Pellegrini naznačuje odvetné opatrenia za stopku pre ruskú ropu: Nebolo by to v prospech Ukrajiny
„Pevne verím, že sa to zo strany Ukrajiny podarí čo najskôr dať do poriadku, pretože Slovensko ako suverénna krajina nakoniec bude musieť pristúpiť aj k nejakým odvetným opatreniam, a to by nebolo na prospech ani Ukrajiny a nie jej občanov, ani nikoho z nás v tomto regióne,“ vyjadril sa prezident.
Čítajte viac Kremeľ sa vyjadril ku kauze stopke ruskej ropy Lukoilu pre Slovensko. Slovne zaútočil na UkrajinuSlovensko je podľa neho jedným z kľúčových dodávateľov elektrickej energie na Ukrajinu a v poskytovaní dodávok sa vždy zachovalo ako zodpovedný partner. Upozornil taktiež na humanitárnu pomoc, ktorú Slovensko poskytlo v nadväznosti na vojnu vyvolanou ruskou agresiou. V danej súvislosti spomenul aj darovanie kľúčových systémov slovenskej obrany smerom na Ukrajinu.
„Slovenská republika sa v kľúčových situáciách zachovala ako zodpovedný sused a dobrý partner vo vzťahu k Ukrajine. Boli sme schopní na naše vlastné náklady po prvýkrát v histórii pretransformovať náš plynovod tak, aby bol schopný fungovať v reverznom toku a zásobovali sme Ukrajinu v časoch, kedy nemala dostatok plynu,“ pripomenul Pellegrini.
Čítajte viac Ruská ropa na Slovensko stále netečie. Ukrajina porušuje medzinárodné dohody, tvrdí SakováOd ruskej spoločnosti Lukoil prestali Slovensko a Maďarsko dostávať ropu po tom, čo Ukrajina minulý mesiac zakázala tranzit ropy od tejto spoločnosti cez svoje územie. Túto ropu na Slovensku odoberala bratislavská rafinéria Slovnaft.
„Rozhodnutie Ukrajiny odstaviť dodávky ropy od spoločnosti Lukoil pre Slovensko a Maďarsko považujem za neprijateľné. Odmietam, aby Slovensko a slovenskí ľudia slúžili ako nástroj pomsty medzi Ukrajinou a Ruskom,“ uviedol na sociálnej sieti minister vnútra Matej Šutaj Eštok.
Návšteva Ministerstva obrany nie je len symbolická. Armáda plní dôležité úlohy aj vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini počas stredajšej návštevy ministerstva.
„Chcem poďakovať za prezentáciu všetkých tých projektov, ktoré už sú v nejakom štádiu riešenia. Veľmi ma potešilo, že ministerstvo obrany a ozbrojené sily (OS), samozrejme, pozerajú za horizont,“ povedal Pellegrini s tým, že obranu štátu musia plánovať desiatky rokov dopredu.
Požiadal obyvateľov Slovenska o pochopenie, že štát musí do obrany investovať značné prostriedky. Krajinu podľa neho musíme vedieť brániť aj sami a zbraňové systémy sú drahé. Ako tvrdí, z obranného priemyslu budú profitovať aj samotní občania. Pripomenul, že samostatná obrana štátu je pre Slovensko povinnosťou aj zo záväzkov v NATO.
Slovensko nemá PVO
Pellegrini dúfa, že zdržaní pri dodávkach zbraní bude čo najmenej. Spomenul, že Slovensko nemá systémy protivzdušnej obrany, a preto štát musí dočasne nájsť alternatívu.
Tento rok má byť podľa hlavy štátu do OS SR prijaté rekordné množstvo nového personálu. Armáda by podľa neho mala byť vnímaná nielen z pohľadu pomoci pri živelných katastrofách, ale aj z pohľadu bezpečnosti krajiny.
Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) ocenil záujem prezidenta venovať sa aj tomuto rezortu. „Tým rozhodujúcim motivátorom pre nás je práve článok tri severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí o tom, že musíme byť najprv schopní brániť sa sami,“ podotkol Kaliňák.
Šéf rezortu potvrdil, že podporu nového generálneho tajomníka NATO Slovensko podmienilo spustením rotačného mechanizmu v rámci obrany vzdušného priestoru. Rezort by mohol o výsledku rokovaní o nákupe nového systému protivzdušnej obrany informovať o niekoľko týždňov. Obnova OS SR je podľa neho nevyhnutná. Dôležitá podľa neho je aj modernizácia infraštruktúry. Potvrdil, že armáda tento rok vidí najvyšší záujem o vojenskú službu.
S návštevou prezidenta bola spojená aj prehliadka vojenskej techniky. Ozbrojené sily SR na nej odprezentovali niekoľko obrnených vozidiel či tankov.
Čítajte viac Aká bola cesta stíhačiek F-16 na Slovensko? Pilot si dal nad Anglickom hamburger. Kaliňák spresnil, kedy prídu ďalšie