Odvolávanie Šimkovičovej: Vládna kríza? Koalícia nemá v parlamente väčšinu, karty zamiešal Huliak

Henrieta Mihalková, TASR | 29.10.2024 10:26, aktualizované: 
Poslanci parlamentu mali v utorok hlasovať o odvolaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Národná rada však nebola uznášaniaschopná.
Šimkovičová po stretnutí s poslancami Hlasu: Vážim si, že sa nahlas povedalo, že nikto tu nič nerozbíja, ale že spoločne ideme v súčinnosti
Video
Zdroj: ta3

Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli uznášaniaschopní ani pri poobedňajšom hlasovaní. V sále sa ich počas troch pokusov prezentovalo menej ako potrebných 76. Pokračujú tak v rokovaní o návrhoch podľa programu aktuálnej schôdze. Najbližšie by mali opäť hlasovať v stredu (30. 10.) o 11.00 h.

Plénum NR SR nebolo uznášaniaschopné už na doobedňajšom hlasovaní o 11.00 h. Ďalší pokus bol o 14.00 h. V sále však ani vtedy nebol dostatok zákonodarcov. Na hlasovaní sa malo rozhodnúť aj o opozičných návrhoch na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Práceneschopný je poslanec za Hlas Ján Blcháč. V pléne neboli prítomní ani nezaradení poslanci Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík.

Koaličné strany Smer, Hlas a SNS hovoria o blokovaní rokovania parlamentu zo strany opozície, uviedli to predsedovia poslaneckých klubov Smeru Ján Richter, Hlasu Róbert Puci a SNS Andrej Danko v spoločnom vyhlásení.

Huliak, Ivan Ševčík, Pavel Ľupták Čítajte viac Huliakovci sa vzdali rokovania na protest proti odvolaniu riaditeľa Štátnej ochrany prírody

„Opozícia blokuje rokovanie NR SR. Robí tak napriek tomu, že si je plne vedomá, že vládna koalícia má parlamentnú väčšinu, ktorú však v súčasných hodinách nevie uplatniť pre krátkodobú hospitalizáciu jedného koaličného poslanca. Je smutné, že opozícia neváha zneužiť na úzke politické ciele aj onkologického pacienta,“ poznamenali.

Huliakovci sa hlasovania nezúčastnia

Traja odídenci z klubu SNS – Huliak, Ševčík a Ľupták – oznámili, že sa v utorok a stredu nezúčastnia na hlasovaní a rokovaní v parlamente, pretože dostali odozvu, že sú nepotrební a koalícia má nadpolovičnú väčšinu aj bez nich. „Dnes a zajtra nehlasujeme, tým pádom sa neotvorí schôdza,“ vyjadril sa Huliak.

Huliak očakáva, že s nimi začnú vládne strany komunikovať na úrovni partnera a „nie len na úrovni užitočných hlupákov, ktorí budú stláčať tlačidlá, ako sa im povie“. Sú za dodržiavanie vládneho programu a konzistentní s vládou Roberta Fica (Smer).

„Čo sa týka odvolávania pani ministerky Šimkovičovej a pána ministra Suska, plne za nimi stojíme, pretože nie je dôvod na ich odvolanie,“ vyhlásil poslanec Ševčík.

Traja poslanci z Hlasu nevedia ako zahlasujú za odvolávanie Šimkovičovej
Video
Zdroj: tasr

V pondelok neboli rozhodnutí

Trojica poslancov z koaličného Hlasu – Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš – ešte v pondelok oznámila, že nevie, ako bude pri odvolávaní Šimkovičovej hlasovať.

Verdikt vyslovil v utorok dopoludnia minister vnútra a líder strany Matúš Šutaj Eštok. Poslanci za Hlas nebudú podľa neho hlasovať za opozičný návrh na odvolanie Šimkovičovej. „Môžu byť nejaké individuálne výhrady k individuálnym ministrom, ale vždy si to budeme riešiť na koaličnej rade za zatvorenými dverami,“ povedal Šutaj Eštok novinárom.

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek vyhlásil, že hlasovanie poslancov za Hlas za odvolanie šéfky kultúry by bolo porušením koaličnej zmluvy. „Keď niekto povie ‚A‘, musí povedať celú abecedu. Samozrejme, ich panská vôľa, čo spravia. Len potom budú musieť povedať, čo spravia ďalej, a to ma zaujíma viac,“ vyhlásil Jarjabek.

Martina Šimkovičová / Zora Jaurová / Čítajte viac Odvolávanie Šimkovičovej: Podľa opozície škodí kultúre. Klamú, obhajovala sa ministerka. Bude hlasovanie tajné?

