„Trójsky kôň Kremľa“ Stoianoglo neuspel. Sanduová otočila skóre a obhájila post: Dnes ste zachránili Moldavsko

TASR, ČTK | 02.11.2024 17:16, aktualizované: 
Sanduová Foto: ,
Moldavská prezidentka Maia Sanduová oslavuje v Kišiňove s priaznivcami po zverejnení priebežných výsledkov druhého kola prezidentských volieb v nedeľu 3. novembra 2024.
Nedeľné druhé kolo prezidentských volieb v Moldavsku vyhrala súčasná prezidentka a prozápadná politička Maia Sanduová. Napísala to dnes agentúra AP. Po sčítaní vyše 98 percent okrskov má Sanduová náskok deviatich percentuálnych bodov pred svojim protivníkom Alexandrom Stoianoglom. Rozhodujúce pre jej úspech boli hlasy zo zahraničia.

Sanduová sa k víťazstvu prihlásila v reči k svojim sympatizantom. „Dnes ste zachránili Moldavsko,“ povedala v príhovore k voličom. Jednou z prvých úloh vlády bude podľa nej príprava parlamentných volieb, ktoré sa majú uskutočniť v lete.

Rozhodujúce pre úspech Sanduovej boli hlasy zo zahraničia. Podľa webových stránok volebnej komisie v okrskoch na území Moldavska mal prevahu s 51,2 percenta hlasov Stoianoglo. V zahraničí ale drvivo zvíťazila Sanduová, ktorá tam získala zhruba 82 percent hlasov. Po sčítaní cez 98 percent okrskov tak Sanduová viedla so skoro 55 percentami hlasov, Stoianoglo dostal 45 percent hlasov.

zväčšiť Alexandr Stoianoglo Foto: SITA/AP, Vadim Ghirda
Alexandr Stoianoglo Alexandr Stoianoglo

Stoianoglo podľa ruskej štátnej agentúry TASS vyzval svojich priaznivcov, aby zachovali pokoj bez ohľadu na výsledky volieb. O víťazstve Sanduovej, podobne ako o vyznení referenda o EÚ pred dvoma týždňami, podľa vodcu socialistov a bývalého proruského prezidenta Igora Dodona rozhodli hlasy zo zahraničia.

Po sčítaní 85 percent hlasov viedol Stoianoglo s 51,3 percentami. Tábor Sanduovej po zverejnení týchto údajov dúfal, že hlasovanie moldavskej diaspóry vo svete by mohlo výsledky ešte zvrátiť v prospech terajšej prezidentky.

Gruzínsko, protest, ruský zákon Čítajte viac V Kišiňove Brusel predstihol Moskvu len o vlások. Ako dopadne v Tbilisi?

Postupom sčítavania hlasov sa rozdiel medzi kandidátmi zmenšoval. Po sčítaní skoro 90 percent hlasov viedol Stoianoglo už len s takmer 51 percentami. Vo voľbách podľa ústrednej volebnej komisie hlasovalo 1,68 milióna Moldavcov, čo je približne 54 percent oprávnených voličov, a to vrátane viac ako 320-tisíc Moldavcov žijúcich v zahraničí, napísal server NewsMarker.

V prvom kole volieb zvíťazila Sanduová so ziskom viac ako 42 percent. Stoianoglo s takmer 26 percentami skončil druhý. Súbežne s prvým kolom sa konalo aj referendum o ústavnom zakotvení vstupu Moldavska do Európskej únie. Referendum bolo úspešné a za hlasovalo 50,35 percenta zúčastnených voličov.

V druhom kole volieb sa očakával tesný súboj, keďže Stoianoglovi vyjadrilo podporu viacero kandidátov, ktorí do druhého kola nepostúpili.

