Kaščák vysvetlil, prečo Pohodu ukončili. Ocenil prístup i silnú vlnu spolupatričnosti a solidarity
„Momentálne je stavba zaistená a prebieha tam policajné vyšetrovanie. Vo večerných hodinách príde do Trenčína riaditeľ spoločnosti, ktorá stan stavala a bude k dispozícii policajným zložkám," uviedol Kaščák. Zároveň poďakoval policajtom, hasičom, záchranárom a celému organizačnému tímu za profesionálny prístup.
„Zažili sme veľmi veľkú vlnu spolupráce a neskôr aj spolupatričnosti a solidarity. Je na nás, aby sme sa teraz vedeli vysporiadať s následkami udalosti, ale aj s otázkami týkajúcimi sa budúcnosti festivalu," poznamenal Kaščák.
Rozhodnutie predčasne ukončiť festival bolo podľa jeho slov jediné možné. „Po prerušení festivalu sme si vzali krátky čas na premyslenie. Prezreli sme festivalový areál a keďže sme neboli schopní garantovať neporušenosť stavieb a úplné bezpečie pre návštevníkov, zhodli sme sa na tom, že pokračovať nie je možné," dodal riaditeľ festivalu.
Kačšák súčasne informoval, že v sobotu večer príde na Slovensko aj riaditeľ spoločnosti, ktorá stan postavila. Bude k dispozícii aj zložkám, ktoré ho budú chcieť vypočuť, i médiám. „Spoločnosť Kayam, ktorú sme si vybrali práve po nešťastí v roku 2009, funguje od roku 1985, a toto je podľa ich informácií prvá udalosť takéhoto rozsahu, ktorá sa na ich zariadeniach stala. Spoločnosť spolupracuje s festivalmi, ako Glastonbury a Roskilde," povedal. Zároveň dodal, že fatálnejším následkom sa podarilo zabrániť práve preto, že si vybrali spomínanú spoločnosť.
Čítajte viac Pohodu zasiahla smršť. Vietor zvalil veľký stan, ošetrili viacero zranených. Festival napokon predčasne ukončiliHlavný lekár festivalu Jaroslav Vidan zosumarizoval, že po páde stanu ošetrili 29 pacientov, ktorých zranenia si vyžiadali nemocničnú starostlivosť. „Štyria ľudia boli transportovaní do nemocnice v Považskej Bystrici a ďalších 25 do trenčianskej nemocnice. Dvadsaťosem zranení bolo ľahkého rázu a jedno zranenie bolo klasifikované ako stredne ťažké, keďže išlo o zlomeninu bedrového kĺbu. Môžem vyhlásiť, že ani jeden zo zranených nebol ohrozený na živote," skonštatoval Vidan.
Čítajte viac Šutaj Eštok: Je dôležité zistiť, či organizátori nemali Pohodu zrušiť skôr. Som rád, že sa nikomu nič nestaloPrimátor Richard Rybníček označil piatkovú (12. 7.) veternú smršť za najsilnejšiu v Trenčíne za posledné mesiace. Ocenil, s akým pokojom riešil profesionálny tím pod vedením Kaščáka celú situáciu na festivale. Podľa primátora je vidieť, že bezpečnosti návštevníkov venujú patričnú pozornosť.
„Keď sme videli profesionalitu organizačného tímu, nebolo nutné vyhlasovať mimoriadnu situáciu. Vďaka ochote správcu športovej haly sme ju okamžite sprístupnili pre odchádzajúcich návštevníkov z Pohody. K dispozícii bolo 1 500 miest a športovú halu využila asi stovka ľudí, ktorým sme zabezpečovali v spolupráci s organizátormi vodu, stravu a hygienické potreby," povedal Rybníček. Podľa informácií trenčianskeho primátora využilo halu približne sto ľudí.
Zdôraznil, že na počasie sa hnevať nedá, je nevyspytateľné. „Situácia bola zvládnutá profesionálne, všetci sme sa zomkli. Veríme, že Pohoda to zvládne, aj mesto sa bude snažiť pomôcť, pretože Pohoda patrí k Trenčínu a Trenčín patrí k Pohode a v meste si nevieme predstaviť, že by sme tu Pohodu nemali," uviedol Rybníček.
Ak si niekto dnes myslí, že sa takáto situácia dala predvídať dopredu, Rybníček ho ubezpečuje, že táto situácia sa predvídať nedala. „Ak si niekto myslí, že o pol jednej naobed niekto povie, že skončíme festival, lebo o pol deviatej večer príde takáto búrka, tak nevie, čo to je manažovať takýto veľký dav ľudí a nevedia, o čom hovoria," myslí si primátor Trenčína.
Kaščák novinárom povedal, že organizátori opakovane, po prvý raz už niekoľko hodín vopred, varovali návštevníkov pred búrkou, pred ktorou potom program festivalu najprv prerušili. Sila vetra počas búrky podľa neho dosiahla 26 metrov za sekundu, teda zhruba 94 kilometrov za hodinu; spadnutý stan mal vydržať nápor vetra 35 metrov za sekundu.
„Je nám ľúto každého zranenia. Následky nie sú až také hrozivé s ohľadom na to, čo sa stalo," povedal Kaščák. Dodal, že zatiaľ nevie čo piatkové udalosti znamenajú pre budúcnosť tohto popredného multižánrového festivalu na Slovensku, ktorého história siaha do roku 1997.
Čítajte viac Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenieFestival Pohoda organizátori predčasne ukončili po piatkovej intenzívnej búrke a páde veľkého stanu. Pre pád stanu začala polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Policajný vyšetrovateľ pribral do konania Ústav súdneho inžinierstva zo Žiliny.
Podobné nešťastie sa na Pohode odohralo už v roku 2009, keď pre silný vietor spadol tiež jeden zo stanov. Nešťastie si vtedy vyžiadalo dvoch mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. Po tejto tragédii organizátori podľa Kaščáka zmenili staviteľa stanov. Rovnako zintenzívnili spoluprácu so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorého meteorológ podľa dostupných informácií aj tento rok monitoroval počasie priamo na festivale. Do práce zapojili tiež tímy expertov.