Nový minister Šaško predstavil svoje priority: Zdravotníctvo má byť službou pre ľudí, nie biznisom. Chce sa postaviť tmárstvu a šarlatánstvu
Médiám sľúbil, že odpovie na všetky otázky, no najprv sa pôjde na rezort, ktorý si preberie. Nový minister zložil sľub a ujal sa funkcie vo štvrtok popoludní. Po krátkom prijatí u Pellegriniho sa Šaško postavil pred mikrofón so svojím prvým prejavom v úlohe ministra zdravotníctva. Za podporu sa poďakoval predsedovi strany Hlas Matúšovi Šutajovi Eštokovi, a aj straníckym kolegom.
„Dôležité je, že mi dôveru prejavil aj predseda vlády Robert Fico, pretože som presvedčený, že iba po vzájomnej spolupráci premiéra, ministra financií a ministra zdravotníctva dokážeme spoločne predstaviť také kroky a riešenia, ktoré dokážu slovenské zdravotníctvo skutočne posunúť vpred,“ povedal na úvod. Dôležité je podľa neho získať si ľudí a pacientov na Slovensku. Prvou prioritou je pre neho to, že zdravotníctvo bude „službou pre ľudí, nie biznisom pre vyvolených“. „Kvalitná zdravotná starostlivosť musí byť prístupná pre všetkých bez ohľadu na ekonomický status a bez ohľadu na to, v akom kúte Slovenska pracujú a žijú,“ povedal.
Dotkol sa aj najpálčivejšej témy posledných dní, ktorá vyústila do odchodu Dolinkovej – konsolidačného balíčka. Vzhľadom na opatrenia vníma nespokojnosť lekárov, sestier, záchranárov a zdravotníckeho personálu. „Okamžite v úzkej komunikácii so všetkými relevantnými hráčmi vstúpim do rokovaní tak, aby sme našli kompromis medzi legitímnymi požiadavkami zdravotníkov a potrebou ozdravenia verejných financií, pod ktorú sa dvojnásobne podpisuje,“ zhodnotil.
Chce zabezpečiť, aby zdravotníci ostali v systéme a aby sa o pacientov mal kto starať. Pripomenul, že pochádza zo zdravotníckej rodiny, no považuje za veľkú výhodu, že je ekonóm a finančník. „Moja filozofia bude jednoduchá. Nech lekári, sestry a záchranári liečia, starajú sa a zachraňujú, to je ich poslanie. Mojou úlohou bude, aby so veľmi dôsledne sledoval finančné toky od momentu, kedy do systému zdravotníctva vstupujú,“ povedal Šaško.
Jeho osobná červená kontrolka najviac bliká pri zdravotných poisťovniach, na ktorých fungovanie sa chce bližšie pozrieť. Vyjadril sa aj k téme, ktorú kritizovala aj jeho predchodkyňa. „Veľmi podstatné pre mňa je, aby všetky moje rozhodnutia boli prijímané na základe dát a vedeckých faktov. Samozrejme, obklopím sa rešpektovanými expertmi z oblasti zdravotníctva, od ktorých budem vyžadovať, aby všetky najmä strategické rozhodnutia podporovali faktami a vedeckými poznatkami modernej medicíny 21. storočia. Budem odmietať to, čo sa stáva čoraz viac populárnejším – návrat k nejakému tmárstvu, šarlatánstvu alebo odmietaniu všeobecného pokroku,“ povedal Šaško, čím narážal zrejme na splnomocnenca vlády Petra Kotlára, ktorého správa o pandémii covid-19 pobúrila odbornú verejnosť.
Čítajte viac Problémový rezort zdravotníctva bude riadiť Šaško. Analytik Smatana: Nepotrebujeme influencera ani politika, ale manažéraNový minister oznámil aj zásadnú „paradigmatickú“ zmenu v prístupe politika. Intenzívne sa chce venovať prevencii tak, aby sa na celospoločenskej, ale aj medzirezortnej úrovni rozprávali o tom, aby sa ľudia „pacientom ani nestali“. „Prichádzam ako politik a primárna je pre mňa práca pre ľudí,“ dodal.
Zuzana Dolinková minulý týždeň oznámila, že končí vo funkcii ministerky. Rozhodnutie odôvodnila tým, že necíti podporu pri presadzovaní svojich cieľov a opatrení na zlepšenie situácie v rezorte. Kritizovala tiež schválenie konsolidačného balíčka. Svoju demisiu odovzdala prezidentovi v utorok 8. októbra, ten ju však neprijal s odôvodnením, že demisiu prijme až vtedy, keď dostane od predsedu vlády návrh na jej nástupcu.
