Asadovi nemá kto pomôcť, jeho rodina utiekla do Ruska. Armáda ustupuje, povstalci sú pár kilometrov od Damasku

ČTK, TASR | 07.12.2024 14:35, aktualizované: 
Sýria povstalci vláda boje nálety obete Hamá Foto: ,
Sýrsky opozičný bojovník strieľa z kalašnikova AK-47 do vzduchu počas bojov v meste Hamá, na severozápade Sýrie 6. decembra 2024. Povstalecké skupiny spustili ofenzívu proti sýrskej armáde na severozápade krajiny 27. novembra. Sily režimu prezidenta Bašára Asada, pre ktorého je Rusko najdôležitejším vojenským spojencom, v nedeľu podľa pozorovateľov stratili kontrolu nad mestom Aleppo.
Sýrske vládne sily sa podľa agentúry AFP sťahujú aj z miest vzdialených len zhruba desať kilometrov juhozápadne od metropoly Damask. Exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že povstalci začínajú hlavné mesto obkľučovať. Vláda aj armáda tvrdenia o sťahovaní popierajú. Podľa správ agentúr však vládne jednotky z veľkej časti opustili svoje pozície v provinciách Dará a Suvajda na juhozápade krajiny a tiež v provincii Kunajtra pri hraniciach s Izraelom.

„Režimové sily sa stiahli z lokalít desať kilometrov juhozápadne od Damasku, ktoré sú teraz pod kontrolou miestnych bojovníkov,“ uviedla SOHR, ktorá je o dianí v Sýrii zvyčajne dobre informovaná.

Sýrsky minister vnútra Muhammad Chálid Rahmún podľa agentúry AFP uviedol, že vojenské a bezpečnostné sily vytvorili okolo Damasku „nepreniknuteľný“ kordón. Sýrska armáda súčasne oznámila, že posilňuje svoje nasadenie v okolí Damasku.

Jeden z obyvateľov Damasku stanici CNN opísal, že mesto je v stave paniky. Niektoré cesty sú podľa neho zablokované a časť obchodov blízko centra uzavretá, komunikačné linky však s občasnými výpadkami naďalej fungujú. Prítomnosť armády sa v hlavnom meste „výrazne znížila“ a mnoho vojakov sa podľa neho „prezlieka z uniforiem do civilného oblečenia“.

sýria Čítajte viac Asadove jednotky utekajú z Homsu, tvrdí SOHR. Damask to poprel. Spojenci režimu reagujú, Ankara mení rétoriku

Podľa SOHR sú obe provincie už prakticky celé pod kontrolou miestnych opozičných síl, ku ktorým patria aj milície menšinových drúzov. V Suvajde podľa agentúry Reuters milície ovládli väčšinu armádnych stanovíšť pozdĺž hranice s Jordánskom. Viacerí vládni vojaci vraj dezertovali.

Povstalci sa navyše zmocnili mesta Kunajtra na Golanských výšinách blízko hraníc s Izraelom. Podľa agentúry AFP sa jednotky režimu sťahujú z celej rovnomennej provincie. Izrael zatiaľ informoval o tom, že na ním okupovanú časť Golan pošle ďalších vojakov. Jordánsko vyzvalo svojich občanov, aby Sýriu čo najskôr opustili.

Arabsko-kurdská koalícia útočí na bojovníkov organizácie Islamský štát (Archívne video)
Video
Arabsko-kurdská koalícia (SDF) útočila takmer 18 hodín proti bojovníkom organizácie Islamský štát (IS), ktorí sa opevnili vo východosýrskej dedine Baghúz pri rieke Eufrat.

Sýrske vládne sily sa sťahujú z kľúčového mesta Homs, uviedla v sobotu večer agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov. Správy o vstupe povstalcov do mesta zo severu a východu prichádzali od sobotňajšieho popoludnia. Podľa Reuters medzitým povstalci už obsadili miestnu centrálnu väznicu a stovky väzňov odtiaľ ušli.

