Šutaj Eštok ukázal prípady, ktoré schvaľovali atentát na Fica. Je medzi nimi aj komik, Gordulič sa ho zastal
Šutaj Eštok pripomenul, že atentát odsúdili spočiatku politici bez ohľadu na politické tričká. Spoločnosť podľa neho po útoku očakávala, že sa situácia upokojí a politická diskusia sa vráti späť k vecnej debate. Vyše štyri mesiace po streľbe konštatuje, že k ničomu takému nedošlo.
„Nič z toho sa nestalo. Mnohí politici túto výzvu neprijali a ich zmierenie trvalo deň, možno aj dva. Výzvy opozičných politikov na 100 dní pokoja sa rozplynuli po niekoľkých dňoch a nikdy sa nenaplnili,“ vyhlásil. Podľa ministra opozičné protesty vyvolávali ďalšie vášne. Odmietol, že by v Handlovej išlo o kamufláž, on sám videl na mieste činu krv. Slovník opozičných politikov začali podľa neho ľudia pretavovať do vlastnej komunikácie.
V prvom prípade schvaľovania atentátu má ísť o muža, ktorý je podľa ministra vnútra prívržencom opozície. Muž na svojom youtubovom kanáli podľa Šutaja Eštoka vyhlásil, že Cintula (atentátnik Juraj Cintula, poz. red.) premiéra zle trafil a mal ho trafiť do čela. „V tomto prípade už mu bolo vznesené obvinenie,“ oznámil minister.
Dokazovať sympatie s opozíciou a schvaľovanie atentátu majú fotografie z domovej prehliadky. Doma si vraj chystal „tabuľu hanby“, kde mal vyobrazených generálneho prokurátora Maroša Žilinku, podnikateľa Jaroslava Haščáka či bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Šutaj Eštok naznačil, že malo ísť o jeho budúce obete, pod ktoré si spravil tabuľku tých, ktorých podporuje, medzi nimi bol Igor Matovič, Juraj Šeliga či Milan Kňažko. Minister povedal, že podozrivého muža J. K. zadržala polícia 1. októbra.
„Chcem vyzvať všetkých, aby prestali s takýmto správaním, polícia monitoruje správanie aj v online priestore a vyhodnocuje mieru možného rizika aj možného nebezpečenstva,“ pokračoval.
V druhom prípade, ktorý zatiaľ nemá trestno-právnu rovinu, má ísť o stand up humoristu, ktorý vo svojom prejave hovoril o tom, že si „nevieme zastreliť ani vlastného premiéra“. Počas jeho vystúpenia zazneli aj slová „aká krajina, taký Kennedy“. Ako bolo viditeľné z ministrovej prezentácie, má ísť o komika zo skupiny Silné reči. Kritizovať humorne predstaviteľov vlády je podľa Šutaja Eštoka v poriadku, pretože to nastavuje zrkadlo, ale treba rozlíšiť čo je za hranicou.
Na otázku, prečo v prvom prípade nebola odhalená totožnosť človeka a v druhom áno, Šutaj Eštok odpovedal, že išlo len o príklad nie správnej cesty, ako hovoriť o atentáte. „Pri tom druhom prípade hovorím o nejakom morálnom, nie trestno-právnom, zatiaľ pochybení, ale môžem informovať, že polícia bude asi prešetrovať aj tento výstup,“ oznámil. Šutaj Eštok povedal, že meno komika nepozná.
Od atentátu na premiéra bolo v prípade trestného činu schvaľovania vznesených 35 obvinení a 11 návrhov na podanie obžaloby, sedemkrát bolo odovzdané na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu a 44-krát došlo k odmietnutiu trestného oznámenia.
Minister vnútra tiež pripomenul prípad, kedy v Bratislave s atrapou zbrane prešiel okolo domu Petra Pellegriniho rodič s dieťaťom v aute.
Ilustroval úpadok Slovenska
Pravda požiadala o stanovisko aj komediálny klub Silné reči. Ako v stanovisku pre Pravdu uviedol zakladateľ šou Ján Gordulič, Silné reči poskytujú platformu pre účinkovanie približne 20 komikom a ich humor nijak necenzurujú.
„Matej vo svojom stand-upe ilustroval úpadok Slovenska a v rámci vtipu túto neschopnosť popísal atentátom na premiéra. Vtip zaznel na stand-up comedy vystúpení a je zjavné, že šlo o humor a hyperbolizáciu a aj sám minister sa vyjadril, že „tento prípad nemá trestnoprávnu rovinu“. Na druhej strane strana Smer už celé mesiace zneužíva atentát na premiéra na útoky na opozíciu, umelcov či liberálne zmýšľajúcich ľudí. Odmietame byť nástrojom týchto útokov. Náš humor je pre všetkých a na tom, či sa ministrovi vnútra zdá alebo nezdá vtipný, či vhodný vôbec nezáleží a žiadame ho, aby nás nezaťahoval do svojich bojov,“ reagoval Gordulič.
„Silné reči jasne odsudzujú všetky nenávistné prejavy, obzvlášť tie násilné. Sme proti xenofóbii, homofóbii a rasizmu a pri každej príležitosti na ne upozorňujeme. Nie my, ale členovia vládnych strán rozoštvávajú spoločnosť a kreslia terče na chrbát členov opozície, umelcov a najnovšie aj humoristov, aby zakryli neschopnosť posúvať krajinu vpred,“ uviedol ďalej.
Gordulič zaslal Pravde aj vyjadrenie komika Mateja Makovického. Práve úryvok z jeho vystúpenia zaznel vo štvrtok na ministrovej tlačovke.
„Hoci patrí konkrétny vtip bezpochyby do kategórie čierneho humoru, nemám pocit, že prekročil hranicu, keďže bol viac o kritike slovenskej spoločnosti, než o atentáte. Trestné činy ani násilie neschvaľujem. Je objektívny fakt, že atentát bol neúspešný. Je komediálna hyperbola dať to za vinu odchodu mladých ľudí zo Slovenska (ktorý je tiež objektívnym faktom). A veta „Aká krajina, taký Kennedy“ je zjavný hyperbolický sarkazmus. Ak toto stačí na to, útočiť na komika v krajine, ktorá sa tvári, že uznáva slobodu prejavu, tak je to skôr smutné. A ako komik, tzn. nie vážne – kto chcel dôkaz, že Slovensko je na chvoste EÚ ohľadom čítania s porozumením, tu ho má,“ reagoval Makovický. „A či som morálne zlyhal, to závisí od definície morálky a presvedčení o jej objektivite. Takže v tomto ohľade si nie som tak istý, ako pán minister,“ dodal.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