Prezident je rád, že rezort zdravotníctva môže pokračovať s novým šéfom
Prezident sa vo svojom príhovore poďakoval Dolinkovej za odvedenú prácu a vyjadril presvedčenie, že sa snažila spraviť všetko, čo bolo v jej silách. Vyzdvihol, že od chvíle, keď Dolinková oznámia svoju rezignáciu, neuplynul ani týždeň. Je rád, že všetci zainteresovaní promptne zareagovali na vzniknutú situáciu a mimoriadne dôležitý rezort môže pokračovať s novým ministrom. „Stáli ste pred zložitými otázkami, ako zachrániť prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti, naštartovať výstavbu, rekonštrukciu pôvodných nemocníc a ako prispôsobiť nemocničnú sieť potrebám a možnostiam slovenského zdravotníctva. Nastupovali ste do rezortu, ktorý bol extrémne poznačený nezvládnutým riadením pandémie v uplynulých rokoch,“ adresoval slová odchádzajúcej ministerke Pellegrini. Pozitívne vníma tiež fakt, že okrem hasenia akútnych problémov Dolinková venovala čas a pozornosť aj rozvojovým projektom, ktorých cieľom je zvýšenie kvality slovenského zdravotníctva.
Novému ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi prezident pripomenul, že prichádza do funkcie, v ktorej sa vystriedalo najviac ministrov. „Aj to svedčí o tom, že ide o nesmierne náročný rezort, pretože sa priamo dotýka zdravia ako najvyššej hodnoty mnohých ľudí na Slovensku,“ povedal. Zároveň prízvukoval, že v sociálnom štáte zdravie nesmie byť tovarom a výsadou bohatých. Práve naopak, v každom kúte Slovenska musí mať človek zabezpečenú kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. „Pán minister, majte, prosím, na pamäti, že toto je podstata vašej misie vo funkcii ministra zdravotníctva. Nikdy kvôli čiastkovým, akokoľvek urgentným úlohám nezabudnite na to, že jej výsledkom musí byť čo najviac zdravých ľudí a čo najlepšia starostlivosť o chorých,“ skonštatoval Pellegrini.
Ako ďalej dodal, v rezorte v súčasnosti rezonuje nespokojnosť zdravotníkov s dopadmi konsolidácie verejných financií a hroziace nátlakové akcie. „Vašou povinnosťou preto je urobiť všetko pre to, aby sa rukojemníkom a obeťou tohto sporu nestal opäť slovenský pacient,“ adresoval novému ministrovi. Prezident vyzval na nevyhnutný kompromis medzi požiadavkami zdravotníkov a nevyhnutými potrebami ozdravenia štátneho rozpočtu. Verí, že Kamilovi Šaškovi sa to podarí docieliť a v tejto misii bude cítiť aj podporu predsedu vlády a ministra financií.
Dolinková sa rozlúčila statusom
„Počas svojho pôsobenia som sa vždy snažila prinášať transparentné riešenia a dennodenne som bojovala za lepšie zdravotníctvo na Slovensku. Malými krokmi som pracovala na tom, aby sa zdravotníctvo postavilo na nohy a začalo sa približovať úrovni 21. storočia," napísala exministerka na sociálnej sieti. Zároveň sa poďakovala za dôveru a príležitosť viesť tento neľahký rezort.
„Ďakujem svojim kolegom z Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, našim zdravotníkom za ich obetavú prácu a všetkým, ktorí každým dňom prispievajú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti," napísala ministerka. Slovenskému zdravotníctvu zaželala spokojných pacientov, profesionálnych odborníkov, kvalitné zdravotnícke zariadenia, dostupné lieky a stabilitu, predvídateľnosť, silnú podporu a napredovanie.
„Kamil, držím Ti palce a želám úspešnú misiu pri napĺňaní Tvojej vízie," uzavrela Dolinková.
SaS: Minister zdravotníctva musí mať za sebou premiéra, zatiaľ sa to tak nejaví
Človek vo funkcii ministra zdravotníctva by mal dokázať, že má za sebou podporu predsedu vlády. Zatiaľ sa však nejaví, že by bolo zdravotníctvo premiérskou témou. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Tomáš Szalay v reakcii na vymenovanie nového ministra zdravotníctva Šaška. Doplnil, že verejnosť nevie nič o jeho vízii pre rezort.
