V koalícii je diskusia, že by sa Šutaj Eštok posunul na šéfa parlamentu. Petrík: Vláda sa potápa ako Titanic

TASR, Pravda | 03.11.2024 12:51, aktualizované: 
eštok Foto: ,
Minister vnútra SR Matúš Šutaj-Ešto
Voľbou koaličného Hlasu na post predsedu Národnej rady je stále minister investícií Richard Raši. V koalícii však prebieha diskusia, že by sa na tento post posunul šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (obaja Hlas). V diskusnej relácii V politike na televízii TA3 to uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas). O tom, kto by mohol byť novým ministrom vnútra, špekulovať nechcel. Opozičná poslankyňa Simona Petrík (PS) označila chýbajúci post šéfa parlamentu za medzinárodnú hanbu.

Tomáš zároveň zachytil vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý doteraz podporoval na pozíciu predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), že sa zmenili pomery v parlamente a klub SNS má len sedem poslancov. „To by malo dynamizovať procesy pri voľbe predsedu parlamentu. Čiže máme veľké očakávania pri zmene pomerov, že sa tá voľba pohne a strana Hlas bude mať predsedu parlamentu,“ povedal.

dynamizovať procesy pri voľbe predsedu parlamentu.
Video

Žiadne mená na post šéfa NR SR podľa Petrík oficiálne na stole nie sú. Až keď nominácie prídu, bude sa klub PS baviť o tom, koho podporia. „To, že to Peter Žiga (podpredseda NR SR, pozn. TASR, Hlas-SD) nejako zvláda, je síce fajn, ale doteraz sme sa nedozvedeli ani premiérove nominácie alebo koaličné nominácie na nového predsedu parlamentu,“ skonštatovala poslankyňa.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Huliak, Danko a Taraba kvôli egám rozbíjajú koalíciu. Za koho huliakovci vlastne "kopú"?

Vláda sa podľa Petrík potápa ako Titanic. Tvrdí, že namiesto pokoja a stability priniesla koalícia chaos a hádky a Fico vládnutie nezvláda. Tento týždeň v NR SR ukázal, čo sa môže stať, ak sa traja poslanci vzbúria. „Je to dôsledok toho, že vy ste si za koaličného partnera vybrali stranu, ktorá je vnútri nestabilná. Danko nevie zaručiť, že títo poslanci budú aj naďalej podporovať vládnu koalíciu, to môže zaručiť len Huliak,“ uviedla Petrík.

Kríza vo vláde by podľa Tomáša nastala, ak by zákony prestali prechádzať.

Plénum / NR SR / Parlament / Čítajte viac Poslanci Smeru a Hlasu dúfajú, že koalícia bude fungovať so 79 poslancami

Minister Tomáš verí v stabilitu vládnej koalície. Tú podľa jeho slov podporuje aj Rudolf Huliak, ktorý spolu s ďalšími dvomi poslancami Národnej koalície odišiel z poslaneckého klubu SNS. „On vysiela jasné signály, len si vyžaduje istú slušnosť, korektnosť,” povedal Tomáš. Premiér Fico podľa Tomáša chce zachovať model koaličnej dohody, ktorá funguje. „Vie si však predstaviť aj určité riešenie, ešte ho počas týždňa nevyslovil, nejakú komunikáciu s poslancami okolo pána Huliaka," povedal.

Fico o koalícii, pohrozil každému, kto by chcel kupovať poslancov
Video

„Ak je tu nejaká trojica poslancov, ktorá sa hlási k tejto vláde, tak treba s nimi komunikovať, pretože len keď budeme mať tú väčšinu 79 poslancov, len vtedy môžeme prijímať také dobré zákony, ako zákon o minimálnej mzde alebo 13. dôchodok," povedal. Tiež uviedol, že s pánom Huliakom by mal komunikovať najmä predseda SNS Andrej Danko.

Petrík uviedla, že vláda mala priniesť pokoj, stabilitu a bezpečie, no naopak máme tu chaos a hádky. Robert Fico podľa nej nezvláda vládnutie, rieši len osobnú pomstu. V oblasti podpory zo strany Huliaka by mohlo dôjsť k zmene. Pripomenula, že trojica poslancov z Národnej koalície minulý týždeň svojou neúčasťou zablokovala rokovanie parlamentu, čo bola podľa jej slov ukážka nestability. Takisto by Huliak v budúcnosti mohol chcieť nominácie na niektoré ministerstvá. „To je jedna z tých nestabilít, ktoré nemôžete zaručiť,“ dodala.

Andrej Danko, Rudolf Huliak Čítajte viac Črtá sa vládna kríza? Huliakovci chcú pozvanie k stolu. Politológ: Bola to otázka času, vznikajú paralelné mocenské štruktúry

Tomáš to podľa svojich slov nepopiera. Väčšina 76 poslancov podľa neho naozaj nie je stabilná, kríza to však nie je, lebo prechádzajú zákony. Počas relácie pripomenul schválenie 13. dôchodkov pre všetkých starobných dôchodcov či zvýšenie minimálnej mzdy. Petrík vládu kritizovala, že s konsolidáciou začala neskoro a vyčítala jej aj nadmerné míňanie finančných prostriedkov.