958. deň: Biden zrušil návštevu Nemecka, kde mal rokovať o Ukrajine. Sklad ropy na Kryme horí už druhý deň
Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá 958 dní
- V NATO a plná vojakov: bude Ukrajina ako západné Nemecko?
- Ruskí vojaci prenikli na predmestie Torecka
- KĽDR zrejme v rámci pomoci Rusku vyšle vojakov na Ukrajinu, tvrdí Soul
- Biden pre hurikán Milton ruší návštevu Nemecka, kde mal rokovať aj o Ukrajine
22:55 Ruská vláda prudko zníži výdavky na najväčšie projekty v zdravotníctve, aby ušetrila peniaze na vojnu proti Ukrajine, napísal server The Moscow Times.
Čítajte viac Všetko pre Putinovu vojnu. Rusko škrtá v zdravotníctve miliardy, aby bolo na guľky22:14 Švédsko v priebehu októbra vydá ďalšiu aktualizáciu brožúry s radami pre civilné núdzové situácie z čias studenej vojny, pričom nová verzia bude „upravená tak, aby lepšie odrážala súčasnú realitu bezpečnostnej politiky“. Bude zahŕňať napríklad rady, čo robiť v prípade jadrových útokov.
Čítajte viac Švédsko sa poctivo pripravuje na vojnu. Obyvateľom posiela 31-stranovú brožúru prežitia21:05 Veľká Británia oznámila nové sankcie voči trom ruským právnickým a jednej fyzickej osobe v súvislosti s použitím chemických zbraní ruskou armádou proti Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie vlády Veľkej Británie.
Sankcie pre použitie chlórpikrínu Británia uvalila na jednotky rádiologickej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl a ich veliteľa Igora Kirillova, ktorý je priamo obvinený z účasti na použití chemických zbraní a šírení dezinformácií. Medzi sankcionovanými subjektmi sú aj výskumné centrá ruského ministerstva obrany, ktoré sa podľa britskej vlády podieľajú na vývoji chemických a biologických zbraní.
20:10 Keby Ukrajina vstúpila do Severoatlantickej aliancie, malo by to vážne dôsledky na globálnej úrovni a viedlo by to k vypuknutiu tretej svetovej vojny pre článok o kolektívnej obrane. Podľa servera index.hu to vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí **Péter
**, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
„Myslím si, že nikto, kto o tejto veci uvažuje s rozumom, nechce riskovať takúto hrozbu. Takže maďarský postoj je jasný: prijatie Ukrajiny do NATO nie je možné,“ povedal minister.
Szijjártó dodal, že väčšina ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO zastáva tento postoj počas rokovaní za zatvorenými dverami.
18:39 Najmenej dvoch mŕtvych a vyše 30 zranených si vyžiadali v utorok ruské útoky na ukrajinské mesto Charkov, oznámili miestni predstavitelia. Ruské sily zhodili v utorok poobede na druhé najväčšie ukrajinské mesto najmenej štyri navádzané bomby, uviedol oblastný gubernátor Oleh Synehubov.
V dôsledku poobedňajšieho útoku zahynuli dvaja ľudia, starší muž a žena, ktorí boli v čase útoku na ulici. Zranenia utrpeli tiež najmenej traja ľudia, uviedol Synehubov.
Ruské sily útočili na Charkov aj v utorok doobeda, pričom tento útok si vyžiadal 28 zranených vrátane 16-ročného chlapca, informoval gubernátor. Podľa Synehubova a starostu Charkova Ihora Terechova zasiahol útok civilné výrobné zariadenie v priemyselnej štvrti mesta. Miestne úrady v súčasnosti pracujú na tom, aby určili typ zbrane použitý pri útoku.
Charkov leží len približne 30 kilometrov od hraníc s Ruskom a od začiatku invázie je častým cieľom ruských útokov. (reuters, tasr)
18:17 Ukrajinu možno čaká najťažšia zima od začiatku ruskej invázie vo februári 2022, keďže Rusko naďalej útočí na jej kritickú energetickú infraštruktúru. Upozornil na to v utorok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte.
„NATO musí a bude viac pomáhať Ukrajine. Čím viac vojenskej podpory (Kyjevu) poskytneme, tým rýchlejšie sa táto vojna skončí,“ uviedol Rutte na tlačovej konferencii s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom.