Stoianoglo tvrdí, že ako prezident by podporoval členstvo krajiny v EÚ, ale zároveň by v národnom záujme rozvíjal vzťahy s Ruskom. Prisľúbil, že sa pokúsi obnoviť dodávky lacného ruského plyn. Povedal tiež, že ak si to budú občania Moldavska želať, stretne sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Moskva: Je rusofóbna

Sanduová je prezidentkou od roku 2020. Spočiatku sa usilovala budovať pragmatické vzťahy s Ruskom. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 však pevne presadzuje proeurópsku politiku a počas jej vlády EÚ Moldavsku udelila status kandidátskej krajiny. Moskva označila Sanudovej vládu za „rusofóbnu“.

zväčšiť Žena gestikuluje v predvolebnom stane Alexandra... Foto: SITA/AP
Stoianogla Žena gestikuluje v predvolebnom stane Alexandra Stoianogla, prezidentského kandidáta Moldavskej socialistickej strany, v posledný deň volebnej kampane v Kišiňove v piatok 18. októbra 2024.

Prezidentka o svojom protikandidátovi tvrdí, že je človekom Kremľa a politickým trójskym koňom. Nedeľné hlasovanie je podľa nej voľbou medzi svetlou budúcnosťou v EÚ do roku 2030 a budúcnosťou plnou neistoty a nestability.

Podľa Stoianogla sa prezidentka nedokáže postarať o záujmy bežných Moldavcov. Sanduovú obviňuje z rozdeľovacej politiky v krajine, v ktorej je rumunsky hovoriaca väčšina a veľká rusky hovoriaca menšina. Stoianoglo nikdy neodsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu a vojnové udalosti považuje za tragédiu.

Moldavské úrady zaznamenali „rozsiahle zásahy“ do druhého kola nedeľňajších prezidentských volieb z ruskej strany, uviedol v nedeľu poradca úradujúceho prezidenta pre národnú bezpečnosť. Podľa jeho slov ide o „snahy, ktoré majú veľký potenciál ovplyvniť výsledky“, informuje Reuters.

Polícia v druhom kole volieb podnikla prísnejšie kroky v snahe zabrániť opakovanému kupovaniu hlasov, ktoré v prvom kole podnietil aj proruský podnikateľ Ilan Šor.

Moldavsko Čítajte viac Proruský oligarcha použil milióny dolárov na podplácanie voličov v Moldavsku

Rusko zasahovanie do volieb popiera, zatiaľ čo Šor pochybenie odmietol. Podnikateľ žijúci v Rusku pritom prostredníctvom sociálnych sietí otvorene vyzýval ľudí, aby hlasovali proti Sanduovej a sľuboval za to odmenu. Podľa moldavskej polície použil tento mesiac 24 miliónov dolárov na podplatenie voličov rozhodujúcich o budúcom prezidentovi Moldavska a o vstupe do EÚ, uvádza Reuters.

Moldavská prezidentka skonštatovala, že zásahy ovplyvnili výsledky volieb z 20. októbra a že Šor sa snažil kúpiť hlasy 300 000 ľudí, čo predstavuje viac ako 10 percent obyvateľstva krajiny.

Moldavsko Čítajte viac Proruský oligarcha použil milióny dolárov na podplácanie voličov v Moldavsku

Kišiňov už v sobotu varoval pred možnými pokusmi Ruska narušiť Moldavcom v zahraničí hlasovanie, píše portál Politico. Aktivity Moskvy by mohli zahŕňať falošné bombové hrozby namierené proti volebným miestnostiam v zahraničí, uvádza sa v dokumentoch získaných nemeckým novinám Welt am Sonntag. Berlín na tieto skutočnosti údajne upozornila moldavská vláda, ktorú varovali tamojšie tajné služby.

Podľa dokumentu by sa pokusy o narušenie druhého kola volieb mohli vyskytnúť aj vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Británii, Spojených štátoch a Kanade. „Cieľom je narušiť volebný proces,“ uvádza sa v liste od moldavskej vlády.

Irakli Kobachidze, orbán Čítajte viac Odchýlka? Kdeže. Analýza gruzínskych volieb naznačuje výrazné manipulácie Litva, referendum o jadrovej elektrárni Čítajte viac V Litve prebehli parlamentné voľby. Ovplyvnil ich strach z rastu životných nákladov a ruskej hrozby