Košický policajt chcel zabitie zadržaného ututlať, kopal ho na zemi a snažil sa získať záznam

Pravda, TASR | 14.11.2024 12:10, aktualizované: 
Pri vyšetrovaní prípadu košického policajta obvineného zo zabitia zaistenej osoby sa pracuje s viacerými verziami motívu útoku. Po zasadnutí Výboru pre obranu a bezpečnosť to povedal šéf Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislav Zurian. Priblížil, že k útoku na zaistenú osobu došlo v sanitárnej miestnosti obchodného domu. Prítomný bol aj ďalší policajt, ktorý zatiaľ nebol obvinený. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) zdôraznil, že zodpovednosť za skutok sa vyvodí.
Policajný šéf Solák v ta3 o kauze policajnej brutality
Video
Zdroj: ta3

Policajný prezident Ľubomír Solák a Zurian po výbore informovali o dvoch rôznych verziách – jednu uviedla o čine dvojica policajtov, ktorá zasahovala na mieste, druhú zistil po šetrení ÚIS. „Dňa 5. 11. bolo v poobedňajších hodinách prijaté oznámenie, kde hliadka šla a preverila podozrivú osobu z krádeže. Následne osobu previedla na obvodné oddelenie Košice – Nad jazerom. Po pätnástich minútach osoba, ktorá bola silne pod vplyvom alkoholu, nereagovala na komunikáciu policajtov, takže bola privolaná RZP a osoba bola odvezená do nemocnice,“ opísal Solák informácie od policajtov.

Hliadka klamala. Šutaj Eštok a Solák sa vyjadrili ku kauze zabitia muža košickým policajtom
Video
Zdroj: TASR

„V rámci prvotného úkonu hliadka napísala, že neboli použité donucovacie prostriedky, osoba nekládla odpor a bola predvedená len z dôvodu, že bola podozrivá z krádeže,“ uviedol. „Na druhý deň dostala informáciu, že osoba v nemocnici zomrela,“ povedal Solák. Hliadka podľa neho aj naďalej pracovala s verziou, že išlo o bezdomovca, ktorý bol v minulosti viackrát hospitalizovaný.

Zurian: V prípade košického policajta pracujeme s viacerými verziami motívu útoku
Video
Zdroj: ta3

Hliadka v zázname uviedli, že postupovali štandardne ďalej. Záznam hliadky je ukladaný elektronický a nie je ho možné zmeniť. „Až 7. 11. sa v ranných hodinách dozvedeli, že bola vykonaná štandardná pitva, z ktorej vyplynulo, že osoba zomrela násilnou smrťou. Kompetentný policajt, ktorý medzitým už mal pridelený prípad podozrenie z priestupku, zo služobného záznamu hliadky pochopil, že neboli použité donucovacie prostriedky a správa z pitvy hovorila o tom, že osoba pri príjme v nemocnici uviedla, že pred policajtmi utekala, spadla a udrela si hlavu,“ povedal Solák.

„Tam bola prvá nezrovnalosť, kde bolo identifikované, že jedna alebo druhá strana nehovorí pravdu,“ informoval policajný prezident s tým, že ak vznikne nezrovnalosť, kontaktuje sa ÚIS.

Obvinený policajt na Mestskom súde v Košiciach...
Obvinený policajt na Mestskom súde v Košiciach...
+4Obvinený policajt na Mestskom súde v Košiciach...

Pravdivá verzia prípadu sa podľa šéfa ÚIS Zuriana začala vynárať na povrch až po výsledkoch pitvy, ktorá ukázala násilnú smrť osoby. Podľa vyšetrovania ÚIS došlo k násilnej činnosti na osobe v sanitárnej miestnosti obchodného domu po tom, čo ju do nej priviedol pracovník SBS. Osoba mala totiž vziať z regálu fľašu a odpiť z nej. Policajt podľa Zuriana udrel osobu do brucha, keď spadla, začal ju udierať do tváre. Následne osobu vzali na policajné oddelenie.

Zurian tiež uviedol, že obvinený policajt sa snažil ovplyvniť vyšetrovanie a chcel sa dostať ku kamerovým záznamom inkriminovanej prevádzky. „Prišiel v civile, zaklopal na miestnosť a pod legendou sa snažil komunikovať s pracovníkom SBS,“ opísal Zurian.

Košického policajta obvineného zo zabitia poslal súd do väzby
Video
Zdroj: tasr

Policajt mal počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. V utorok (12. 11.) ho obvinil vyšetrovateľ ÚIS a hrozí mu trest 12 až 15 rokov odňatia slobody.

Košický policajt obvinený z obzvlášť závažného zločinu zabitia bude stíhaný väzobne. O jeho umiestnení do kolúznej väzby v stredu rozhodol sudca Mestského súdu v Košiciach, ktorý vyhovel návrhu prokurátora. Pre médiá to potvrdil prokurátor s tým, že obvinený podal voči rozhodnutiu súdu sťažnosť.