Rusko pred zimnými mesiacmi zameriava svoje útoky na ukrajinskú elektrickú sieť. Nový generálny tajomník NATO navštívil Kyjev minulý týždeň. Priznal, že situácia na bojisku je pre Ukrajinu náročná a Rusku sa darí postupovať na východe krajiny. Podľa jeho slov sú však ruské zisky „spojené so značnými nákladmi“.
„Musíme tiež vziať do úvahy, že ruské straty sú obrovské. Pokiaľ vieme, v súčasnosti zaznamenávajú každý deň približne tisíc zabitých a zranených… To je navyše k celkovo už 500-tisíc zabitých alebo zranených,“ povedal Rutte. (reuters, afp, tasr)
17:42 Len cez prístav okupovaného ukrajinského mesta Mariupoľ Rusko od začiatku tohto roka vyviezlo viac 180-tisíc ton ukradnutého obilia, uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Dodal pritom, že Moskva okráda okupované územia Ukrajiny, aby odcudzenými peniazmi financovala agresiu. „Nepochybne, ruský ekonomický teror bude jednou z oblastí práce špeciálneho tribunálu pre zločiny ruskej agresie proti Ukrajine,“ vyhlásil premiér. (sita, pravda.com.ua)
17:20 Americký prezident Joe Biden vo štvrtok neodletí do Nemecka, ako plánoval, namiesto toho bude dohliadať na prípravy na úder hurikánu Milton a následné krízové operácie, oznámil v utorok Biely dom. Odkladá aj návštevu Angoly, ktorá mala nadväzovať na rokovania v Nemecku. Náhradný termín cesty ihneď Bidenov tím neohlásil.
Biden mal na programe trojdňovej návštevy Nemecka niekoľko rokovaní na vrcholnej úrovni vrátane schôdzky kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny, na ktorej sa mali zúčastniť zástupcovia desiatok ďalších krajín. Zrušenie cesty dnes potvrdila aj spolková vláda, ktorá prostredníctvom hovorcu uviedla, že má pre Bidenovo rozhodnutie pochopenie.
Kedy by sa cesta nakoniec mohla uskutočniť, nebolo ihneď jasné. (čtk, whitehouse.gov)
16:18 Súčasný prístup Európskej únie k ruskej agresii na Ukrajine nie je úspešný a medzinárodné spoločenstvo by sa malo snažiť donútiť obe strany k rokovaniu o prímerí. Povedal to dnes maďarský premiér Viktor Orbán na tlačovej konferencii v Európskom parlamente. Zopakoval pritom svoje stanovisko, že Ukrajinci na bojisku nemôžu zvíťaziť.
Orbán, ktorý dlhodobo vedie s únijnými inštitúciami spory na rôznych frontoch a ktorého krajina v tomto polroku Európskej únii predsedá, je z lídrov dvadsaťsedmičky najhlasnejším odporcom vojenskej pomoci Ukrajine. Maďarská vláda ju v Rade EÚ opakovane blokuje a tiež často kritizuje protiruské sankcie.
Pred novinármi v Štrasburgu maďarský premiér uviedol, že chce presvedčiť svojich náprotivkov, aby zmenili stratégiu. „Keď nemožno vyhrať na bojisku, musí prísť diplomacia,“ uviedol Orbán v čase pokračujúceho ruského postupu na východe Ukrajiny. Názor, že Ukrajinci nemôžu Rusko poraziť, vyjadril už pred viac ako rokom.
Podľa Orbána sú Kyjev aj Moskva pripravené pokračovať v boji, pretože lídri na oboch stranách sú presvedčení, že čas hrá v ich prospech. „Náš záujem je ale prímerie,“ povedal. Či by sa podľa neho Ukrajina mala vzdať okupovaného územia, nešpecifikoval.
Orbán tlačovú konferenciu zvolal deň pred svojím prejavom na pléne Európskeho parlamentu. Hovoriť v ňom zrejme bude aj o plánoch maďarského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré začalo v júli a potrvá do konca roka. (čtk)
15:32 Európska únia v utorok vyzvala Srbsko, aby urýchlene prijalo opatrenia na boj proti manipulácii a zasahovaniu zo strany ruských médií. Hovorca Európskej komisie Peter Stano pre agentúru AFP pripomenul, že EÚ zaviedla sankcie voči ruským štátnym médiám vrátane televíznej stanice RT. Ich vysielanie je v EÚ momentálne pozastavené.
