Štyri zdroje: Lietadlo nad Kazachstanom zostrelilo Rusko. Baku očakáva priznanie Kremľa

TASR, ČTK | 26.12.2024 10:20, aktualizované: 
kazachstan Foto:
Rozstrieľaná zadná časť lietadla, ktoré sa v stredu 25. decembra 2024 zrútilo v Kazachstane.
Lietadlo azerbajdžanských aerolínií, ktoré sa v stredu zrútilo v Kazachstane, zostrelila ruská protivzdušná obrana, tvrdia podľa agentúry Reuters štyri zdroje z Azerbajdžanu oboznámené s vyšetrovaním nešťastia. Kremeľ aj šéf kazašského senátu ale zatiaľ tvrdia, že príčina zrútenia stroja počas letu z Baku do čečenského Grozného na juhu Ruska je naďalej neznáma a zostáva predmetom vyšetrovania.

Pri zrútení lietadla zahynulo podľa kazašských úradov 38 ľudí, preživších s rôznymi stupňami zranenia je 29. Stroj Embraer EMBR3 SA sa zrútil blízko kazašského mesta Aktau po tom, čo bol odklonený od ruskej oblasti, ktorá sa krátko predtým stala terčom náletov ukrajinských dronov a v ktorej bola v posledných mesiacoch opakovane nasadená protivzdušná obrana.

Podľa zdrojov Reuters z Azerbajdžanu bola práve ruská protivzdušná obrana príčinou nešťastia. „Nikto netvrdí, že to bolo úmyselné. Vzhľadom na zistené fakty však Baku očakáva, že sa ruská strana k zostreleniu azerbajdžanského lietadla prizná,“ uviedol jeden zo zdrojov, podľa ktorého lietadlo pri prílete do Grozného kvôli tu nasadeným systémom elektronického boja nemohlo komunikovať.

Ruské nezávislé médiá uvádzajú ako možnú príčinu zostrelenia ruskou strelou zem-vzduch. Niektoré médiá zároveň poukazujú na to, že Čečensko sa v stredu ráno stalo terčom útoku s pomocou dronov. Podľa ruského nezávislého serveru Meduza zábery zachytávajúce zrútené lietadlo ukazujú stopy po zásahu strelou zeme vzduch na zadnej časti trupu. Podobné diery boli údajne zdokumentované po zostrelení rôznych vojenských i civilných lietadiel.

Vyšetrovanie zrútenia lietadla pokračuje a nie je správne o ňom špekulovať, kým nebudú k dispozícii závery vyšetrovania, zdôraznil dnes naproti tomu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Žiadna z týchto troch krajín – ani Azerbajdžan, ani Rusko, ani Kazachstan – nemá záujem na zatajovaní informácií. Všetky informácie budú dané verejnosti k dispozícii,“ ubezpečil tiež predseda kazašského senátu Maulen Ašimbajev.

Hračky a kvety na troskách lietadla.
Ukrajinské pohotovostné sily odnášajú obete...
+9Fotka holandského učiteľa Arnouda Huizena a...

Preživší hovoria o explóziách po neúspešných pokusoch o pristátie v Groznom, uvádza ďalší ruský nezávislý server Mediazona. Lietadlo sa potom otočilo a cez Kaspické more zamierilo do Kazachstanu, pričom sa podľa Reuters o stovky kilometrov odklonilo od svojej pôvodnej trasy. Pri pokuse o pristátie na letisku v Aktau sa stroj rozlomil a vznietil.

Ruský letecký úrad pôvodne tvrdil, že lietadlo sa stretlo s kŕdľom vtákov, čo pilota prinútilo k pokusu o núdzové pristátie. Pri manévri vraj lietadlo narazilo do zeme. Úrady už majú podľa azerbajdžanských médií k dispozícii čierne skrinky k lietadlu.

MH17 Čítajte viac Zabili 298 ľudí. Za zostrelenie MH17 dostali traja proruskí separatisti doživotie

Azerbajdžan dnes podľa agentúry AP drží štátny smútok za obete leteckého nešťastia. Izraelská letecká spoločnosť El Al oznámila, že pozastavila všetky lety do Moskvy na tento týždeň. Ako dôvod uviedla „vývoj vo vzdušnom priestore Ruska“. Rozhodnutie prišlo práve po zrútení lietadla Azerbajdžanských aerolínií v Kazachstane.

