Ťapáková stopla pražské predstavenie o LGBTI+ na doskách SND. Herci sa hanbia, Pakan: Cenzúra a normalizácia

Informoval o tom dnes Denník N. Ťapáková uviedla, že nebude podpisovať zmluvy dva až tri týždne pred hosťovaním. Organizátor festivalu jej krok označuje za diskriminačný a hovorí o cenzúre. Štúdio hrdinov na facebooku uviedlo, že situáciu nechce ponechať bez povšimnutia a chystá na konci októbra besedu.
Dráma Queer je divadelný festival, ktorý sa venuje tematike sexuálnych menšín (LGBT+). Aktuálny ročník ponúka niekoľko predstavení od 17. do 28. októbra. Súčasťou mala byť inscenácia Mesačný kameň, ktorá je českou adaptáciou rovnomenného románu islandského autora Sjóna. Znázorňuje vnútorný svet osamelého antihrdinu, ktorého osud určuje sexuálna orientácia aj chýbajúce rodinné zázemie na konci prvej svetovej vojny v Reykjavíku. Hlavným motívom je sloboda a nezávislosť jedinca, ktorý svoju inakosť prijíma ako prirodzenosť.
Podľa Denníka N už bolo všetko dohodnuté, chýbal podpis Slovenského národného divadla na zmluve. Hra však na doskách SND v rámci festivalu uvedená nebude, Ťapáková nepodpísala zmluvu o nájme a spolupráci. Ťapáková, ktorú vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová 27. augusta ako dočasnú riaditeľku SND, uviedla, že nebude podpisovať zmluvy dva až tri týždne pred hosťovaním. Divadlo podľa nej plánuje veci pol roka až dva roky dopredu. V prípade českého divadla podľa nej nejde o zrušenie prestavenia a o hosťovaní v budúcnosti je ochotná rokovať.
Akých šesť mesiacov?
„Tvrdí, že na zmluvu mala len dva týždne, čo však nie je pravda. Je to tiež nezmysel v tom, že ona sama je poverená riadením divadla niečo vyše mesiaca. Predtým bolo SND tri týždne bez štatutárneho zástupcu, tak neviem, ako chcela o hosťovaní vedieť pol roka dopredu,“ reagoval podľa Sme riaditeľ festivalu Róbert Pakan, podľa ktorého organizačné prípravy s činohrou Slovenského národného divadla sa začali tento rok v marci.
„S takým hrubým diskriminačným zásahom sme sa ešte v SND nestretli, práve naopak, vždy sme tam mali vľúdne, prijímajúce prostredie a maximálny profesionálny prístup na všetkých úrovniach,“ uviedol ďalej Pakan. „Vznikla z toho pachuť cenzúry, diskriminácie a medzinárodnej hanby,“ dodal riaditeľ festivalu.

Pakan sa domnieva, že Ťapáková má zrejme problém s festivalom, ktorý sa venuje LGBT+ tematike. „Dva roky po vraždách dvoch mladých queer ľudí by som očakával aspoň bazálnu mieru citlivosti,“ podotkol riaditeľ festivalu s odkazom na homofóbnu vraždu dvoch ľudí pred bratislavským gaybarom Tepláreň.
„Nikdy sa nám nič podobné nestalo. Určite je prekážkou homosexualita, čo sa mi zdá šialené. Naša inscenácia je decentná, na sexualitu sa netlačí, skôr je to magický realizmus, príbeh o osamelosti a vyčlenenosti,“ reagoval riaditeľ Štúdia hrdinov Jan Horák.
Inscenácia Mesačný kameň je podľa organizátora festivalu priestorovo náročná a nemožno pre ňu nájsť takto narýchlo iný vhodný priestor.
Ministerka Martina Šimkovičová stojí na čele rezortu od minuloročného nástupu vlády premiéra Roberta Fica a odvolala niekoľko predstaviteľov popredných kultúrnych inštitúcií v krajine. Na začiatku augusta odvolala riaditeľa SND Mateja Drličku pre údajné manažérske zlyhania a strati dôvery. Tento krok vyvolal kritiku časti umelcov či opozície a aj reakcie zo strany českých kolegov. Napríklad generálny riaditeľ Národného divadla (ND) v Prahe Ján Burian uviedol, že slovenskí divadelníci majú bezvýhradnú podporu vedenia ND v ich úsilí o zachovanie nezávislosti a slobodnej umeleckej tvorby.
Šimkovičová presadzuje takzvanú tradičnú kultúru a napríklad sa vymedzuje voči témam LGBT+. Ministerka predtým povedala, že kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná.
Na rozhodnutie Ťapákovej reagovali pre Denník N viacerí herci SND. Tomáš Maštalír označil rozhodnutie Ťapákovej za hanbu. „Ukazuje sa, že nielen (riaditeľa Ťapáková, pozn. red.) schvaľuje presadzovanie ideológie súčasného vedenia ministerstva kultúry, ale už ho aj sama napĺňa. Som presvedčený, že tento problém by nenastal, keby išlo o iný typ divadla. To je, myslím, každému jasné,“ povedal.
Herečka Zuzana Fialová sa českým kolegom za krok Ťapákovej ospravedlnila. Richard Stanke vidí za rozhodnutím „jasnú diskrimináciu, ako zásah do slobody fungovania tejto inštitúcie a pokus o cenzúru“. Podľa vlastných slov sa už niekoľko týždňov márne snaží s Ťapákovou stretnúť, „Zmluvu na toto hosťovanie mala mesiac na stole a až posledné týždne sa začala o ňu zaujímať. Je absurdné, že rozhodla o nevhodnosti predstavenia, ktoré nevidela, navyše ide o oceňované dielo režisérky Kamily Polívkovej. Je to absolútne neprípustné,“ dodal s tým, že išlo podľa neho o príkaz z ministerstva kultúry.
Najostrejšie reagovala Táňa Pauhofová, ktorá stopku pre pražské divadlo označila za najväčšiu hanbu a nedôstojnosť. „Len to potvrdzuje spoločnú víziu novej pani riaditeľky s pani ministerkou kultúry. My v Činohre Slovenského národného divadla by sme veľmi radi privítali Studio hrdinů s ich predstavením v rámci festivalu Drama Queer a budeme ešte skúšať možnosti, ako túto blamáž zachrániť,“ dodala.