„Tieto médiá vrátane RT vo všetkých svojich formách sa stali nástrojom“ Kremľa v ruskej vojne proti Ukrajine, a „kanálom na šírenie a manipuláciu informácií“, povedal Stano.
Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) minulý týždeň vydala správu, v ktorej skonštatovala, že ruská RT využíva svoju pobočku v Belehrade, hlavnom meste Srbska, na to, aby prispôsobila naratívy Moskvy pred ich šírením v juhovýchodnej Európe.
Šéf sekcie RSF pre EÚ a Balkán Pavol Szalai v pondelok pre francúzsku agentúru povedal, že Srbsko posilňuje propagandu Kremľa tým, že ignoruje sankcie EÚ voči ruským médiám.
Stano tvrdí, že Srbsko ako kandidátska krajina na členstvo v EÚ musí „tiež prijať naliehavé opatrenia na boj proti manipulácii a ovplyvňovaniu informáciami zo zahraničia“. Za vážny problém podľa svojich slov považuje skutočnosť, že sa Srbsko nepripojilo k spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike EÚ v tejto veci, čo má následne vplyv aj na prístupové rokovania.
Hoci Belehrad odsúdil vojenskú inváziu ruských síl na Ukrajinu, od februára 2022 nezaviedol žiadne sankcie. Srbsko má s Ruskom historické väzby a je od neho závislé aj na dodávkach plynu. (afp, tasr)
15:27 Ruská opozičná aktivistka Oľga Suvorovová si v utorok na súde v Krasnojarsku na protest proti rozsudku podrezala žily, oznámilo ženské hnutie za práva Soft Force (Jemná sila). Na zverejnenom videu je zachytené, ako si aktivistka drží ľavú ruku s krvácajúcimi ranami a hovorí: „Je to môj rozsudok, mám na to právo, protestujem proti tomuto rozsudku.“
Rusko od začiatku svojej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 zintenzívnilo zásahy proti disidentom a opozičným hnutiam. Súd v okrese Železnodorožnyj uznal aktivistku vinnou z podania falošného oznámenia na policajta a uložil jej pokutu 125-tisíc rubľov (1 181 eur).
Čítajte viac Ruská opozičná aktivistka si na súde na protest proti rozsudku podrezala žily15:14 Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že ruské sily prevzali kontrolu nad ukrajinskými dedinami Zoryane a Zolota Nyva v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Ministerstvo vo svojom vyhlásení uviedlo, že ruské sily „oslobodili dediny“ v Doneckej oblasti.
Dediny sa nachádzajú južne od dopravného uzla Pokrovsk, ležiaceho na križovatke cesty, ktorá je kľúčová pre zásobovanie ukrajinských jednotiek a miest na celom východnom fronte a ktorá je dlhodobo cieľom ruskej armády.
Rusko uviedlo, že obsadením týchto dedín pokračuje vo svojom postupe hlbšie do ukrajinskej obrany a zlepšilo tak svoju taktickú pozíciu. (tasr, afp)
15:11 Ministri financií členských krajín EÚ v utorok v Luxemburgu rozhodli o vytvorení nového rámca pre reštriktívne opatrenia v reakcii na destabilizačné kroky Ruska v zahraničí. Nový právny rámec umožní EÚ zamerať sa na jednotlivcov a subjekty zapojené do činností a politík vlády Ruskej federácie, ktoré podkopávajú základné hodnoty EÚ a jej členských štátov, ich bezpečnosť, nezávislosť a integritu, ako aj hodnoty medzinárodných organizácií a tretích krajín.
V praxi to znamená, že EÚ bude odteraz schopná riešiť rôzne hybridné hrozby, akými sú podkopávanie volebných procesov a fungovania demokratických inštitúcií; ohrozenia a sabotáže hospodárskych činností, služieb verejného záujmu alebo kritickej infraštruktúry. K týmto hrozbám patrí aj využívanie koordinovaných dezinformácií, manipulácia a zasahovanie do zahraničných informácií, škodlivé kybernetické aktivity, inštrumentalizácia toku migrantov a iné destabilizujúce aktivity.
