Ako Kyjev prekazil sprisahanie zradných plukovníkov? Objavili sa nové fakty o pláne únosu Zelenského a likvidácie Budanova

Pravda | 29.05.2024 10:00
Kyrylo Budanov Foto:
V popredí šéf Ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov.
Plukovník ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti (UDO) Andrij Huk, ktorého Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) obvinila z prípravy atentátu na prezidenta Volodymyra Zelenského, na začiatku totálnej ruskej invázie navrhol svojim kolegom, aby sa v prípade príchodu ruských vojsk vzdali. Informoval o tom britský denník Times s odvolaním sa na vysokopostaveného dôstojníka ukrajinskej kontrarozviedky.

V prvých dňoch vojny Huk zhromaždil ďalších ochrankárov a povedal im: „Nie sme ozbrojené sily, nemáme žiadnu konkrétnu úlohu brániť Ukrajinu a mňa neplatia dostatočne na to, aby som tu zorganizoval Brestskú pevnosť."

(Po napadnutí Sovietskeho zväzu nacistickým Nemeckom posádka Brestskej pevnosti, ktorú Hitler plánoval dobyť v priebehu 12 hodín, hrdinsky vzdorovala nepriateľskej presile od 22. júna až do 30. júna 1941.)

Zelenskyj: Putinovo Rusko predstavuje súčasný nacizmus
Video

Podľa spomínaného zdroja príslušníci ochranky vnímali Hukove slová ako emocionálnu reakciu na inváziu, a preto ich ignorovali.

Vyšetrovatelia tvrdia, že Huk pracoval pre ruskú tajnú službu FSB od roku 2014. Do služieb Moskvy naverboval aj druhého obvineného, ​​plukovníka Olexandra Derkača.

Organizátori podľa SBU plánovali zavraždiť šéfa Hlavnej správy rozviedky Ministerstva obrany Ukrajiny (HUR) Kyrylla Budanova. Očakávalo sa, že Budanov zomrie pri koordinovanom útoku raketami a dronmi. Útok bol naplánovaný na začiatok mája.

Rusi ostreľovali Kyjev, deti utekali do krytu
Video

Sprisahanci plánovali odpálenie balistickej strely na kolónu áut, v jednom z nich mal sedieť Budanov. Dron mal zaznamenať následky útoku a v prípade potreby zhodiť výbušniny na tých, ktorí by útok prežili. Podozriví v rámci prípravy atentátu dopravili do Kyjeva raketomety, protipechotnú mínu MON-90 a samovražedné drony.

SBU, ako tvrdí zdroj denníka Times, niekoľko mesiacov sledovala predokladaných strojcov atentátu: dvoch plukovníkov štátnej ochrany a istú tretiu osobu, ktorá bola podozrivá z práce pre FSB. Komunikáciu medzi nimi a ich riadiacimi dôstojníkmi zachytila SBU pomocou výkonných sledovacích technológií. Šéf SBU Vasyľ Maľuk o tom okamžite informoval Budanova.

Zelenskyj Čítajte viac Ukrajinci zmarili atentát na Zelenského. Chceli ho zabiť členovia jeho ochranky

Ozbrojená zásahová skupina udrela na jedného plukovníka a SBU pripravila rýchlu operáciu na zneškodnenie jeho komplicov. „Naším cieľom bolo zatknúť ich naraz, aby sa nemohli navzájom informovať, aby neutiekli,“ uviedol zdroj pre Times.

Times píše, že obaja zadržaní plukovníci Správy štátnej bezpečnosti sa pri výsluchu priznali. Ich telefóny obsahovali údaje o vozidlách a trasách, ktoré používal Zelenskyj a šéf SBU Vasyľ Maľuk. Podľa zdroja britského denníka plukovníci porozprávali aj o pláne zo začiatku vojny vziať Zelenského ako rukojemníka a donútiť uneseného ukrajinského prezidenta, aby nahral video posolstvo, v ktorom by povedal, že sa treba vzdať Rusku.

Bezpečnostná služba Ukrajiny 7. mája informovala, že odhalila spravodajskú sieť FSB, ktorej členovia pripravovali pokus o atentát na Zelenského, Maľuka a Budanova. Zadržaní boli dvaja plukovníci Správy štátnej bezpečnosti, ktorá je zodpovedná za ochranu ústavných činiteľov. Obvinili ich z vlastizrady a prípravy teroristického ú­toku.

O dva dni neskôr Zelenskyj odvolal šéfa Správy štátnej bezpečnosti Serhija Ruďa, ktorý túto pozíciu zastával od roku 2019.

Podľa portálu Strana.ua plukovník Huk mal úzke väzby na Ruďa. Spravodajské služby „mali už dávno pripravené otázky“ pre Huka, ale Ruď ho údajne dlho kryl.

Architektom novej agresívnej stratégie ruskej tajnej služby je podľa ukrajinskej rozviedky zástupca riaditeľa FSB Sergej Koroľov, Putinov obľúbenec, ktorý má údajne silné väzby na ruskú mafiu. V spise o ňom, ktorý denníku Times poskytla ukrajinská vojenské rozviedka HUR, sa o ňom píše ako o „Putinovom vlčiakovi“. Jeho úlohou je zbierať informácie o ďalších členoch ruskej vlády a eliminovať potenciálnych konkurentov. Ide o tajomnú postavu, ktorá sa narodila v Kirgizsku, má asi 60 rokov a najradšej pracuje „v tieni“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