Pellegrini: Útoky na ľudí musíme ako spoločnosť odmietnuť. Čaputová poslala symbolické objatie každému, kto je objektom nenávisti
„Odmietam akúkoľvek nenávisť a násilie voči nevinným ľuďom kvôli ich vierovyznaniu, rase, farbe pleti, sexuálnej orientácii či odlišnému politickému názoru. Zbrane, atentáty, útoky na ľudí musíme ako spoločnosť odmietnuť. Vráťme sa k dialógu a vzájomnému rešpektu. To je jediná cesta, po ktorej môžeme ako moderná spoločnosť spoločne kráčať,“ napísala hlava štátu.
Čaputová poslala objatie tým, ktorí čelia nenávisti, lebo sú iní, lebo majú odlišné názory, alebo preto, lebo svojou prácou vytŕčajú z davu. Podotkla, že to poznajú mnohí ľudia vrátane nej. Čaputová tiež pripomenula, že si pripomíname dvoch mladých ľudí z LGBTI+ komunity, ktorých nenávisť zabila, zároveň podľa nej ide o výročie precitnutia a empatie nemalej časti spoločnosti, ktorá nenávisť k inakosti odmieta.
Čítajte viac Barbarský čin, aký sa dovtedy nestal. Čo zmenil útok na Zámockej? Šok vystriedala dehumanizácia, no ľudia sú citlivejší„Nech je dnešok zároveň aj výročím symbolického objatia sa všetkých ľudí bez rozdielov, ktorí ľudskosť a empatiu považujú stále za hodnotu. A kto to tak cíti, môže svoje symbolické objatie smerovať aj k tým, ktorí bez agresie zatiaľ žiť nedokážu. Lebo ako sa hovorí, najťažšie je milovať tých, ktorý to najviac potrebujú," dodala bývalá hlava štátu.
V kaviarni Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave sa 12. októbra 2022 krátko po 19:00 odohral teroristický útok. Páchateľ úkladne zavraždil dve obete a ďalšiu osobu postrelil. O život prišli dvaja mladí ľudia z LGBTI+ komunity, Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Postrelená bola čašníčka Radoslava Trokšiarová.
Výročie vraždy v Teplárni si pripomenuli v inštitúciách EÚ i krajania v Bruseli
Na druhé výročie vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, ktorí sa stali obeťou útoku pred bratislavským barom Tepláreň, v sobotu upozornil Európsky parlament (EP) a Európska komisia (EK) a tichou spomienkou si oboch zavraždených pripomenuli aj Slováci z Bruselu, informuje spravodajca TASR.
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová na sociálnej sieti X uviedla, že šlo o „vraždy, ktoré šokovali Slovensko a celú Európu“. „Nenávisť a predsudky nemajú v našej spoločnosti miesto. Budeme pokračovať v boji za rovnosť a za to, aby sa ľudia cítili bezpečne,“ odkázala šéfka europarlamentu.
Európska komisia vo svojom stanovisku, rovnako na sieti X, informovala, že v sobotu uplynuli dva roky od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý za sebou zanechal dve obete a tisícky smútiacich.
„Boj za rovnosť sa týmto dňom zintenzívnil, no ani po dvoch rokoch nie je zďaleka na konci. Európska únia podporuje rovnosť a rozmanitosť, pretože z tolerantnej spoločnosti môže mať úžitok každý jeden z nás,“ uvádza sa v posolstve exekutívy EÚ.
Iniciátori tichej spomienkovej akcie na pamiatku Matúša a Juraja vyzvali Slovákov žijúcich v Bruseli, aj prostredníctvom rôznych krajanských spolkov, na krátke polhodinové podujatie pod heslom „Nenávisť nie je rodinná hodnota“.
Pred Stále zastúpenie SR pri EÚ, ktoré vyšlo v ústrety organizátorom, prišla v daždivom počasí iba hŕstka ľudí. Ako však spomenul Pavol Krempaský, organizátor akcie a jeden z aktivistov miestnej slovenskej komunity, spomienková akcia na obete streľby pred Teplárňou sa konala v Bruseli aj pred rokom. Ocenil, že mnohí Slováci v zahraničí podporujú iniciatívy na Slovensku zamerané na zníženie nenávisti voči ľuďom z LGBTI komunity a iných menšín.
Ombudsman: Musíme ukazovať, že nenávisť nemá v našej spoločnosti miesto
Ako ľudia musíme ukazovať, že nenávisť nemá v našej spoločnosti miesto. Odkázal to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský pri príležitosti druhého výročia útoku na Zámockej ulici v Bratislave. Apeluje na jednotnosť pri odsúdení tohto činu i podpore tých, ktorí sa stali jeho obeťami.
„Naďalej musíme bojovať proti všetkým formám diskriminácie a chrániť práva každého jednotlivca bez ohľadu na jeho sexuálnu orientáciu,“ zdôraznil Dobrovodský na sociálnej sieti.