Utorňajšie rozhodnutie, založené na návrhu šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, je súčasťou reakcie EÚ na pokračujúcu kampaň hybridných aktivít zo strany Ruska, ktorá sa prejavuje prostredníctvom nových operácií na európskej pôde.
V rámci novozavedeného rámca budú mať sankcionované osoby a subjekty zmrazené aktíva v krajinách EÚ a občania a spoločnosti členských krajín budú mať zakázané sprístupňovať im finančné prostriedky. Okrem toho sa na fyzické osoby bude vzťahovať aj zákaz cestovania, ktorý im znemožní vstup do členských krajín EÚ alebo prechod cez ich územie. (tasr)
13:59 Veľká Británia uvalila sankcie na ruských vojakov používajúcich na Ukrajine chemické zbrane a obvinila v tej súvislosti Moskvu z „krutej a nehumánnej taktiky“. Medzi sankciovanými sú jednotky radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl vrátane ich náčelníka Igora Kirillova, oznámila v utorok britská vláda.
„Spojené kráľovstvo nebude nečinne sedieť, zatiaľ čo (ruský prezident Vladimir) Putin a jeho mafiánsky štát neberú žiadne ohľady na medzinárodné právo, vrátane Dohovoru o chemických zbraniach,“ uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničia David Lammy.
Najnovšie sankcie nasledujú týždeň po tom, čo britská vláda uvalila sankcie na 16 príslušníkov ruskej hackerskej skupiny Evil Corp, ktorú podľa Londýna Moskva poverila vykonávaním operácií proti spojencom v NATO. (reuters, čtk)
12:55 Francúzsko sa chystá na budúci rok poskytnúť Ukrajine bojové lietadlá Mirage 2000. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu v rozhovore pre noviny Sud Ouest.
Lecornu uviedol, že dodávku stíhačiek na Ukrajinu naplánovali na prvý štvrťrok 2025. Podľa ministra je cieľom vybaviť Ukrajincov bojovými schopnosťami a posilniť ich systémy elektronického boja. Výcvik ukrajinských pilotov a mechanikov v súčasnosti prebieha, dodal. (sita, pravda.com.ua)
12:04 V dôsledku požiaru skladu ropy na anektovanom polostrove Krym bolo evakuovaných z jeho blízkosti viac než tisíc obyvateľov, uviedli v utorok tamojší predstavitelia. Ukrajina sa v utorok prihlásila k útoku na terminál, ktorý podľa vyjadrenia armády z veľkej časti slúži ruským jednotkám.
Kyjev v posledných mesiacoch zvýšil počet útokov zameraných na ruský energetický sektor s cieľom znížiť príjmy, ktoré Moskva využíva na financovanie svojej invázie na Ukrajine. Ukrajina v pondelok vyhlásila, že jej sily vykonali úspešný útok na ropnom termináli vo Feodosiji.
Ruskom dosadení predstavitelia na Kryme potom oznámili, že vypukol požiar v sklade v prístavnom meste v Čiernom mori s približne 70-tisíc obyvateľmi. Nehlásili žiadne obete na životoch. Rusko neuviedlo, že došlo k útoku na terminál.
„Na zaistenie bezpečnosti ľudí žijúcich v okolí miesta mimoriadnej situácie bolo do úkrytov dočasne evakuovaných 1 047 ľudí,“ oznámil na Telegrame starosta mesta Fedosija Igor Tkačenko.
V pondelok boli v dôsledku požiaru uzatvorené cesty a železničné trate. Ruský úrad pre dohľad nad bezpečnosťou spotrebiteľov v pondelok uviedol, že prvé kontroly nezistili nadmerné znečistenie ovzdušia.
Požiar vypukol v termináli „Sea Oil“, ktorý podľa jeho internetovej stránky „skladuje palivo pre prípad núdzových situácií a zabezpečuje energetickú bezpečnosť Krymu“. Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na zdroj z oblasti bezpečnostných zložiek, sa požiar rozšíril na území v rozlohe 2 500 metrov štvorcových.
