Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

TASR | 27.05.2024 20:10
Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer so ziskom 21,8 percenta hlasov. Druhé by skončilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s podporou 20,8 percenta voličov. Po ňom by nasledovala strana Hlas so ziskom 17,2 percenta hlasov.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24.

Do parlamentu by sa dostali aj KDH (7,3 percenta) a SaS (6,7 percenta). Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS (5,2 percenta) a Republika (5,1 percenta).

Po atentáte na Fica parlament rokoval slušnejšie, zhodli sa Saková a Viskupič
Video

Pred bránami parlamentu by zostala koalícia hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO), Za ľudí a Kresťanská únia. Získala by 4,7 percenta hlasov, no ako koalícia troch strán by na postup potrebovala aspoň sedem percent.

Do parlamentu by sa nedostali ani Aliancia (3,9 percenta), Demokrati (3,6 percenta) či Sme rodina (3,1 percenta). Zisk ostatných strán a hnutí by skončil pod jedným percentom.

Čaputová, Pellegrini, Fico, vyhlásenie, atentát Čítajte viac Politológovia týždeň po atentáte: Raj v politike nenastane, boj je prirodzený. Politici sú „advokátmi“ rôznych názorov

Na základe prieskumu by Smer v parlamente získal 39 kresiel, PS 37 a Hlas 31. S 13 poslancami by v NR SR bolo KDH a SaS s 12 poslancami. SNS a Republika by mali po deväť kresiel.

Prieskum sa realizoval od 7. do 14. mája na vzorke 1 000 respondentov.