Malatinec: Otvoríme otázku smerovania kultúry

Napokon sa so Šimkovičovou stretli až štyria poslanci Hlasu, prišiel aj Ján Ferenčák. Poslanec Hlasu Malatinec po stretnutí so Šimkovičovou povedal, že mali tvorivú diskusiu o tom, čo by do budúcna očakávali, aby v hlasovaní ministerku podporili. „Dohodli sme sa na tom, že otvoríme otázku smerovania kultúry, pracovnej skupiny, ktorá zasadne a budeme hovoriť o stratégii kultúry tam, kde to chce pani ministerka dostať za určité obdobie rokov,“ povedal poslanec.

Otvorili spolu aj tému projektu Obnovme si svoj dom a projektov, ktoré by sa mali zefektívniť. „Nie sme poslanci, ktorí rozbíjame vládnu koalíciu,“ podotkol s tým, že si cenia, že ministerka sa s nimi stretla. Debata bola podľa jeho slov konštruktívna. „Prisľúbila, že aj konštruktívne bude tento dialóg aj naďalej pokračovať,“ dodal.

Šimkovičová povedala, že dvere na ministerstve kultúry sú otvorené a vždy bola otvorená diskusii a nezatvárala sa do ulity. „Súhlasím aj s tým, že tieto debaty musia mať nejaký konštruktívny charakter, musí to byť v rámci slušnosti, čo samozrejme, je. Veľmi si vážim, že sa nahlas povedalo, že nikto tu nič nerozbíja, ale že spoločne ideme v nejakej súčinnosti a chceme vytvoriť nejaké spoločné dielo,“ povedala Šimkovičová po stretnutí.

PS: Vidíme rozpad vládnej koalície

Poslanec najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci reagoval na utorkové dianie v parlamente slovami, že konflikty vo vládnej koalícii sa preniesli už aj o Národnej rady, keďže nie je schopná prijímať zákony.

„Vidíme pomalý, ale istý rozpad vládnej koalície, prvýkrát nebola schopná presadiť zákony. Je to výsledok extrémne zlých vzťahoch v koalícii a ešte horších vzťahov v SNS. Konflikty sa už preniesli na úroveň Národnej rady,“ skonštatoval Dubéci.

Koalícia nemá podľa neho dostatok poslancov, keďže jeden je práceneschopný a traja nezaradení poslanci okolo Huliaka oznámili, že sa nezúčastnia hlasovaní. Ak sa nič nezmení, podľa Dubéciho sa o zákonoch síce bude rokovať, no nebude možné o nich hlasovať.

Šimkovičová sa obhajovala v pléne parlamentu, opozícia podľa nej vo všetkom klame
Video
Zdroj: tasr

Líder PS Michal Šimečka reagoval, že ide o začiatok konca a sledujeme postupný rozpad Ficovej vládnej koalície. „Zlepenec sa im rozpadá v priamom prenose. Uvidíme, či sa im podarí uplatiť politikov okolo poslanca Huliaka. Odteraz sa budú pri každom hlasovaní strachovať, či im ich zákony prejdú. Bude to permanentný chaos, a ten si ľudia nezaslúžia,“ skonštatoval Šimečka s tým, že hoci sa premiérovi vládnutie rozpadá pod rukami, on sa tvári, že sa ho to netýka.

O rozpade koalície hovorí aj opozičná SaS. „Dnešným dňom sa rozpadla koalícia a rozpadlo sa v podstate aj vládnutie Ficovej štvrtej vlády. Sami vidíte, že nedokážu ľuďom prinášať zákony, o ktorých oni rozprávajú, že sú to tie správne zákony, pretože nemajú nadpolovičnú väčšinu v NR SR. Momentálne majú iba 75 poslancov,“ podotkol predseda strany a poslanec Branislav Gröhling.

Šéf SaS tiež kritizoval koalíciu za pomáhanie korupčníkom, zvyšovanie platov ministrov, zvýšenie základnej sadzby DPH a zavedenie transakčnej dane.

Grendel: Vláda stratila legitimitu vládnuť

Predseda KDH Milan Majerský si myslí, že sme svedkami vládnej krízy. „Spomeňte si na sobotňajšie (26. 10.) diskusie, ako vládni predstavitelia, koaliční poslanci, svätosväte tvrdili, ako sú usporiadaní a majú dostatočné množstvo hlasov na to, aby im prechádzali zákony. Prešli tri dni a dnes sme svedkami toho, že nie sú schopní otvoriť hlasovanie k jednotlivým bodom,“ reagoval na utorkové dianie v parlamente.