Ukrajinská armáda vyhlásila, že bude v takýchto útokoch pokračovať. Ukrajinskí predstavitelia trvajú na tom, že tieto útoky sú spravodlivou odplatou za ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. (tasr, afp)
11:42 Ruský vzdušný úder na Charkov na severovýchodnej Ukrajine zranil najmenej 11 ľudí, uviedol v utorok starosta mesta Ihor Terechov. Podľa jeho slov bol pri niekoľkých úderoch zasiahnutý podnik civilnej výroby, na mieste vypukol rozsiahly požiar. Dvaja ľudia sú uväznení pod sutinami, záchranári sa im snažia pomôcť.
Šéf Charkovskej oblasti Oleh Synehubov uviedol, že medzi zranenými vo východnej časti mesta je jedno 16-ročné dieťa a traja ľudia sú vo vážnom stave.
Druhé najväčšie ukrajinské mesto, ktoré leží tri desiatky kilometrov od ruskej hranice, sa terčom ruských vzdušných útokov stáva často.
Moskva popiera, že by úmyselne útočila na ukrajinských civilistov, a tvrdí, že jej údery mieria výhradne na vojenskú či energetickú infraštruktúru. Tisíce mŕtvych a zranených civilistov od zahájenia rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu však svedčia o opaku. (čtk)
9:36 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na utorok zneškodnila 18 z 19 ruských bezpilotných lietadiel nad viacerými oblasťami krajiny, uviedla armáda. Posledný dron sa vrátil späť na územie Ruska.
Ukrajinské sily zneškodnili ruské drony nad Odeskou, Mykolajivskou, Dnepropetrovskou, Vinnyckou a Ternopiľskou oblasťou. Rusko pri útoku na Odeskú oblasť použilo aj dve balistické rakety typu Iskander-M, ktoré podľa ukrajinských vzdušných síl vypálilo z okupovaného polostrova Krym.
Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim na Telegrame uviedol, že nad oblasťou boli zneškodnené tri drony Šáhid iránskej výroby.
Odeský gubernátor Oleh Kiper povedal, že v dôsledku dronového útoku vypukol v meste Čornomorsk požiar v obytnej budove. Dodal, že neboli hlásené žiadne obete na životoch.
Požiar, ktorý sa medzičasom podarilo uhasiť, vypukol aj vo výrobnej hale. Uviedol, že jeden dron spadol na otvorené priestranstvo bez toho, aby explodoval. (reuters, tasr)
8:53 Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško v utorok vyhlásil, že Rusko, Spojené štáty a Severoatlantická aliancia udržiavajú komunikačné kanály, ale najmä pre prípady núdzových situácií, nie na hľadanie spôsobov, ako znížiť napätie vo vzájomných vzťahoch. S odvolaním sa na agentúru RIA Novosti o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.
V rozhovore pre RIA Novosti Gruško uviedol, že členstvo Ukrajiny v NATO je „geopolitickým projektom, ktorý jej spojencom vnútili Spojené štáty“. Podľa Gruška mnohí Európania pritom vyjadrujú obavy, že euroatlantická integrácia Ukrajiny nielenže zničí zvyšky európskej bezpečnostnej architektúry, ale pochová aj samotnú alianciu.
V súvislosti s vojnou na Ukrajine Gruško upozornil, že ak Západ schváli údery ukrajinských ozbrojených síl s použitím rakiet dlhého doletu hlboko vo vnútrozemí Ruskej federácie, radikálne to zmení charakter konfliktu s Ukrajinou. (afp, tasr)
7:17 Ruská protivzdušná obrana v noci zničila 16 ukrajinských dronov. „Včera večer boli zmarené pokusy kyjevského režimu uskutočniť teroristické útoky pomocou bezpilotných lietadiel na objekty na území Ruskej federácie,“ uvádza ministerstvo na sociálnej sieti.
Rezort obrany špecifikoval, že „16 ukrajinských bezpilotných lietadiel zničili prostriedky protivzdušnej obrany. Dokopy "14 dronov bolo zničených nad územím Belgorodskej oblasti a dve nad vodami Čierneho mora,“ uvádza sa na Telegrame.
7:00 Vojnové lode Ruska a Číny vykonali v severozápadnej časti Tichého oceánu spoločné manévre zamerané na obranu proti ponorkám. Informovali o tom ruské tlačové agentúry, podľa ktorých hliadky nadväzujú na septembrové spoločné cvičenie.
