následky izraelského raketového útoku na utečenecký tábor v Rafahu v pásme Gazy v pondelok 27. mája 2024.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil v pondelok za "tragickú nehodu" nálet, pri ktorom v nedeľu izraelská armáda zasiahla tábor pre vysídlené osoby v meste Rafah v Pásme Gazy. Podľa tamojších predstaviteľov si vyžiadal 45 obetí na životoch a vyše 200 zranených. Netanjahu dodal, že incident sa vyšetruje.

„V Rafahu sme evakuovali milión civilistov a napriek nášmu najlepšiemu úsiliu sa včera stala tragická nehoda,“ povedal Netanjahu na pôde parlamentu. Vláda podľa neho prípad vyšetruje a vyvodí závery.

K útoku izraelskej armády došlo v nedeľu v utečeneckom tábore Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí. Mnohí z nich tam utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah Čítajte viac Peklo na zemi. V Gaze zaživa zhoreli desiatky utečencov

Izrael si v súvislosti s náletom vyslúžil kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva, odsúdila ho EÚ či OSN. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil útok za „hrozný“. Podľa jeho slov je zároveň dôkazom toho, že „v Gaze nie je nijaké bezpečné miesto“. Generálny tajomník OSN António Guterres zase naliehal, aby sa táto „hrôza“ v palestínskej enkláve skončila.

Borrell okrem toho v informoval, že ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli dohodli na zvolaní stretnutia s Izraelom, aby ho prinútili vysvetliť svoje správanie v ofenzíve v Rafahu napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie tejto operácie.

„Dosiahli sme potrebnú jednomyseľnosť na zvolanie ‚asociačnej rady‘ s Izraelom, aby sme prediskutovali situáciu v Gaze,“ povedal Borrell. K stretnutiu má dôjsť na základe dohody o pridružení existujúcej medzi Izraelom a EÚ, približuje AFP.

Spojené štáty v reakcii na útok na utečenecký tábor v Rafahu vyzvali Izrael, aby vynaložil všemožné úsilie a vyhol sa civilným obetiam pri svojej ofenzíve v Pásme Gazy.

„Izrael musí prijať všetky možné preventívne opatrenia na ochranu civilistov,“ uviedol hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady. Dodal, že Washington sa prostredníctvom izraelskej armády aj „svojich partnerov na mieste“ snaží zistiť, čo sa stalo.

Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze, ktoré riadi Hamas, je medzi obeťami náletu „23 žien, detí a starších ľudí“, pričom zranenia utrpelo ďalších 249 osôb.

Macrona pobúril izraelský útok

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vyjadril pobúrenie nad nedávnymi útokmi Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, pri ktorých prišli o život desiatky vysídlených osôb.

„Tieto operácie sa musia zastaviť. V Rafahu nie sú bezpečné miesta pre palestínskych civilistov,“ napísal. „Žiadam plné dodržiavanie medzinárodného práva a bezprostredné prímerie,“ dodal francúzsky prezident.

Vraj legitímne ciele

Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti „legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií“. Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Dodala, že správy o civilných obetiach „preveruje“.

Útok odsúdili viaceré krajiny z Blízkeho východu vrátane Egypta, Kataru, Jordánska, Saudskej Arábie či Kuvajtu. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že Izrael pokračuje vo svojich vojenských krokoch na juhu Pásma Gazy aj napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie operácie.

Crosetto: Útoky už nie sú ospravedlniteľné

Útoky izraelskej armády na civilistov už nie sú ospravedlniteľné, uviedol taliansky minister obrany Guido Crosetto. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide zatiaľ o najostrejšiu kritiku izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy predstaviteľom talianskej vlády.

„Nastáva čoraz ťažšia situácia, v ktorej je palestínsky ľud zovieraný bez ohľadu na práva nevinných mužov, žien a detí, ktoré nemajú nič spoločné s Hamasom, a to už nemožno ospravedlniť,“ povedal Crosetto v rozhovore pre televíziu SkyTG24. „Situáciu sledujeme so zúfalstvom,“ dodal.

Izrael, vojačky, armáda Čítajte viac Hrôza z Gazy: Zverejnené video odhaľuje krutosť Hamasu pri únose piatich vojačiek

Šéf talianskeho rezortu obrany povedal, že Rím v zásade súhlasí s reakciou Izraela na útok hnutia Hamas na izraelské územie zo 7. októbra 2023. Dodal však, že izraelská armáda musí pri svojich operáciách rozlišovať medzi militantmi a palestínskymi civilistami.

Katarské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo obavy, že izraelské bombardovanie Rafahu „skomplikuje prebiehajúce sprostredkovateľské úsilie a bude brániť dosiahnutiu dohody o okamžitom a trvalom prímerí“ v Gaze a prepustení rukojemníkov, ktorých Hamas zajal pri útoku na Izrael zo 7. októbra.

izrael Čítajte viac Hamas zaútočil na izraelský Tel Aviv ôsmimi raketami, Iron Dome zasiahol

Katar požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene konalo a zabránilo Izraelu v „realizácii jeho plánov na násilné vysídlenie (Palestínčanov) z mesta, ktoré sa stalo posledným útočiskom pre státisíce“ ľudí.

Egypt vyzval Izrael na implementovanie opatrení okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah. Nedeľný izraelský útok v Rafahu odsúdil egyptský rezort diplomacie ako „nové hrubé porušenie ustanovení medzinárodného humanitárneho práva“.

Katar a Egypt sa už niekoľko mesiacov spolu so Spojenými štátmi snažia vyjednať dohodu o prímerí v prebiehajúcom konflikte v Pásme Gazy, pripomína AFP.