Barnier presadil návrh rozpočtu bez hlasovania, riskuje vyslovenie nedôvery. Le Penová mu dala ultimátum

„Teraz je na vás, aby ste rozhodli, či naša krajina bude mať finančný zákon, ktorý bude zodpovedný, nevyhnutný a užitočný pre našich francúzskych krajanov, alebo či vstúpime na nezmapované územie,“ povedal premiér poslancom v parlamente.
Poslankyňa krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová dala Barnierovi do pondelka popoludnia ultimátum, aby v návrhu rozpočtu sociálneho zabezpečenia vyhovel požiadavkám a pripomienkam RN. Ak to neurobí, poslanci RN podporia návrh na vyslovenie nedôvery jeho vláde, čo by viedlo k jej pádu.
Aj predsedníčka poslaneckého klubu Nepoddajné Francúzsko (LFI) Mathilde Panotová reagovala, že jej strana podá návrh na vyslovenie nedôvery vláde. „V stredu dostane oboje, potupu aj hlasovanie o nedôvere,“ povedala Panotová. Dodala, že tento krok umožní Francúzsku vyjsť z „politickej slepej uličky a politického chaosu“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vymenoval Barniera v septembri, aby prelomil patovú situáciu po voľbách a pokúsil sa riešiť narastajúci deficit v štátnom rozpočte. Vládny návrh úsporného rozpočtu bol však kritizovaný, čo vystupňovalo napätie v dolnej komore parlamentu. Lídri opozície tvrdia, že Barnierove ústupky vrátane zrušenia zvýšenia dane z elektriny nie sú dostatočné. Le Penová obvinila Berniera z ignorovania požiadaviek jej strany.

Barnier v pondelok využil ústavný článok 49.3, ktorý umožňuje vláde prijímať právne predpisy bez hlasovania poslancov. Vláda sa však musí podrobiť hlasovaniu o vyslovení nedôvery.
Na to, aby Barnierova vláda toto hlasovanie prežila, sa poslanci RN musia zdržať hlasovania. Ak by v dôsledku hlasovania parlamentu Barnierova vláda padla, stala by sa najkratšie vládnucou v dejinách francúzskej Piatej republiky. Zároveň by išlo o prvé úspešné hlasovanie o nedôvere od neúspechu Georgesa Pompidoua v roku 1962.
