Nobelovu cenu mieru získala organizácia preživších Hirošimy a Nagasaki

TASR | 11.10.2024 11:12, aktualizované: 
Hirošima Foto:
Zahraničný korešpondent stojí dva dni po výbuchu pred troskami budovy, ktorá bola kedysi výstavným centrom. Trosky stoja dodnes ako pamätník zvaný tiež Atómový dóm.
Nobelovu cenu mieru za rok 2024 získala japonská organizácia ľudí, ktorí prežili zhodenie atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki v roku 1945, s názvom Nihon Hidankjo. Oznámil to v piatok predpoludním Nórsky Nobelov výbor, informuje TASR.

Nobelov výbor ocenil túto japonskú organizáciu „za úsilie o svet bez jadrových zbraní a za svedectvo, že jadrové zbrane sa už nikdy nesmú použiť“.

Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu
Video
Teruko Jahataová ako osemročná prežila v Hirošime výbuch americkej atómovej bomby. Čo odkazuje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého režim sa od invázie na Ukrajinu atómovkami vyhráža / Zdroj: TV Pravda

Podľa Nobelovho výboru osvetové kampane a osobné príbehy členov organizácie Nihon Hidankjo pomohli vo svete vytvoriť opozíciu voči použitiu jadrových zbraní. Výbor poznamenal, že už takmer 80 rokov nebola použitá atómová bomba vo vojnovom konflikte. Túto „povzbudivú skutočnosť“ pripísal aj úsiliu organizácie Nihon Hidankjo a ďalších.

Výkriky, stony, spálení ľudia. Hirošima chce mier, no žije v tieni jadrovej hrôzy
Video
Zdroj: TV Pravda

„Je alarmujúce, že toto tabu týkajúce sa použitia jadrových zbraní je dnes pod tlakom,“ zdôraznil výbor. Upozornil, že jadrové mocnosti modernizujú a vylepšujú svoj arzenál a ďalšie štáty sa snažia získať jadrové zbrane, pričom podľa neho v súčasnosti hrozí aj reálne použitie atómových bômb vo vojne.

Teruko Jahataová, Hirošima Čítajte viac Prežila skazu Hirošimy. Nenávidela Ameriku a má odkaz pre Putina

Nórsky Nobelov výbor pripomenul, že zhodenie atómovej bomby na Hirošimu a Nagasaki pripravilo okamžite o život odhadom 120-tisíc ľudí a podobný počet ľudí zomrel na zranenia a následky ožiarenia v nasledujúcich rokoch.

„Dnešné jadrové zbrane sú oveľa ničivejšie. Môžu zabiť milióny ľudí a mali by katastrofálny dopad aj na klímu. Jadrová vojna by mohla zničiť civilizáciu,“ varoval Nobelov výbor.

Hidehiko Juzaki, Hirošima Čítajte viac Guvernér Hirošimy: Ak bude Rusko eskalovať napätie, nikto nevie, kde sa to zastaví