Seriál o okupácii v auguste 1968. Čoho sa Američania báli, že Brežnev ešte možno v Európe vyvedie po agresii proti Dubčekovi?
Tento týždeň od dnešného večera do stredajšieho večera si budete môcť na webe Pravdy prečítať cenné zistenia z týchto sprístupnených dokumentov. A k tomu ešte príbeh ruského novinára pôsobiaceho v Československu, ktorý dal nadriadeným najavo, že s okupáciou nesúhlasí. Zoznam textov a čas ich uverejnenia nájdete v priloženej infografike.
Prvá časť seriálu bude venovaná významnému poradcovi pre otázky národnej bezpečnosti, ktorý pracoval pre šéfa Bieleho domu. Tvrdil, že niekoľko rokov po skončení druhej svetovej vojny USA mali príležitosť zabrániť vzniku studenej vojny, pričom situácia vo východnej Európe mohla vyzerať tak, že by asi ani nevznikla hrozba invázie do Československa, ku ktorej napokon došlo 21. augusta 1968.
Dozviete sa tiež, ako vyzeralo stretnutie amerického prezidenta so sovietskym veľvyslancom, ktorý mu prišiel oznámiť, že vojská Varšavskej zmluvy prekračujú československé štátne hranice. Odtajnené dokumenty tiež obsahujú záznamy rozhovorov vysokopostavených predstaviteľov USA so šéfom francúzskej diplomacie a s rakúskym ministrom zahraničných vecí. Obaja vysvetľovali, čo Kremeľ s najväčšou pravdepodobnosťou podnikne. Francúz sa prikláňal k jednoznačnému riziku vojenskej intervencie, naopak, Rakúšan predpokladal, že sa to nestane.
V americkom archíve sa dajú nájsť aj zmienky o veľkých obavách Washingtonu, čo by v Moskve ešte mohli vyviesť inde v Európe po invázii do Československa. Hovorilo sa o troch ohrozených štátoch. Boli nimi Juhoslávia, Rakúsko a Rumunsko. A napokon ako vnímal udalosti augusta 1968 ruský žurnalista, ktorý pracoval v Prahe? Všetko sa môžete dočítať v seriáli.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