Gašpar: Ak sa ukáže zlyhanie druhého policajta, mal by byť prepustený

Ak by sa preukázalo, že druhý prítomný policajt mohol v prípade zabitia zaistenej osoby v Košiciach zabrániť útoku, mal by byť prepustený z Policajného zboru (PZ). Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer) po štvrtkovom zasadnutí brannobezpečnostného výboru. Šéf výboru Richard Glück (Smer) víta zámer telových kamier, vie si predstaviť aj monitorovanie miestností na policajných staniciach, kde prebiehajú výsluchy.

Gašpar si myslí, že druhý policajt už mal byť prepustený z PZ. Pochybil podľa neho vo viacerých rovinách. „To, že nezakročil, keď jeho kolega páchal trestný čin, je tá najzákladnejšia vec. Za to zrejme bude niesť aj trestnoprávnu zodpovednosť,“ skonštatoval pred novinármi. Ďalším problémom podľa neho je, že si spolu s obvineným policajtom mali vymyslieť obsah úradného záznamu. Podľa Gašpara sa nemusí čakať na obvinenie, aby z polície niekoho prepustili. Nechce však robiť dopredu súdy. „Som určite za to, že pokiaľ sa preukáže, že mohol tomu zabrániť a že si do záznamu vymýšľali udalosti, nemá čo robiť v Policajnom zbore,“ povedal Gašpar.

Na výbore sa podľa Glücka členovia dozvedeli, že policajná inšpekcia postupovala správne. Dodal, že podľa poskytnutých informácií obvinený policajt za 22 rokov v službe nečelil disciplinárnemu konaniu za násilnosti. Nie je podľa neho vylúčené, že budú obvinené v prípade aj ďalšie osoby vrátane druhého policajta.

Gašpar doplnil, že treba zisťovať, do akej miery treba vyvodzovať zodpovednosť voči priamemu nadriadenému policajta, ktorý zlyhal. Zdôraznil, že zatiaľ ide o individuálne zlyhanie, pričom Policajný zbor tvorí veľká masa ľudí. „Keby mal policajný prezident alebo minister odstupovať za každé z týchto zlyhaní, musel by do roka odstupovať niekoľkokrát,“ dodal. Zaujímalo by ho, či sa zmeny v správaní dali zistiť už pred incidentom a či sa dalo predísť skutku. „Očakávam, že v tomto smere ešte budú prebiehať vyšetrovania,“ povedal.

PS aj SaS vidia pri kauze policajta problém systému, KDH hovorí o psychotestoch

Opoziční poslanci Národnej rady SR za PS a SaS tvrdia, že v prípade košického policajta obvineného zo zabitia nešlo o individuálne zlyhanie, ale ide o systémový problém. KDH vyzýva na prehodnotenie efektivity psychotestov v polícii. Exminister vnútra a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) zdôraznil, že priamu zodpovednosť za prípad majú niesť minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) i šéf polície Ľubomír Solák. Uviedli to po štvrtkovom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo vo vyhradenom režime.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa začal touto témou zaoberať. V parlamente by PS chcelo odvolávať ministra vnútra. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) taktiež nesúhlasí s tým, že by šlo o individuálne zlyhanie policajta. Ide podľa neho o systémovú chybu, pretože prípady policajnej brutality sa opakujú. Pýta sa, koľko prípadov policajnej brutality už bolo zametených pod koberec. Mária Kolíková (SaS) nerozumie konaniu druhého policajta, ktorý mal byť pri skutku prítomný. Podľa Kolíkovej mal byť postavený mimo služby.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok: Ak porušil zákon policajt, musí niesť následky za svoje činy
Video
Zdroj: FB/Matúš Šutaj Eštok

Policajti sú podľa KDH frustrovaní a je ich málo. Žiada preto systémové zmeny. Poslanci KDH ocenili, že na výbor prišiel aj minister, riaditeľ ÚIS a šéf polície, ktorí sa snažili detailne informovať o prípade aj priebehu vyšetrovania.

Poslanci za KDH na výbore navrhovali, aby sa prehodnotila efektívnosť skúmania psychologickej spôsobilosti policajtov v službe. Pomohlo by to podľa nich predísť v čo najväčšej možnej miere policajnej brutalite. „Policajt nie je stroj, je to človek, ktorý znáša obrovskú dávku stresu a negatívnej emócie. Policajná práca je psychicky a fyzicky náročná, lebo policajt dennodenne rieši konflikty, je pod obrovským tlakom, ktoré majú vplyv na jeho psychiku a je prirodzené, že psychický stav sa môže meniť. Preto navrhujeme k všeobecnému psychologickému vyšetreniu, ktoré je ale skôr zamerané na dopravu, vykonávať aj osobnostné psychotesty policajtov,“ uviedol František Majerský (KDH).

Mikulec pripomenul, že je ťažké predvídať konanie policajta a súhlasí, že ide o individuálne zlyhanie. Za závažnejšie považuje to, že vedľa policajta stál kolega, ktorý je stále v službe. Podľa Mikulca by mala byť vyvodená zodpovednosť aj voči druhému policajtovi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