Zhruba 1,4-miliónové mesto je na strategickej križovatke spájajúcej pobrežnú časť Sýrie s metropolou Damask. V prípade jeho pádu bude zvyšok Sýrie odrezaný od prístupu k moru a od ruskej námornej základe pri meste Tartús.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA medzitým uviedla, že prezident Asad naďalej pracuje z Damasku. Poprela tak správy, že opustil mesto.

Po štyroch rokoch bojov v Sýrii je v krajine už...
Pohľad na zranených ľudí na nemocničnom lôžku...
+3Zranení chlapec čaká na ošetrenie v Merabe na...

Po niekoľkých rokoch prakticky zamrznutého sýrskeho konfliktu začali minulú stredu povstalci pod vedením islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) úspešnú ofenzívu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Dobyli druhé najväčšie mesto Halab (Aleppo) na severozápade krajiny a krátko nato aj ďalšie veľké mesto Hamá.

O rýchlom postupe rebelov svedčí aj to, že podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) zo Sýrie minulý týždeň utiekla Asadova žena s tromi deťmi. Pozorovatelia usudzujú, že podpora Asadových spojencov – Ruska, Iránu a libanonského Hizballáhu – tentoraz nie je taká veľká ako predtým, pretože sily všetkých sú viazané inými konfliktmi. Zdroj blízky Hizballáhu však uviedol, že hnutie do Sýrie vyslalo 2 000 bojovníkov.

Podľa piatkových údajov SOHR v bojoch zomrelo 826 ľudí, z ktorých 111 boli civilisti. OSN uviedla, že v dôsledku bojov opustilo svoje domovy najmenej 370 000 ľudí, z toho 100 000 viac ako raz.

Šéf SOHR o situácii v Sýrii: Pád Damasku je otázkou času

Šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) Rami Abdel Rahman vyhlásil, že pád sýrskeho hlavného mesta Damask do rúk povstaleckých síl a kolaps režimu prezidenta Bašára Asada je iba otázkou času. V sobotu to uviedol v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA.

Organizácia SOHR so sídlom v Británii je už roky jedným z popredných zdrojov informácií o občianskej vojne v Sýrii. Spolieha sa najmä na svoju dobre vybudovanú sieť zdrojov priamo v krajine.

Pád Asadovho režimu očakávajú aj Spojené štáty. Päť predstaviteľov administratívy prezidenta Joea Bidena pre CNN uviedlo, že kolaps režimu je možné očakávať do niekoľkých dní.

„Prevláda názor, že tento scenár je čoraz pravdepodobnejší,“ vyhlásil jeden z vysokopostavených predstaviteľov USA. „Pravdepodobne do budúceho víkendu Asadov režim stratí akúkoľvek moc. Jediná vec, ktorá by mohla oddialiť víťazstvo povstalcov by bol dobre organizovaný prevrat a reorganizácia. Asadovi ľudia však odviedli dobrú prácu, aby potlačili všetkých potenciálnych konkurentov,“ uviedol ďalší zdroj.

Bloomberg: Asad v snahe o dohodu údajne nepriamo kontaktoval USA

Sýrsky prezident Bašár Asad sa údajne pomocou sprostredkovania zo strany Spojených arabských emirátov pokúsil spojiť s predstaviteľmi USA. Spojeným štátom pravdepodobne ponúkol ukončenie spolupráce s Iránom a ním podporovaným libanonským hnutím Hizballáh, výmenou za vyvinutie iniciatívy zo strany Západu na zastavenie bojov v Sýrii. V sobotu to uviedla agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so situáciou.

Bloomberg uvádza, že sýrsky prezident sa neúspešne pokúsil spojiť aj so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Podľa zdrojov sa Asad v obkľúčení povstaleckých síl smerujúcich na Damask pokúša uzavrieť dohodu, ktorá by jeho režimu umožnila udržať zostávajúce územie pod kontrolou jeho armády, alebo by mu v prípade potreby zaručila bezpečný odchod do exilu.

