Penta posilňuje svoj vplyv v zdravotníctve. Štát jej za 11 miliónov eur predal košickú nemocnicu

TASR | 27.05.2024 17:17
SR Košice nemocnica poliklinika zdravotníctvo KEX Foto: ,
Budova Železničnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach.
Košickú Železničnú nemocnicu s poliklinikou by mala od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) odkúpiť sieť nemocníc Penta Hospitals za 11,3 milióna eur bez DPH. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.

Penta Hospitals, do ktorej siete železničná nemocnica patrí, uspela v súťaži na odkúpenie jej areálu. Železnice ho ponúkali na predaj ako nepotrebný majetok. Uzavretie predaja podľa predbežnej zmluvy medzi ŽSR a spoločnosťou SI Real zo skupiny Penta Hospitals ešte musí odobriť vláda.

Prevádzka nemocničného zariadenia v objekte by tak aj naďalej mala byť zachovaná. „Sieť Penta Hospitals Slovensko sa uchádza o kúpu nehnuteľného majetku Železničnej nemocnice v Košiciach s cieľom zabezpečenia jej ďalšej dlhodobej prevádzky. Ako úspešný uchádzač v súťaži sme podpísali zmluvu o budúcej zmluve s predávajúcimi Železnicami Slovenskej republiky,“ uviedol pre TASR hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ.

Rebríček slovenských nemocníc 2023: Skokan roka postúpil oproti minulosti o 21 priečok
Video

Železnice sa snažili areál neúspešne predať od roku 2021, kedy bola vyvolávacia cena v ponukovom konaní formou elektronickej aukcie až 13,3 milióna eur. V minulom roku sa cena pre nezáujem znížila na zhruba desať miliónov eur, napokon stúpla na zmluvných 11 321 000 eur bez DPH.

Súčasťou areálu medzi ulicami Masarykova, Svätoplukova a Kmeťova sú okrem hlavnej budovy aj ďalšie stavby, ako kompresorová stanica, vodojem, redukčná stanica či garáže. Celkovo ide o stavby s podlahovou plochou viac ako 14 000 štvorcových metrov a o pozemky s rozlohou zhruba 10 500 štvorcových metrov.

preukaz, zdravotná poisťovňa, všeobecná, union, dôvera Čítajte viac Dôvera a Union vyplatili akcionárom 24 miliónov eur. Palkovič: Nesprávne

Zdravotnú starostlivosť v objekte poskytujú na siedmich oddeleniach a v takmer 40 odborných ambulanciách. Vedenie a zamestnanci nemocnice v auguste 2022 vyjadrili obavy zo zániku tohto zdravotníckeho zariadenia v dôsledku predaja budovy prípadnému developerovi. Nájomnú zmluvu železnice následne predĺžili do konca roka 2025 s opciou do konca ďalšieho roka.