Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom
Na sociálnej sieti X to uviedol hovorca šéfky Európskej komisie Eric Mamer. Zrušená podľa neho bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.
Maďarský premiér Viktor Orbán sa stal terčom kritiky kvôli svojim nedávnym cestám do Ruska a do Číny, ktoré označil za „mierovú misiu“ v snahe ukončiť vojnu na Ukrajine a ktoré so zvyšnými 26 vodcami EÚ nekonzultoval. Únijní predstavitelia ihneď uviedli, že išlo o cesty bilaterálne, pre ktoré nemal žiadny mandát od Európskej únie.
„Vo svetle nedávneho vývoja súvisiaceho so začiatkom maďarského predsedníctva rozhodla predsedníčka EK, že Európska komisia bude pri neformálnych rokovaniach Rady zastúpená iba na úrovni vyšších štátnych úradníkov,“ napísal Mamer. Na rokovaniach úniových ministrov sú bežne prítomní zástupcovia všetkých 27 krajín EÚ a eurokomisár, ktorý má danú oblasť na starosti. Formálne stretnutia sa konajú v Bruseli, neformálne potom v predsedníckej krajine, teraz sú všetky organizované v Budapešti.
V posledných dňoch sa objavili aj hlasy, že by rokovania mali bojkotovať na protest proti Orbánovým aktivitám aj samotní ministri. Podľa denníka Politico sa tak už minulý týždeň dialo, na utorkovom zasadnutí ministrov zodpovedných za vnútorný trh a priemysel v maďarskej metropole bolo len sedem ministrov z 27 a nedorazil ani eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.
„Maďarské predsedníctvo je odhodlané úprimne spolupracovať s členskými štátmi EÚ a inštitúciami Únie. Boli pozvaní, aby sa zúčastnili predsedníckych akcií zameraných na riešenie spoločných výziev,“ reagoval na sociálnej sieti X maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka. „EÚ je medzinárodná organizácia, ktorú tvoria jej členské štáty. Európska komisia je inštitúciou EÚ. Európska komisia si nemôže vyberať inštitúcie a členské štáty, s ktorými chce spolupracovať. Budú teraz všetky rozhodnutia komisie odrážať politické úvahy?“ dodal Bóka.
„Leyenovej kampaň“
Kinga Gálová, ktorá je podpredsedníčkou Orbánovej strany Fidesz, na sociálnej sieti X uviedla, že rozhodnutie EK je súčasťou kampane von der Leyenovej pred štvrtkovým hlasovaním Európskeho parlamentu o jej zotrvaní na poste predsedníčky EK na druhé funkčné obdobie.
Gálová uviedla, že von der Leyenová využíva európske inštitúcie na politické vydieranie a nátlak – najmä voči Maďarsku. „Toto je neprijateľné a je to v rozpore so samotnou podstatou európskej spolupráce,“ napísala.
Pre Budapešť ide o stratu prestíže a tiež o jasný signál z Bruselu, že Orbán to prehnal, keď sa začiatkom júla vybral na takzvanú mierovú misiu do Kyjeva, Moskvy a Pekingu bez predošlej konzultácie s lídrami ostatných členských krajín.
Šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ neznamená, že predstavitelia krajiny, ktorá ho vykonáva, zastupujú celú Úniu.
Čítajte viac Orbánova mierová misia 5.0. Stretol sa s TrumpomV pondelok tlačové agentúry priniesli aj správu, že šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zvažuje zvolať zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci už koncom augusta, práve v deň, keď Budapešť mala hostiť neformálne rokovania diplomatov EÚ. To by znamenalo, že akcia maďarského predsedníctva sa neuskutoční na najvyššej úrovni.
Najbližšie neformálne ministerské zasadnutia maďarského predsedníctva sa konajú 15. a 16. júla, ide o neformálne stretnutie ministrov energetiky. Následne je 22. júla plánované neformálne stretnutie ministrov spravodlivosti a vnútra.
Čítajte viac Politico: Slovensko v Bruseli ako jediné nekritizovalo cesty Orbána do Ruska a do Číny