Podľa ďalších zdrojov Bloombergu vyslal Asad ešte v pondelok patriarchu Sýrskej ortodoxnej cirkvi Ignáca Aframa II. na stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorému doručil odkaz o existenčnej hrozbe pre kresťanské obyvateľstvo Sýrie v prípade víťazstva džihádistických povstalcov. Zámerom bolo, aby Orbán, spojenec Trumpa, o tejto hrozbe informoval novozvoleného amerického prezidenta.

V priebehu soboty nebolo zrejmé, kde presne sa sýrsky prezident nachádza. Zdroj televízie CNN uviedol, že Asad nie je v Damasku. Tvrdenie, že Asad ušiel z krajiny však odmietla prezidentova kancelária a predstavitelia Iránu.

Podľa dvoch zdrojov Asad nariadil väčšine zostávajúcich príslušníkov sýrskej armády, aby sa stiahli z aktuálnych pozícii a prišli brániť Damask. Na hlavné mesto postupujú povstalci z juhu a severu.

Trump: USA by sa nemali zapájať do konfliktu v Sýrii

Spojené štáty by sa nemali zapájať do konfliktu v Sýrii, kde od konca novembra prebieha povstalecká ofenzíva proti vládnym silám prezidenta Bašára Asada, vyhlásil v sobotu novozvolený americký prezident Donald Trump.

„Sýria je neporiadok, ale nie je to náš priateľ a SPOJENÉ ŠTÁTY S ŇOU NEMUSIA MAŤ NIC SPOLOČNÉHO. TOTO NIE JE NÁŠ BOJ. NECHAJTE TO TAK. NEZAPÁJAJTE SA DO TOHO!,“ uviedol v príspevku na svojej platforme Truth Social.

Spojené štáty dlhodobo podporujú Sýrske demokratické sily (SDF), alianciu vedenú kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktorá pôsobí v severnej a východnej Sýrii a ktorá spolupracovala s koalíciou vedenou USA v jej boji proti Islamskému štátu.

Vzhľadom na to, že Rusko, spojenec prezidenta Asada, vedie vojnu proti Ukrajine, sa podľa Trumpa zdá, že nie je schopné „zastaviť tento doslovný pochod cez Sýriu – krajinu, ktoré roky chránilo“.

Zároveň sa ale domnieva, že ak bude Rusko donútené zo Sýrie odísť, „môže byť preň to najlepšie, čo sa mu môže stať“. „Rusko zo Sýrie nikdy nemalo veľký úžitok“, poznamenal Trump.

Lavrov: Boje v Sýrii musia hneď skončiť, zhodujú sa Rusko, Irán a Turecko

Ministri zahraničných vecí Ruska, Iránu a Turecka sa v sobotu zhodli na potrebe okamžitého ukončenia bojov v Sýrii, oznámil po rokovaniach v katarskej Dauhe šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Podľa jeho iránskeho náprotivka Abbása Arákčího je tiež dohoda na začatí „politického dialógu medzi sýrskou vládou a legitímnymi opozičnými skupinami“.

Podľa Lavrova je „neprípustné“, aby nad sýrskym územím prevzali kontrolu „teroristické skupiny“ bojujúce proti vládnym silám prezidenta Bašára Asada, ktorého režim Rusko aj Irán dlhodobo podporujú. „Budeme podporovať legitímne sýrske orgány. A zároveň, samozrejme, aktívne podporujeme potrebu obnoviť dialóg s opozíciou,“ uviedol.

Lavrov prisľúbil, že Rusko bude islamistickej skupine Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá vedie povstaleckú ofenzívu proti Asadovým silám, vzdorovať „všetkými možnými spôsobmi“.