Zločin proti ľudskosti, ktorý sa stal pred LGBTI+ barom Tepláreň, pri ktorom zahynul Matúš Horváth a Juraj Vankulič, nemá podľa ombudsmana žiadne ospravedlnenie. Označil ho za útok na „naše hodnoty, našu slobodu, našu súdržnosť a našu spoločnosť.“
Slovenské protifašistické hnutie: Vražda na Zámockej sa nestala mementom toho, aby prestali útoky na LGBTI+ komunitu
Vražda na Zámockej sa nestala mementom toho, aby prestali útoky na LGBTI+ komunitu. Vo svojom vyhlásení pri príležitosti druhého výročia tohto činu to uviedlo Slovenské protifašistické hnutie (SPH). Poukázalo na to, že i v rámci predvolebnej kampane, ale aj po nej, bolo viditeľné zosmiešňovanie, a tiež dehumanizácia ľudí z LGBTI+ komunity, rovnako aj útoky na takzvanú „dúhovú ideológiu”.
Tieto útoky podľa hnutia vychádzajú od rôznych odnoží slovenskej krajnej pravice. SPH tiež poukázalo na dosiaľ posledný príklad, v podobe ataku na poslankyňu Luciu Plavákovú (Progresívne Slovensko) v súvislosti s dúhovými nálepkami na jej počítači. „Krajná pravica sa snaží udržať si svojich voličov výmyslami na adresu tejto komunity, že ohrozuje tradičnú rodinu, spôsobuje demografický pokles bielej rasy či rozkladá morálku spoločnosti. Zároveň útočí na všetkých, ktorí sa usilujú o to, aby príslušníci LGBTI menšiny dostali práva, ktoré sú bežné vo vyspelých európskych štátoch," uvádza SPH.
Hnutie poukázalo, že na gayov a lesby útočili aj nacisti, vinili ich z rozvracania tradičnej rodiny a destabilizácie spoločnosti. „Ľudí s inou sexuálnou orientáciou označovali ružovým trojuholníkom a posielali ich na likvidáciu do koncentračných táborov spolu so Židmi, ktorých postihol rovnaký osud," dodáva SPH. Podľa hnutie je druhé výročie tragédie na Zámockej príležitosťou na to, aby sa zastavil pohon na LGBTI+ ľudí, apeluje tiež na humanisticky a demokraticky zmýšľajúcich ľudí, aby sa postavili proti akejkoľvek fašizácii spoločnosti.
Politici odsúdili nenávisť
Politici pri príležitosti druhého výročia tragického útoku na Zámockej ulici v Bratislave odsúdili nenávisť a násilie v spoločnosti. Každý, bez ohľadu na rozdiely, by sa podľa nich mal na Slovensku cítiť bezpečne.
„Pred dvomi rokmi na Zámockej vraždila nenávisť. Nedovoľme, aby sa to opakovalo,“ vyhlásil líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Pripomenul, že Slovensko si pripomína pamiatku dvoch mladých mužov, ktorí sa stali obeťami útoku. „Aj kvôli nim musíme spraviť všetko preto, aby sa na Slovensku mohli cítiť všetci ľudia rešpektovaní a v bezpečí, bez ohľadu na to, aká je ich identita, alebo koho ľúbia,“ zdôraznil.
Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS), podotkla, že sa to začína slovami, a končí smrťou nevinných. „Nedovoľme, aby sa nenávisť ďalej plíživo šírila našou spoločnosťou a oberala rodičov o ich deti. Naša spoločnosť zhrubla, panuje v nej nenávisť a agresia. Je na nás všetkých, aby sme to zastavili. Zo Slovenska vieme spraviť láskavé miesto, v ktorom sa aj LGBTI+ ľudia cítia prijatí a žijú v rovnosti," dodala.
Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling podotkol, že politici aj dnes pokračujú v šírení rovnakej nenávisti ako tej, ktorá pred dvomi rokmi viedla k „bezcitnej vražde“. „Všetci sme tu na jednej lodi. Všetci, bez ohľadu na farbu pleti, náboženstvo či orientáciu, si zaslúžime pokojný život. Bez toho, aby sme boli terčom nenávisti či slovných a fyzických útokov. Všetci chceme žiť v mieri, blahobyte a ďalším generáciám zanechať lepšiu krajinu, ako sme ju zdedili. To ale nikdy nedosiahneme nenávisťou a konfliktom. Dosiahneme to pochopením a spoluprácou,“ skonštatoval na sociálnej sieti.
Násilie a nenávisť odsúdil aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). „Vraždy, terorizmus, holokaust či vojna. Násilie nikdy nebude riešením a spolu s nenávisťou nesmú mať miesto v našej spoločnosti. Uctime si pamiatku obetí nenávisti,“ napísal na sociálnej sieti.