Koaliční poslanci schválili novelu Trestného zákona. Opravovať ju museli rýchlo uprostred leta, aby Slovensko neprišlo o europeniaze
Hlasovania sa zdržalo 44 zákonodarcov, nikto z prítomných 121 poslancov nehlasoval proti. Poslanci predtým odobrili aj koaličný pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu.
Čítajte viac Dva pokusy a dobiehajúci Čellár. NR SR rokuje zrýchlene: Mohla sa tomu koalícia vyhnúť? Čaká sa na ďalší pozmeňovákPoslanci schválili, aby sa v prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ uplatňoval obligatórny trest odňatia slobody, ak horná hranica trestnej sadzby ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.
Parlament odobril i zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ. V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ.
Do Trestného zákona sa zavádza aj úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. Legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Susko: Účelom novely Trestného zákona je najmä ochrana záujmov SR
Účelom schválenej novely je najmä ochrana záujmov Slovenskej republiky. Minimalizujú sa riziká, že by Slovensko mohlo prísť o akékoľvek zdroje z EÚ, povedal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).
Zdôraznil, že trestné sadzby sú rovnaké vo vzťahu k slovenským a aj k európskym peniazom. „Nemenia sa, aby boli inak pre účely finančných záujmov EÚ a nášho domáceho poriadku,“ povedal s tým, že o výške trestnej sankcie rozhoduje súd.
„Táto schôdza bola práve preto, lebo slovenská opozícia robí v Bruseli politiku proti Slovensku,“ tvrdil podpredseda ústavnoprávneho výboru Tibor Gašpar (Smer). Opozícia podľa neho podsúva skreslené informácie a dezinformácie, na základe ktorých Európska komisia prichádza s rôznymi požiadavkami, „ktoré buď máme dávno riešené aj v našom trestnom práve, alebo sú nad rámec toho, čo sa požaduje od iných členských krajín EÚ“.
Poslanec Richard Glück (Smer) na tlačovej konferencii avizoval, že na septembrovú parlamentnú schôdzu by mohli zaradiť uznesenie, ktoré bude reagovať na rozhodnutie vlády odškodniť pozostalých po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi, ktorý zomrel vo februári 2021 vo väzbe. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave.
Predseda poslaneckého klubu Smer Ján Richter zas hovoril o príprave zmien v rokovacom poriadku NR SR. Hovoriť sa o tom malo aj na poslaneckom grémiu. „Som presvedčený, že do konca kalendárneho roka by sme mali prijať novelu rokovacieho poriadku,“ doplnil.
Danko: Prijatie novely Trestného zákona poukazuje na jednotu koalície
Šéf SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko ocenil utorkové prijatie novely Trestného zákona v parlamente. Vládna koalícia tak podľa neho opäť ukázala jednotu. Kritizuje opozíciu za cynizmus.
Danko sa poďakoval koaličným partnerom za prijatie novely a vyjadril podporu ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer) v jeho reformných krokoch. „Očakávame veľkú novelu Trestného poriadku, Trestného zákona. Myslím si, že mnohé iné oblasti je treba riešiť,“ povedal Danko na utorkovej tlačovej konferencii.
Opozíciu kritizoval za „udavačstvo“, keď podľa neho v Bruseli „otáča pravdu“ a teší sa z akéhokoľvek potknutia koalície. Odmietol, že by koalícia šla opravovať legislatívu, pretože sa zľakla EÚ. Únia má podľa Danka v niektorých veciach svoje kompetencie. „Neviem sa zbaviť dojmu až takého vydierania Európskej komisie v mnohých veciach, že ak nebude po našom, pripravíme vás o peniaze,“ skonštatoval Danko, no nechce, aby sa vyvolávalo napätie v čase, keď sa tvorí nové zloženie Európskej komisie (EK).
Šimečka: Koalícia musela priznať, že novelu Trestného zákona mala zle
Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka považuje mimoriadnu schôdzu k novele Trestného zákona za potvrdenie toho, že opozícia i odborníci mali pravdu, keď upozorňovali na možné ohrozenie čerpania eurofondov prijatím decembrových úprav v zákone. Uviedol to v utorok.
„Teraz po šiestich mesiacoch musela aj vládna väčšina priznať, že to mala zle, že to bolo treba naprávať už na niekoľkýkrát a že to bolo v rozpore s európskym právom,“ skonštatoval Šimečka. Odmieta zvaľovanie viny na opozíciu či vyjadrenia o tom, že „huckala“ Európsku komisiu. Označil za kľúčové postaviť dnes hrádzu nie liberalizmu, ale amaterizmu tejto vlády.
