Kde chcú pôsobiť slovenskí europoslanci? Smer má podmienky, PS silnú pozíciu, Republika pripúšťa vznik novej frakcie

Adriána Belej Majerčínová | 12.06.2024 06:00, aktualizované: 
SR EÚ EP voľbyEP24 výsledky PS BAX Foto: ,
Členovia hnutia Progresívne Slovensko (PS), zľava Ľubica Karvašová, Michal Wiezig, predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka, Ľudovít Ódor, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Martin Hojsík a Lucia Yar počas zhodnotenia výsledkov volieb do Európskeho parlamentu 10. júna 2024 v Bratislave.
Na pôde Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok večer začali rokovania o tom, ktoré strany budú pôsobiť v akých frakciách. Slovensko zastupuje v europarlamente 15 poslancov z piatich strán, pričom najviac poslancov získalo Progresívne Slovensko (PS). Kým víťaz volieb má v pláne pokračovať v členstve vo frakcii Renew Europe (Obnovme Európu), budúcnosť Smeru a Hlasu v niektorej z frakcií je zatiaľ otázna. Hlas by sa chce vrátiť do frakcie Socialistov a demokratov (S&D). Tá je blízka aj Smeru, no na rokovania predložia vlastné podmienky.

PS bude mať šesť poslancov, Smer päť, hnutie Republika získalo dvoch zástupcov, Hlas a KDH po jednom.

Šimečka: Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie
Video
Zdroj: ta3

PS: Máme silnú pozíciu

Europoslanci a europoslankyne PS chcú pokračovať vo frakcii Renew Europe, kde získali silnú pozíciu. „Šesťčlenná delegácia je na pomery Renew Europe jedna z tých najvyšších. Čiže vplyv mať budeme, a očakával by som pomerne vysoké posty,“ povedal zvolený europoslanec za PS Michal Wiezik. Čo sa týka zastúpenia europoslancov za PS vo výboroch, o ich pôsobení sa ešte len rokuje. „Venovať sa však naďalej chcú svojim témam,“ uviedla strana.

„Ľudovít Ódor je špičkový rešpektovaný ekonóm, ktorý má čo povedať v otázke rozpočtu aj konkurencieschop­nosti únie. Martin Hojsík v europarlamente pôsobí už piaty rok a v súčasnosti je aj jeho podpredsedom. Je silným zeleným hlasom v EÚ. Podobne aktívnym europoslancom v témach zelenej transformácie či ochrany prírody je Michal Wiezik,“ uviedlo PS.

Nováčikom je bývalá novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá dlhodobo otvára dôležité témy v otázke práv žien, slobody médií či ochrany ľudských práv a najzraniteľnejších skupín. „Ľubica Karvašová je dlhoročná diplomatka a odborníčka na zahraničnopolitické témy. Európskym politikám a medzinárodnej bezpečnosti sa bude aj v EP venovať Lucia Yar,“ dodala strana.

Smer: Frakciám predložíme podmienky

Smeru a Hlasu pozastavilo vedenie Strany európskych socialistov (SES) členstvo po parlamentných voľbách 2023 kvôli odklonu Roberta Fica od hodnôt európskych socialistov a tiež kvôli spojení so SNS, ktorú považujú za radikálne pravicovú. Do europarlamentu už piatykrát za Smer zasadne Monika Beňová, ktorej kolegami budú Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Katarína Roth Neveďalová a Judita Laššáková.

Smer poďakoval voličom. Blaha skončí ako poslanec i podpredseda parlamentu. Kaliňák zostane šéfom Ficových poradcov
Video
Zdroj: ta3

Beňová uviedla, že sú pripravení spolupracovať s niektorou z frakcií, no majú jasne zadefinované podmienky a budú trvať na tom, frakcia bude rešpektovať program Smeru. „A že bude rešpektovať, ak na niektoré témy budeme mať odlišný pohľad a ten si aj zachováme. Ideme s veľmi jasnými predstavami o tom, ako má EÚ fungovať. Ideme s veľmi jasnou predstavou, čo fungovalo zle a čo musí fungovať lepšie, ak sa EÚ má udržať ako konkurencioschopný hráč v globálnom rozmere,“ uviedla.

Najvyššou prioritou pre Smer je byť súčasťou so silným sociálno-demokratickým rozmerom, ale zároveň frakciou, ktorá rešpektuje, že na niektoré témy môžu mať jej sesterské a dcérske strany iný pohľad, zdôraznila Beňová. Priamo neodpovedala, že ak sa nedohodnú s S&D, či vstúpia do inej. „Ak sa nedohodneme s frakciou, ktorá momentálne toto v EP ponúka, tak pre nás je oveľa dôležitejšie obhajovať záujmy vlády SR a SR a jej občanov, na tomto sme sa zhodli. Nebude to žiadna krajná ľavica ani krajná pravica,“ povedala.

Zvolení europoslanci, zľava Erik Kaliňák a... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR EÚ EP voľbyEP24 výsledky Smer-SD BAX Zvolení europoslanci, zľava Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha počas tlačovej konferencie strany Smer k výsledkom volieb do Európskeho parlamentu 2024 v Bratislave 10. júna 2024.

Ak sa stane, že europoslanci za Smer budú pôsobiť ako nezaradení, bude o tom včas informovať. Nezaradení poslanci ostávajú bez spojencov a majú ťažšiu vyjednávaciu pozíciu. „V tejto chvíli sme sa zamerali, že chceme predložiť svoje podmienky frakciám, s ktorými rokujeme a chceme, aby to rešpektovali,“ dodala Beňová.