Pred novinármi v Dauhe podľa agentúry RIA Novosti tiež tvrdil, že ofenzíva bola dlhodobo plánovaná a je pokusom o zmenu dynamiky v Sýrii. Na otázku, ako sa bude vyvíjať tamojšia situácia a čo sa stane ruskými vojenskými základňami, ruský diplomat odpovedal, že sa „nezaoberá odhadmi“.

Teherán, Moskva i Ankara sa od roku 2017 zúčastňujú na rozhovoroch v takzvanom formáte Astana, ktorých cieľom je dosiahnuť politické riešenie v Sýrii. Situácia v krajine sa však v posledných dňoch dramaticky zmenila, keď územné zisky zaznamenali džihádistickí povstalci, ktorí za svoj cieľ deklarujú zvrhnutie režimu prezidenta Asada.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok sýrskych povstalcov otvorene podporil a podľa svojich slov dúfa v ich plynulý postup „bez incidentov“. Katar, ktorý rebelov v začiatkoch občianskej vojny Sýrii v roku 2011 rebelov podporil, teraz podľa agentúry AFP vyzýva na ukončenie konfliktu prostredníctvom rokovaní.

Približne 2000 vojakov vládnych síl utieklo cez iracké hranice

Približne 2000 vojakov sýrskej armády v sobotu prešlo hranicu s Irakom a uchýlili sa v irackom pohraničnom meste Káim. Stiahli sa tam po tom, čo utiekli z boja pred opozičnými povstaleckými skupinami. V sobotu o tom agentúru Reuters informoval starosta mesta Káim.

Podľa starostu je viacero sýrskych vojakov zranených a v súčasnosti im je poskytované ošetrenie.

Na východe Sýrie pri hranici s Irakom postupujú kurdské Sýrske demokratické sily (SDF), ktorým sa v piatok podarilo dobyť mesto Dajr az-Zaur. Rovnomenná provincia je už niekoľko rokov rozdelená medzi kurdské milície na východnom brehu rieky Eufrat a vládne sily na jej západnej časti.

Kurdom a ďalším opozičným silám sa však uplynulé dni podarilo postúpiť a dobyť viacero oblastí na západnom brehu Eufratu. Pod kontrolou Kurdov je aj mesto Búkamál na hranici s Irakom. Na druhej strane hranice je iracké mesto Káim, kam utiekli vládne sily.

Kurdské a ďalšie povstalecké skupiny postupujú v provincii Dajr az-Zaur od minulého týždňa, keď na severozápade krajiny spustili prekvapivú ofenzívu povstalci zo skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), kde dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo a mesto Hamá.

Povstalci už vstúpili aj do strategického mesta Homs. V prípade jeho pádu bude zvyšok Sýrie odrezaný od prístupu k moru a od ruskej námornej základe pri meste Tartús. Ďalší povstalci postupujú z juhu a údajne sa už nachádzajú na predmestí hlavného mesta Damask.

Protestujúci na predmestí Damasku strhli sochu Háfiza Asada

Protestujúci zhromaždení na juhovýchodnom predmestí sýrskej metropoly Damask v piatok strhli sochu otca súčasného sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Háfiz Asad v krajine vládol od roku 1971 až do svojej smrti v roku 2000.

Protestujúci na predmestí Džaramáná obývanom prevažne drúzmi a kresťanmi sa podľa Reuters vydali aj k vládnym budovám. Táto časť mesta je ťažko strážená a nachádzajú sa v nej sídla viacerých bezpečnostných zložiek.

Demonštranti zvalili sochu Háfiza Asada aj v piatok v meste Hamá, ktoré dobyli povstalecké sily. Išlo o symbolický krok, keďže práve počas obliehania mesta Hamá začiatkom 80. rokov sýrska armáda pod vedením Asada zmasakrovala tisíce ľudí.

Otec súčasného prezidenta sa dostal k moci vojenským prevratom v roku 1970 a jeho rodina z náboženskej skupiny alavitov odvtedy vládne krajine. Bašár nahradil otca po jeho smrti v roku 2000.