Gröhling: Európska korupcia sa bude trestať prísnejšie ako slovenská
Novela Trestného zákona vytvára dva typy korupcie, trestná činnosť s prostriedkami EÚ bude na Slovensku trestaná prísnejšie. Predseda opozičnej strany SaS a poslanec Branislav Gröhling to povedal v reakcii na schválenie zmien v Trestnom zákone.
„Európska korupcia sa bude trestať prísnejšie ako slovenská. Dávajú jasne najavo, že peniaze v rámci EÚ budeme chrániť, pretože oni to od nás požadujú, ale peniaze všetkých ľudí na Slovensku kľudne môžu rozkrádať a budú tam veľmi ľahké tresty,“ podotkol predseda liberálov.
Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS) odmietla naratív o dezinformáciách, na základe ktorých mala Európska komisia tlačiť na zmenu v Trestnom zákone. „Opozícia nemá absolútne žiadny priestor na to, aby ovplyvňovala rozhodnutia a kroky Európskej komisie,“ podotkla.
Majerský: Od samotného začiatku bola novela Trestného zákona „spackaná“
Od samotného začiatku procesu bola novela Trestného zákona „spackaná“, uviedol predseda KDH Milan Majerský.
„Zdržali sme sa ako jednotná opozícia. Pretože celá táto novela bola spackaná,“ komentoval Majerský. Poukázal, že za osem mesiacov bol zákon päťkrát novelizovaný. Vyzdvihol tiež návrhy KDH, ktoré podľa neho malo pripravenú vlastnú novelu z dielne Viliama Karasa.
Aktualizácia 11:20
Opozičná poslankyňa Beáta Jurík (PS) upozorňuje, že koaličný pozmeňujúci návrh opravuje predloženú novelu Trestného zákona len čiastočne. Predstavila preto pozmeňujúci návrh z dielne PS, ktorým chce ešte viac spresniť jednotlivé ustanovenia vo vzťahu k ochrane finančných záujmov Európskej únie. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) namietal, že definícia finančných záujmov Európskej únie (EÚ) bola konzultovaná s Európskou komisiou. Uviedli to v pléne NR SR.
„Ak toto neopravíme dobre teraz, tak, žiaľ, potom to už len budeme musieť nejakým spôsobom vysvetľovať Európskej komisii,“ skonštatovala Jurík. V pozmeňujúcom návrhu jej chýba taká definícia, ako určuje európska smernica. K finančným záujmom EÚ budú podľa nej v zákone k jednej veci dve definície.
Podľa ministra spravodlivosti je navrhovaná definícia finančných záujmov Európskej únie plne v súlade s príslušnou smernicou Európskeho parlamentu a Rady EÚ a nie je nekompletná. „Na základe komunikácie s Európskou komisiou sme upravili túto definíciu aj o príjmy, nielen výdavky v rámci rozpočtov EÚ,“ podotkol.
Poslanec Ondrej Dostál (SaS) zopakoval, že klub SaS za novelu nezahlasuje, hoci predstavuje mierne zlepšenie. Vláda podľa neho upravuje chybu, ktorú sama urobila. „Náprava je nedostatočná, nesystémová, miesto dobrého nastavenia pravidiel sa zavádzajú výnimky zo zlých pravidiel a ešte aj možno zlým spôsobom, ktorý nenaplní očakávania Európskej komisie,“ vyhlásil.
Hnutie Slovensko informovalo, že „zbabranú“ novelu Trestného zákona nepodporí. Podľa poslanca Júliusa Jakaba sa v parlamente koná festival chaosu a neschopnosti vládnej koalície.
Aktualizácia 9:40
Do diskusie k novele Trestného zákona sa v utorok prihlásili písomne štyria rečníci, z toho dvaja sú za klub. V úvode diskusie predstavil návrh minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).
Podpredseda ústavnoprávneho výboru Tibor Gašpar (Smer) informoval o stanovisku výboru, ktorý odporúča poslancom schváliť legislatívu aj s pozmeňujúcimi návrhmi. Tie precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu. Na rokovanie ústavnoprávneho výboru predložil v utorok pozmeňovacie návrhy minister Susko.
Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený poslanec rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.
Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude možné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.
Aktualizácia 9:15
Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR pokračuje v utorok rokovaním o návrhu novely Trestného zákona. Legislatívu v pondelok (15. 7.) posunuli poslanci do druhého čítania. Rokujú o nej v skrátenom legislatívnom konaní.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) predložil na utorkové rokovanie ústavnoprávneho výboru pozmeňovacie návrhy, ktoré precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu. Výbor odporúča poslancom schváliť legislatívu aj s týmito zmenami.
V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa navrhuje obligatórny trest odňatia slobody uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov. Navrhuje sa okrem iného aj zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ a úpravy niektorých trestných sadzieb.