Roth Neveďalová v reakcii na výsledok volieb uviedla, že Smer bude v EP presadzovať svoju politiku v otázkach mieru, energetickej, vojenskej či potravinovej bezpečnosti a bude viac hovoriť o poľnohospodárstve či o podpore našich regiónov. Judita Laššáková chce byť členkou výboru na ochranu spotrebiteľa a rovnako sa chce venovať ústavnoprávnym té­mam.

Hlas: Chceme pracovať pre ľudí

Novozvolený europoslanec Branislav Ondruš pre Pravdu uviedol, že otázku pôsobenia Hlasu v parlamentnej frakcii vyriešia v najbližších týždňoch. K potenciálnemu návratu k európskym socialistom má však oveľa zmierlivejšiu rétoriku. „Pre nás ako sociálnodemokra­tickú stranu je prirodzeným „prístavom“ frakcia S&D. Pozastavenie členstva Hlasu v Strane európskych socialistov na to nemá priamy vplyv, lebo aj v straníckych poslaneckých kluboch v NR SR môžu byť nečlenovia strán, ak o to majú záujem a klub ich prijme,“ uviedol.

„Aj vzhľadom na volebný výsledok SES, na pôsobenie našej strany vo vládnej koalícii, ako aj na naše politické ciele a priority sme presvedčení, že nie je dôvod, aby sme v tejto frakcii nemohli pôsobiť,“ zhodnotil. Členstvo Hlasu však musí byť založené na rešpektovaní našich politických cieľov a musí nám umožňovať ich presadzovanie a plnenie našich volebných sľubov. To isté platí o zaradení Ondruša do výborov, podvýborov a delegácií. „Prioritne máme záujem o sociálnu oblasť, poľnohospodárstvo a potravinárstvo, resp. životné prostredie a globálne hospodárske vzťahy,“ dodal.

„Hlas bude v EP pracovať na tom, aby sa európske inštitúcie vrátili naspäť ľuďom. Budem pracovať na tom, aby európske inštitúcie zohľadňovali reálne potreby a záujmy ľudí na Slovensku,“ hovoril na pondelkovej tlačovke. „Budem europoslancom, ktorého bude na Slovensku vidieť a počuť. Neodsťahujem sa do Bruselu,“ uviedol. „Berúc do úvahy výsledok strany európskych socialistov a stratu časti mandátov oproti doterajšiemu zloženiu EP, nemám najmenšiu pochybnosť o tom, že frakcii S&D bude záležať na tom, aby aj šesť slovenských sociálnodemokra­tických poslancov bolo jej súčasťou,“ dodal.

Republika: Rokovania sa začali

Za hnutie Republika sa do europarlamentu dostal Milan Uhrík a Milan Mazurek. Na otázky Pravdy hnutie do uzávierky nereagovalo. Uhrík ešte v nedeľu po neoficiálnych výsledkoch hovoril, že majú niekoľko pozvánok do frakcií. „Čakáme na definitívne výsledky v ostatných európskych štátoch, aby sme vedeli posúdiť tie najlepšie a reálne možnosti. Verím, že sa nám podarí v europarlamente vytvoriť silný vlastenecký blok,“ povedal.

Mazurek pre RTVS v pondelok uviedol, že rokovania sa už začali. „A to s našimi partnerskými stranami ako je AFD v Nemecku alebo Konfederácia v Poľsku. A snažíme sa robiť všetko pre to, aby sa podarilo tieto sily zjednotiť,“ priblížil.

Hnutie Republika pre Pravdu potvrdila prebiehajúce rokovania s členskými stranami frakcie Identita a demokracia, a aj s novozvolenými vlasteneckými stranami v Európskom parlamente. „Je dosť možné, že vznikne aj nová vlastenecká frakcia. Tento piatok ideme do Varšavy na prvé rokovania so zástupcami Konfederacje a ďalších strán z Európy. Ďalšie rokovania máme naplánované budúci týždeň v Bruseli,“ uviedlo hnutie.

„Nepredpokladáme, že Smer bude v niektorej z vlasteneckých frakcií. Viackrát deklarovali túžbu vrátiť sa do frakcie socialistov,“ reagovalo hnutie na otázku, či si vedia predstaviť byť so Smerom v jednej frakcii. Čo sa týka výborov, tie sa budú deliť až po tom, ako sa ustanovia frakcie. „Keďže obsadenie výborov je vecou personálnych nominácií už v rámci samotnej frakcie. Takže ideme krok po kroku,“ dodala Republika.

KDH: Lexmann ostane v EPP

KDH bude ďalších päť rokov v EP zastupovať Miriam Lexmann, ktorá bude pokračovať vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP). KDH je jej súčasťou už od začiatku. „Aj naďalej bude v centre jej pôsobenia ochrana ľudskej dôstojnosti a základných práv, ako aj podpora dôstojného života pre každého s dôrazom na osoby so znevýhodnením. Rovnako bude pokračovať v riešení otázok posilňovania našej ekonomickej konkurencieschop­nosti a bezpečnosti, znižovania závislosti na autoritárskych režimoch a zahranično-politické témy. V tomto kontexte sa bude uchádzať aj o členstvo vo výboroch,“ uviedol tlačový odbor.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