Štartuje osvetová kampaň Zastavme násilie na ženách. Prezidentský palác vysvietia na oranžovo

TASR | 25.11.2024 10:12, aktualizované: 
násilie, ženy, bitka, Foto:
Ilustračné foto
Všetci musíme prispieť k zastaveniu násilia na ženách a dievčatách. Odkazuje to Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ktoré vyhlásilo šiesty ročník kampane za odstránenie násilia na ženách.

Osvetová kampaň sa začala v pondelok, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách, a potrvá do 10. decembra. Spojená je s oranžovou farbou symbolizujúcou svetlejšiu budúcnosť pre preživšie násilia.

„Táto výrazná farba takisto upozorňuje, že násilie na ženách a dievčatách zostáva jedným z najrozšírenejších porušovaní ľudských práv a ovplyvňuje životy miliónov dievčat a žien na celom svete,“ približuje KMC, poukazujúc aj na upozornenie OSN UN Women v súvislosti s alarmujúcou eskaláciou násilia páchaného na ženách a femicídou (zabíjanie žien a dievčat z dôvodu ich pohlavia a rodu, pozn. red.).

Bubnovačka opäť upozornila na dôležitosť ochrany detí pred násilím
Video

Cieľom kampane je prispieť k osvete verejnosti a pochopeniu, že neexistuje žiadne ospravedlnenie pre násilie páchané na ženách a dievčatách a že spoločnosť im musí zabezpečiť dostupnú a odbornú pomoc. Následky násilia páchaného na ženách a dievčatách sa týkajú celej spoločnosti, preto o ňom netreba mlčať, ale všetci musia prispieť k jeho zastaveniu.

SR Michalovce Bubnovačka 11. ročník KEX Čítajte viac Bubnovačka opäť upozornila na dôležitosť ochrany detí pred násilím

„Telefón Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212 zazvoní približne 200-krát za mesiac. Každý mesiac poradkyne na tejto linke pomôžu viac ako 60 ženám, ktoré zažívajú násilie vo svojich partnerských vzťahoch a hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť bezpečný a dôstojný život pre seba a svoje deti,“ hovorí právnička Barbora Burajová s tým, že väčšina ostatných hovorov sa takisto týka násilia, ktoré sa odohráva za zatvorenými dverami domácností.

KMC zároveň podotýka, že prehovoriť o násilí je veľmi ťažké, či už pre hanbu, potrebu zachovať dobré meno rodiny, alebo zo strachu, že zdôverenie by mohlo situáciu ešte viac zhoršiť. Je preto dôležité si uvedomiť, že každý môže niečo urobiť proti násiliu. Podpora ženám a dievčatám by sa mala začínať slovami: Vidím ťa, verím ti a som tu pre teba. Tieto slová môžu podľa KMC zachrániť životy a predísť tragédiám.

KMC pri príprave kampane aj tento rok spolupracovalo s viacerými inštitúciami či organizáciami. Na oranžovo bude v prvý deň kampane osvetlený Prezidentský palác v Bratislave, ale aj vyhliadková veža UFO či radnica v Trnave.

Ku kampani sa pripája aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, medzinárodné agentúry UNHCR Slovensko, Medzinárodná organizácia pre migráciu IOM, kancelária UNICEF v Slovenskej republike a Slovenská komisia pre UNESCO.

Pripojila sa aj prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová, predstavitelia tímu pre integráciu ozbrojených síl NATO a Slovenský Červený kríž. Podporu ženám vyjadril aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, primátor Bratislavy Matúš Vallo či zástupcovia krajov. Kampaň podporujú aj viaceré kultúrne inštitúcie, zapájajú sa ženské a feministické mimovládne organizácie či slovenské univerzity. Pridávajú sa aj niektoré hokejové kluby.

KMC sa kampaňou pridáva k celosvetovej iniciatíve OSN proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby zriadil medzirezortnú pracovnú skupinu k problematike násilia na ženách. Chce vedieť, aké konkrétne opatrenia ide rezort spravodlivosti spraviť na pomoc týraným ženám. Susko by mal podľa hnutia taktiež vysvetliť, ako ide zabezpečiť vyhlásenie dotačnej výzvy pre subjekty pomáhajúce týraným ženám. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali poslankyne za PS Beáta Jurík a Zuzana Števulová.

Susko má podľa Jurík na stole návrh k problematike riešenia násilia na ženách, ktorý vypracovala pred niekoľkými rokmi pracovná skupina. „Vyzývame vás, aby ste opätovne zriadili pracovnú skupinu, ktorá by bola medzirezortná a do ktorej by boli okrem občianskeho sektora prizvaní aj poslanci Národnej rady SR,“ povedala Jurík. Tvrdí, že hnutie už na takomto návrhu pracuje a chce byť ministerstvu nápomocné. Žiada aj o účasť v pracovnej skupine.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Čítajte viac Tureckom otriaslo násilie: Zavraždená policajtka i sťatá 19-ročná žena. Erdogan sľubuje nápravu

Jurík poukázala tiež na smernicu Európskej únie, ktorá nahrádza Istanbulský dohovor posudzujúci predovšetkým všetky druhy násilia voči ženám a aktualizuje ho. „Vláda má dnes zhruba dva roky, aby túto smernicu transponovala do nášho práva. Ja sa pýtam na čo čakáme,“ podotkla.

Progresívne Slovensko na aktuálnu schôdzu parlamentu zároveň predkladá návrh úpravy Trestného zákona. Má sa týkať redefinície znásilnenia, úpravy premlčacej doby, pridania domáceho násilia do Trestného zákona, týrania blízkej osoby, kybernásilia aj vraždy ženy. „Je to prvýkrát, čo na Slovensku niekto navrhuje pridať do Trestného zákona vraždu ženy. Považujeme to za dôležité obzvlášť pre to, že bez takejto definície nie je možné nastaviť efektívny systém predchádzania tejto najhoršej situácii, akú môžeme v oblasti rodovo podmieneného násilia zažiť,“ priblížila Jurík.

Prečo majú ženy nižšie penzie a čo majú robiť, aby sa ich dôchodok aspoň vyrovnal mužom?
Video

Števulová zároveň poukázala na to, že tento rok ešte ministerstvo spravodlivosti nevyhlásilo dotačnú schému na pomoc obetiam násilia pre akreditované subjekty a intervenčné centrá. „Tohtoročné projekty budú končiť a ja sa pýtam, čo bude s touto pomocou od januára 2025 a čo robí ministerstvo, aby túto výzvu vyhlásilo,“ skonštatovala.

Téme násilia na ženách sa venovali aj na parlamentnom výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny. Opoziční poslanci skritizovali, že sa na ňom nezúčastnil minister spravodlivosti, respektíve zástupca rezortu. Chceli sa ho podľa vlastných slov okrem iného pýtať na pracovnú skupinu k násiliu na ženách.