Telá všetkých 38 obetí po havárii sa podarilo nájsť, sedem z nich už úrady identifikovali, uviedli kazašské úrady. „Tridsaťosem mŕtvych tiel bolo nájdených a odoslaných do forenzného centra vrátane šiestich kazašských občanov a troch členov posádky,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že v súčasnosti pokračujú likvidačné práce. Potvrdili sa tak predošlé informácie, že pri havárii lietadla zahynulo 38 ľudí.

V nemocnici bolo po incidente hospitalizovaných 29 ľudí. Väčšina z nich utrpela mnohopočetné poranenia vrátane uzavretých poranení hlavy, otrasu mozgu, poranení hrudníka a traumatického šoku, oznámilo vo štvrtok kazašské ministerstvo zdravotníctva.

Lietadlo Embraer 190 spoločnosti AZAL smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Podľa aerolínií bolo na palube 67 ľudí vrátane piatich členov posádky. Z toho bolo 42 občanov Azerbajdžanu (vrátane posádky), 16 občanov Ruska, šesť občanov Kazachstanu a traja občania Kirgizska.

Pre hmlu v Groznom lietadlo presmerovali do Machačkaly, metropoly Dagestanu, ale podľa spoločnosti AZAL sa zrútilo pri pokuse o núdzové pristátie tri kilometre od Aktau.

Úrady bezprostredne nevysvetlili, prečo lietadlo pred dopadom preletelo Kaspické more. Pokiaľ sa stroj zrazí s vtákmi, väčšinou nasleduje urýchlené pristátie na najbližšom letisku, uviedol podľa Reuters expert na letectvo Richard Aboulafia. Agentúra tiež pripomína, že havária nastala v čase opakovaných ukrajinských dronových útokov na ciele v Čečensku. Najbližšie ruské letisko na trase letu lietadla však bolo v stredu ráno uzavreté.

Portál Flightradar24, ktorý sleduje celosvetovo leteckú prevádzku, na sieti X napísal, že u Grozného bolo lietadlo vystavené rušeniu GPS a tiež falošnému vysielaniu tohto navigačného systému. Zo zverejneného letového profilu tiež vyplýva, že stroj nad morom neletel v priamej línii a že výška letu počas 74 minút pred nehodou kolísala. Priemerná doba letu z Baku do Grozného trvá necelú hodinu, lietadlo bolo kvôli opakovanému presmerovaniu vo vzduchu cez dve a pol hodiny.

Nejasnosti dlho panovali o počte ľudí na palube. Havarovaný stroj Embraer 190 pojme asi 100 ľudí. Lietadlo patrilo aerolinkám AZAL. Niektoré kazachstanské médiá predtým uvádzali 105 cestujúcich a päť členov posádky, azerbajdžanské zase hovorili o 67 cestujúcich a piatich členoch posádky. Kazachstanské ministerstvo pre mimoriadne situácie následne údaj upresnilo na celkom 67 ľudí vrátane päťčlennej posádky. To nakoniec potvrdila aj spoločnosť AZAL, ktorá na webe zverejnila zoznam cestujúcich.

Zo zoznamu vyplýva, že z cestujúcich na palube bolo 37 občanov Azerbajdžanu, traja občania Kirgizska, šesť obyvateľov Kazachstanu a 16 Rusov.

Informácie sa tiež líšili v tom, či sa lietadlo zrútilo. Pôvodné správy uvádzali tvrdé pristátie. Zverejnené zábery však ukazujú, ako klesajúci stroj narazil do zeme a začal horieť. Podľa videa z miesta nehody je zrejmé, že trup lietadla sa roztrhol na niekoľko častí. Snímky ukazujú aj to, že po dopade bola menej poškodená zadná časť lietadla. Práve tam sa podľa médií nachádzali tí cestujúci, ktorí haváriu prežili. Predok a stredná časť boli dopadom úplne zničené. Na sociálnych sieťach sa objavilo aj video zvnútra lietadla, kde sú vidieť spustené kyslíkové masky a niektorí cestujúci kričia „Alahu Akbar“, teda Boh je veľký.

K letu médiá uviedli, že stroj bol dvakrát presmerovaný. Miesto Grozného letová kontrola vybrala Machačkalu, hlavné mesto Dagestanu, ktorý je rovnako ako Čečensko súčasťou Ruskej federácie. Po Machačkale bolo ako náhradné letisko zvolené kazachstanské Aktau.