Čítajte viac VIDEO: Rusi a Číňania spoločne trénovali boj proti ponorkám v Pacifiku6:55 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 340 vojakov. Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 662 970, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, 30 obrnených bojových vozidiel pechoty a 47 delostreleckých systémov.
Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 940 tankov, 17 740 obrnených bojových vozidiel pechoty a 19 203 delostreleckých systémov.
6:45 Ruské sily vstúpili na predmestie východoukrajinského frontového mesta Toreck. V pondelok neskoro večer to uviedla predstaviteľka ukrajinskej armády. Oznámenie prichádza necelý týždeň po páde mesta Vuhledar, ktoré bolo jednou z bášt ukrajinskej obrany na Donbase.
„Situácia je nestabilná, boje prebiehajú doslova pri každom vstupe (do mesta),“ uviedla pre ukrajinský rozhlas Anastasia Bobovniková, hovorkyňa operačno-taktickej skupiny Luhansk. „Rusi vstúpili na východný okraj mesta,“ dodala.
Ruskí vojenskí blogeri vrátane skupiny vojenských analytikov, ktorí viedli známy kanál Rybar Telegram, uviedli, že ruské jednotky pokračujú v postupe smerom k centru mesta.
Toreck je už 10 rokov frontovým mestom, keďže sa nachádza v blízkosti území, ktoré v roku 2014 obsadili Ruskom podporovaní separatisti. Odvtedy sa stalo dôležitou súčasťou ukrajinských obranných línií. (reuters, tasr)
6:24 Minulý týždeň sa stal generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie holandský expremiér Mark Rutte. Na tomto poste po desiatich rokoch vystriedal Nóra Jensa Stoltenberga. Rutteho prvá zahraničná cesta však neviedla do žiadneho členského štátu NATO. Šéf aliancie okamžite zamieril do Kyjeva, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Čítajte viac V NATO a plná vojakov: bude Ukrajina ako západné Nemecko?6:20 Rusko pálčivo pociťuje nedostatok pracovných síl v zbrojovkách, ktoré hľadajú desiatky tisíc nových pracovníkov. Vhodných ľudí je na trhu málo a hľadanie špecialistov trvá aj mesiace, píše server BBC News a pripomína, že výroba zbraní v Rusku prudko stúpla kvôli vojne, rozpútanej proti Ukrajine.
Na najväčších ruských portáloch zameraných na hľadanie práce bolo od 15. augusta do 15. septembra zverejnených viac ako 90-tisíc pracovných ponúk podnikov z obrannej sféry, spočítala ruská redakcia BBC. Ponúkané zárobky pri najviac nedostatkových profesiách dosahovali trojnásobok aj štvornásobok priemerných platov v danom regióne.
Najväčší dopyt je po inžinieroch, sústružníkoch a operátoroch CNC strojov (počítačom riadených obrábacích strojov), ich obsluha si vyžaduje špecifické zručnosti. Na trhu takíto špecialisti chýbajú. Zbrojovky často hľadajú ľudí schopných pracovať so západným zariadením, napríklad od firiem Siemens či Heidenhain.
Na portáli Avito si prácu na začiatku septembra hľadalo okolo 2-tisíc sústružníkov, zatiaľ čo voľných miest sa ponúkalo (nielen v zbrojovkách) viac ako 60-tisíc. V prípade operátorov CNC na 600 záujemcov pripadalo 18 600 voľných miest. V mnohých prípadoch zverejnené ponuky visia na internete týždne aj mesiace, bez ohľadu na lákavú výplatu. Niektorí náborári ponúkajú potenciálnym zamestnancom, aby za odmenu okolo 10-tisíc rubľov priviedli aj svojich priateľov s rovnakou odbornosťou.
Na konci augusta viceprezidentka obchodnej a priemyselnej komory Jelena Dybovová v televízii NTV vyhlásila, že je nevyhnutné prilákať kuriérov a taxikárov k práci v zbrojovkách, pretože chýbajú pracovné sily nevyhnutné na splnenie štátnych zákaziek.
„Len za posledného poldruha roka v obrannom sektore vzniklo 520-tisíc nových pracovných miest,“ povedal na začiatku tohto roka prezident Vladimir Putin. Podobné číslo uviedol aj vicepremiér Denis Manturov. V septembri povedal Manturov denníku Vedomosti, že problém už prekonal svoj vrchol, avšak nedostatok pracovných síl je stále cítiť. Od vlaňajška počet zamestnancov vojenskopriemyselného komplexu vzrástol o 600-tisíc.