„Minister zdravotníctva musí mať tú vlastnosť, že dokáže mať za svojím chrbtom predsedu vlády, že zdravotníctvo bude premiérska téma. Zatiaľ sa to, žiaľ, nejaví tak, že by zdravotníctvo bolo premiérskou témou. Stále cítim, že je napätie medzi stranami vládnej koalície, že Smer, Hlas a SNS nie sú na jednej lodi a nie sú na jednej vlnovej dĺžke. A o to ťažšie to nový minister zdravotníctva bude mať,“ uviedol Szalay na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Poslanec je rád, že došlo k rýchlej výmene na poste šéfa rezortu zdravotníctva. Nový minister však musí mať podľa neho dostatočnú autoritu a podporu v sektore. No o Šaškovi sa v zdravotníctve nič nevie. „Nepoznáme jeho názory, víziu, ciele,“ povedal s tým, že venovať sa zdravotníctvu len ako ďalšiemu manažérskemu projektu nie je také jednoduché. Nový minister by sa tiež podľa neho mal vedieť postaviť dezinformátorom. „Ale už teraz cítime, že keď sa premiér postavil na stranu Petra Kotlára (splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19, pozn. TASR), bude to mať Šaško veľmi ťažké,“ dodal.
Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) uviedla, že v SaS sú pripravení podporovať dobré návrhy, požiadali už o stretnutie s ministrom. „Mrzí ma, že v jeho prejave som nepočula, že bude mať snahu zvrátiť prijatý konsolidačný balíček,“ povedala o Šaškovi. Pripomenula, že zdravotníctvo príde v dôsledku balíčka o 30 miliónov eur. Ocenila, že nový minister sa chce pozrieť na zdravotné poisťovne. Šaško prišiel o rok času a bude to mať podľa Bittó Cigánikovej veľmi ťažké, keď sa len teraz začne zoznamovať s ľuďmi a prácou v rezorte.
Novovymenovaný minister zdravotníctva Kamil Šaško zdravotníctvu nerozumie, uviedol na tlačovej besede jeden z bývalých ministrov zdravotníctva, poslanec z hnutia Slovensko Marek Krajčí. Tvrdí, že Šaškovi bude trvať týždne až mesiace, kým sa v rezorte zorientuje, bez ohľadu na to, aký dobrý manažér je. Matovičovci poukazujú tiež na jeho rodinné väzby. „Budeme veľmi trpezlivo čakať, ako sa nový pán minister vysporiada s ortopédom Petrom Kotlárom,“ dodal Krajčí s tým, že Šaško by mal podľa nich podať návrh vláde na odvolanie splnomocnenca vlády pre prešetrovanie pandémie Petra Kotlára. „Veríme, že si bude stáť za tým, čo dnes povedal, že zareže toky pre biznis skupiny v zdravotníctve,“ dodal Krajčí na adresu Šaška.
Kto je Kamil Šaško?
Kamil Šaško sa narodil 5. novembra 1985 v Poprade. Ekonomické vzdelanie nadobudol na London School of Business and Finance, kde sa špecializoval na investičné bankovníctvo, a na University of Sussex, tam sa venoval aplikovanej vede a riadeniu podniku.
Po skončení štúdia pracoval v roku 2013 ako správca portfólia v Otto Money v Londýne, odkiaľ prešiel do Tatra banky v Bratislave na pozíciu privátneho bankára. V rokoch 2014 – 2015 pôsobil na Ministerstve financií SR ako generálny štátny radca v sekcii finančného trhu.
V období rokov 2015 – 2020 pôsobil ako finančný atašé Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii (EÚ) v Bruseli a v rokoch 2017 – 2020 ako finančný radca v rámci Rady EÚ v Bruseli.
Predsedom pracovných skupín Rady EÚ bol v roku 2016 a členom Centra pre finančné inovácie pri Rade EÚ bol v rokoch 2016 – 2020.
Od roku 2020 pracoval v Národnej banke Slovenska (NBS) ako expert regulácie a dohľadu.
Členom predsedníctva strany Hlas-SD sa stal v roku 2023. V minuloročných parlamentných voľbách úspešne kandidoval za Hlas-SD do Národnej rady (NR) SR a so ziskom 1409 získal mandát poslanca NR SR. V parlamente však nepôsobil, lebo 25. októbra 2023 sa stal štátnym tajomníkom na Ministerstve hospodárstva SR.
Čítajte viac Očakávané. Pellegrini vyhovie koalícii a vymenuje Šaška za nástupcu Dolinkovej