Zásielka smrti od Teheránu pre Moskvu. Ukrajina neskrýva obavy z iránskych rakiet. Kde by s nimi Rusi mohli Ukrajincom ublížiť?

Miroslav Čaplovič | 13.09.2024 06:00
United States Iran Russia Foto: ,
Iránska raketa Fath, ktorú Revolučné gardy odpálili počas cvičenia asi 130 km južne od hlavného mesta Teherán.
Nedokážu zmeniť priebeh vojny, ale aj s krátkym dosahom môžu spôsobiť veľkú skazu: pozabíjať vojakov, možno aj civilistov, zapríčiniť rozsiahle hmotné škody. Kyjev, ktorý sa opiera o špionážne zistenia Washingtonu, tvrdí, že Moskva kúpila od Teheránu nebezpečné zbrane. Po iránskych takzvaných samovražedných dronoch, ktoré ruská armáda už dlhší čas používa proti Ukrajine, pribudli do jej arzenálu rakety z islamskej republiky.

Iránske lode dopravili do Ruska najmenej 200 kusov rakiet typu Fath-360. Doletia do vzdialenosti 120 kilometrov, ich bojová hlavica váži 150 kilogramov a vyznačujú sa veľkou presnosťou. Nadzvuková rýchlosť 4¤900 km/h v kombinácii s krátkym doletom sťažuje účinnosť protivzdušnej obrany.

Keď Rusi nasadia do boja Fath-360, Ukrajinci sa ocitnú v nepríjemnej situácii. „Už bude príliš neskoro na zostrelenie letiacich rakiet. Dokonca aj Patriot ťažko dokáže zlikvidovať tieto strely s krátkou dráhou letu. Netuším, či vôbec je to možné," zdôraznil podľa servera Kyjev24News expert na vojenské letectvo Kostiantyn Kryvopal. Za účinný recept proti Fath-360 preto považuje jedine preventívne údery: likvidovať rakety v prípade, že rozviedka zistí, kde sa nachádzajú alebo po akej trase ich presúvajú. (Zmienený Patriot je americký systém protivzdušnej obrany, ktorý Ukrajina využíva proti ruským vzdušným útokom.)

Ukrajinci lovia Šáhidy, drony Rusov nesmú preletieť cez obranu
Video

Rakety Fath-360 patria k pýche iránskeho zbrojného priemyslu. Dokonca sú prirovnávané k americkému salvovému raketometu HIMARS, ktorý Ukrajinci tiež získali od USA podobne ako Patrioty. V dvoch parametroch je Fath-360 ešte lepší: nesie bojovú hlavicu so spomenutou hmotnosťou 150 kg (HIMARS ju má ťažkú 90 kg) a kým americké rakety letia rýchlosťou okolo 3¤000 km/h, iránska zbraň má uvedenú rýchlosť takmer 5000 km/h.

Ruský arzenál obohatený o Fath-360 predstavuje veľké ohrozenie dôležitých ukrajinských miest, ako sú Charkov, Pokrovsk a Sumy, čiže mestá, ktoré sa nachádzajú v blízkosti línie frontu. Rusi by tam iránskymi raketami mohli zasiahnuť pozície ukrajinských vojakov a kľúčové body infraštruktúry.

V Kyjeve existujú obavy, že Irán by mohol poskytnúť Rusku aj rakety typu Fath-110. Tie majú dolet okolo 300 kilometrov a ich bojová hlavica váži až 500 kilogramov.

Iránsky režim neodradila od predaja Fath-360 ani hrozba zhoršenia vzťahov so Západom, vrátane rizika uvalenia sankcií. Nedá sa vylúčiť, že Teherán očakáva na revanš od Moskvy, že mu dodá moderné stíhačky. Irán má vo svojej výzbroji ruské stroje typu Suchoj, tie sú však už staré viac ako 30 rokov.

Mohlo by ísť o stíhačky piatej generácie, konkrétne o viacúčelové bojové lietadlá typu Su-57.

Ukrajinci: Padajú iránske drony, želajte si niečo
Video

Čo sa týka reakcií oboch dotknutých štátov na vyzbrojenie raketami Fath-360, Kremeľ zahmlieva a islamskej republike sa vonkoncom nedá veriť. Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina, podľa agentúr poznamenal, že Rusko spolupracuje s Iránom v rôznych oblastiach vojenského priemyslu, čím fakticky dodávku rakiet nepoprel. Teherán tvrdí, že Moskve nič nepredal. Irán sa však už v minulosti usvedčil z klamstva, keď ubezpečoval, že Rusom neposkytol tzv. samovražedné drony. Neskôr to priznal, ale s tým, že údajne to urobil ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu, čo vyznieva ako lož.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