To, že pracovníci chýbajú v zbrojovkách, je vyvolané tým, že celkovo Rusko pociťuje nedostatok pracovných síl. Na trh práce prišli málo početné ročníky z 90. rokov minulého storočia, časť doterajších pracovníkov odišla na vojnu a časť utiekla do cudziny v obave z mobilizácie. Znížil sa aj prílev migrantov.
5:55 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa v prípade svojho zvolenia za prezidentku nestretne s ruským vodcom Vladimirom Putinom bez účasti zástupcu Ukrajiny. Demokratická prezidentská kandidátka to povedala v pondelkovom rozhovore s televíziou CBS. Odpovedala v ňom tiež na otázky k ďalším témam novembrových volieb, najmä k ekonomike či migrácii.
„Ukrajina musí mať slovo, pokiaľ ide o budúcnosť Ukrajiny,“ odpovedala Harrisová na otázku, či by sa zišla s Putinom v záujme ukončenia vojny, rozpútanej pred viac ako dva a pol rokom ruskou inváziou do susednej krajiny.
Viceprezidentka zastáva názor, že Spojené štáty by mali aj po novembrových voľbách pokračovať v podpore Kyjeva, pre ktorého sú zďaleka najdôležitejším dodávateľom vojenskej pomoci na obranu proti ruskej agresii.
Jej republikánsky sok Donald Trump naproti tomu tvrdí, že súčasná podpora nemôže pokračovať a že treba vojnu čo najrýchlejšie ukončiť. Opakovane vyhlásil, že sa stretne s Putinom aj ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vojnu ukončí do druhého dňa. Nespresnil však, ako to chce dosiahnuť. O záujmoch napadnutej Ukrajiny sa pri tom nezmieňuje.
Čítajte viac Trumpov mierový plán - kapitulácia. Exprezident prezradil, ako by nátlakom ukončil vojnu proti UkrajineHarrisová sa v rozhovore vyhla priamej odpovedi na otázku, či podporuje ukrajinské členstvo v Severoatlantickej aliancii. O to Kyjev dlhodobo usiluje a dostal od krajín NATO časovo nešpecifikovaný prísľub budúceho členstva. Rusko je však silne proti a aliančné krajiny plán nepodporujú jednoznačne, proti je napríklad Maďarsko či Slovensko, ktorých vlády majú blízko k Moskve, uvádza agentúra ČTK.
5:50 Severná Kórea (KĽDR) v budúcnosti môže vyslať príslušníkov svojich pravidelných ozbrojených síl na Ukrajinu, aby v bojoch podporili Rusko. V utorok to uviedol juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun. Pchjongjang a Moskva prehlbujú vojenskú spoluprácu od začiatku celoplošnej invázie na Ukrajinu.
Úvaha juhokórejského ministra prichádza v čase, keď KĽDR posilňuje vzťahy s Ruskom, čo zdôrazňuje bilaterálna dohoda, ktorá zahŕňa aj doložku o vzájomnej obrane. Dohodu podpísali lídri oboch krajín Kim Čong-un a Vladimir Putin na júnovom stretnutí.
Šéf Kremľa navštívil severokórejskú metropolu prvý raz po 24 rokoch.
„Rusko a Severná Kórea podpísali vzájomnú zmluvu podobnú vojenskému spojenectvu, možnosť takéhoto nasadenia je preto veľmi pravdepodobná,“ povedal juhokórejský minister obrany poslancom počas výstupu v parlamente.
V tejto súvislosti Kim uviedol, že nedávna správa o úmrtí severokórejských vojakov na Ruskom okupovanom území neďaleko východoukrajinského mesta Doneck je pravdepodobne tiež pravdivá.
Jonhap pripomína, že minulý týždeň denník Kyiv Post s odvolaním sa na spravodajské zdroje informoval, že pri ukrajinskom raketovom útoku vo štvrtok zahynulo šesť severokórejských dôstojníkov a traja ďalší sa zranili. (jonhap, tasr)
Čítajte viac Kim si na Ukrajine testuje rakety. Čo ešte pečie s Putinom proti Západu?© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