Nezaradená poslankyňa Martina Bajo Holečková (predtým KDH) reagovala, že koalícia oficiálne nemá 76 poslancov, čo podľa nej znamená, že nedokáže schváliť ani jeden zákon. „Ak vláda stratí väčšinu v parlamente, tak nemá legitimitu a mala by podať demisiu. Chcem preto vyzvať Roberta Fica, Matúša Šutaja Eštoka a Andreja Danka, aby ukončili toto trápenie a skončili,“ uviedla poslankyňa.

Podľa poslanca hnutia Slovensko Gábora Grendela koalícia stratila väčšinu v parlamente, a tak stratila legitimitu vládnuť a mala by podať demisiu.

„Celé Slovensko a všetci občania SR sa za tie dva dni, keď bude akože Rudolf Huliak štrajkovať, môžu pýtať a my sa pýtame, čo si Rudolf Huliak vypýta za odmenu, že bude hlasovať s vládnou koalíciou,“ skonštatoval predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš.

Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyhlásila, že vládna koalícia nemá väčšinu, nie je schopná hlasovať za zákony, ktoré podľa ich slov považuje koalícia za veľmi potrebné pre občanov.

„Vyzývame Roberta Fica, aby občanom povedal, čo si Rudolf Huliak vypýtal za podporu vláde,“ uviedla s tým, že takýto chaos v parlamente ešte nevidela. Podľa Remišovej táto vládna garnitúra namiesto konsolidácie a podpory občanov len obchoduje s dôverou verejnosti. „Slovensko si zaslúži stabilnú vládu, nie politické kupčenie s poslancami a požičiavanie hlasov,“ zdôraznila.

Šimkovičová čelí odvolávaniu. Jaurová vyzvala koaličných poslancov, aby hlasovali s opozíciou
Video
Zdroj: TASR

Ministerka podľa opozície škodí kultúre

Rozprava k odvolávaniu Šimkovičovej sa skončila v pondelok večer, návrh predložila opozičná poslankyňa Zora Jaurová (PS). Ministerke vyčíta nielen personálne zmeny na čele Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie, ale aj zrušenie verejnoprávnej RTVS, ohrozenie opráv pamiatok, chaos a klientelizmus v rezorte a Šimkovičovej výroky, ktoré sú podľa poslankyne ako vystrihnuté z 30. rokov minulého storočia.

„Konanie Martiny Šimkovej dnes škodí kultúre, škodí Slovensku, ale škodí najmä vládnej koalícii,“ skonštatovala poslankyňa. Pýta, či sa chcú prizerať na to, ako sa slovenská kultúra potápa ako Titanic. Jaurová vyzvala, aby za odvolanie ministerky hlasovali aj koaliční poslanci, ktorí s jej prácou spokojní nie sú. Navrhla preto tajné hlasovanie.

Šimková sa v pléne bránila a návrh jej odvolania považuje za neopodstatnený a obsahuje zavádzajúce konštatovania. Opozícia podľa jej slov zosmiešňuje všetko, čo nie je v súlade s jej „videním sveta“, poslancov obviňuje tiež, že sa vysmievajú zo štátnych symbolov a tvrdí, že slovenská kultúra sa nerúca.

„Nikto z Ministerstva kultúry nikomu nebráni tvoriť a umelecky sa prejavovať vrátane novinárskeho prejavu. Aj keď úroveň žurnalistiky, kvality a dôveryhodnosť našich médií je asi na historickom minime,“ skonštatovala Šimkovičová.

Danko stojí za svojou ministerkou

Podporu Šimkovičovej vyjadrila strana SNS, ktorej je ministerka nominantkou. Predseda strany Andrej Danko v pléne povedal, že jej odvolávanie je zo strany opozície zbytočné, únavné a návrh nemá žiadnu cenu.

„Pani ministerka, máš našu podporu. Nedaj si zobrať energiu týmito zlými ľuďmi. Sústreď sa na prácu. Keď do teba kopú, ideš dobrou cestou, keď ťa to bolí, ideš ešte lepšou,“ odkázal Danko Šimkovičovej. Je zástancom toho, aby ministri za SNS neboli len údržbári. Odvolávanie považuje za zabíjanie času a PR opozície. „Nepredlžujte túto schôdzu. Táto koalícia podporuje Šimkovičovú. Chytila sa pozície a vnáša nový vietor,“ podotkol.

Hlasovať budú aj o Suskovi

Opozičnému návrhu na odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska z funkcie sa venovali poslanci v piatok. Opozícia chce odvolať Suska okrem iného pre jeho rozhodnutie podať dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Suska kritizujú aj za presadenie trestných kódexov. Šéf rezortu spravodlivosti si za svojimi krokmi stojí. Deklaruje, že v prípade Kováčika konal podľa štandardných inštitútov právneho systému.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