Učitelia napísali otvorený list Ficovej vláde. Vyjadrujú vážne obavy z ohrozenia demokracie

Pravda, SITA | 24.01.2025 12:22
Robert Fico / Vláda / Foto: ,
Premiér Robert Fico za rečníckym pultíkom, v pozadí členovia vlády
Viac ako 650 pedagogických a odborných zamestnancov vrátane učiteľov, vychovávateľov a ďalších odborníkov podpísalo otvorený list adresovaný vláde premiéra Roberta Fica.

Signatári v ňom vyjadrujú hlboké znepokojenie nad súčasnou politickou a spoločenskou situáciou na Slovensku, ktorá má negatívne dopady nielen na kvalitu vzdelávania, ale aj duševné zdravie žiakov a učiteľov či celkovú atmosféru v školách.

Fico po zasadnutí Bezpečnostnej rady: Prichádza fáza, keď chce niekto zvrhnúť vládu
Video

Autori listu kritizujú nedostatok systémových riešení zo strany štátu, ktorý sa podľa nich nezaoberá kľúčovými problémami, ako sú duševné zdravie detí či podpora vzdelávacích inštitúcií. List tiež upozorňuje na slovné útoky a očierňovanie mimovládnych organizácií, ktoré často suplujú štát pri podpore škôl, učiteľov a najzraniteľnejších skupín detí.

fico Čítajte viac Psychiatri a psychológovia napísali premiérovi otvorený list. Vyzvali ho na sebareflexiu alebo odchod z politiky. Fico reagoval

„Je čas si uvedomiť, že neustále šírenie strachu a nenávisti, ktoré polarizuje spoločnosť, má ničivý vplyv na to najdôležitejšie, čo máme – na naše deti a mladých ľudí,“ zdôrazňujú pedagógovia.

Signatári otvoreného listu vyzývajú vládu na návrat k vecnej a slušnej politickej diskusii, ukončenie neopodstatnených útokov na odborníkov a mimovládne organizácie a prijatie konkrétnych opatrení na zlepšenie situácie v školstve. „V civilizovanej spoločnosti je normou, že školstvo je jednou zo štátnych priorít. Bohužiaľ, na Slovensku to takto nie je už ani vo verbálnej rovine,“ konštatujú.

Pedagogickí a odborní zamestnanci vyjadrujú vážne obavy z ohrozenia demokracie na Slovensku. „Vláda opakovane prekračuje hrubé čiary a tento neprípustný spôsob vládnutia zo dňa na deň eskaluje. Sme slobodná európska krajina a takou aj chceme ostať,“ píše sa v otvorenom liste.

Pedagogickí a odborní zamestnanci sú znepokojení štýlom krčmovej politiky, ktorý sa u nás udomácnil. „Uráža nás, že sa tu zakorenil zvyk riešiť aj odborné témy skratkami, ktoré patria skôr do pohostinských zariadení ako do priestorov vládnych kancelárií či pléna Národnej rady SR. Pravdu má ten, kto najviac kričí, búcha do stola a iným najviac „naloží“. Predstavte si, že by sa takto správali deti v škole. Takto nemôže a nedokáže fungovať ani trieda, nieto ešte štát,“ adresovali vláde.

Robert Fico / Pavol Gašpar / Matúš Šutaj Eštok / Čítajte viac Fico hovorí o útoku na štát, avizoval opatrenia. Podľa prezidenta vyhlásenie výnimočného stavu nateraz nehrozí

Podľa pedagógov a odborníkov v školstve je šokujúce, že školy už prestali byť bezpečným miestom, kde by sa učiteľky a učitelia mohli bez obáv venovať deťom a mladým ľuďom. Aj tragická udalosť v Spišskej Starej Vsi opäť pripomenula vážne systémové nedostatky, s ktorými zamestnanci v školstve už dlhodobo zápasia. Stav duševného zdravia detí sa dramaticky zhoršuje. Pomoc deťom, účastníkom krízových situácií a pozostalým po obetiach poskytujú aj mimovládne organizácie.

„Preto sme rozhorčení, že mimovládne organizácie, ktoré vo veľkej miere suplujú štát nielen v problematike duševného zdravia, pri sociálnych témach, ale aj v podpore a rozvoji vzdelávania na Slovensku, sú očierňované a neprávom obviňované z protištátneho konania. Sú to aj ľudia z týchto organizácií, ktorí sa často venujú tým najslabším a najzraniteľnejším na školách i mimo nich,“ upozornili učitelia a dodali, že je hanebné robiť z nich terče na základe vyfabrikovaných obvinení s cieľom dosiahnuť svoje politické ciele.

Pod otvorený list sa podpísali odborníci z celého Slovenska vrátane pedagógov, školských psychológov, sociálnych pedagógov či školských špeciálnych pedagógov. Súhlas s obsahom otvoreného listu môže vyjadriť aj verejnosť online podpisom.

Iniciátormi listu sú Anna Jančová, učiteľka na gymnáziu v Považskej Bystrici a Peter Farárik z Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. „Sme tu doma a chceme, aby to tak ostalo aj naďalej,“ uzatvárajú signatári listu.

Drucker odsudzuje politizáciu škôl, vyzýva na diskusiu

Minister školstva Tomáš Drucker v reakcii na otvorený list členov akademickej obce zdôraznil dôležitosť riešenia výziev v oblasti vzdelávania, pričom ocenil oddanosť a prácu pedagogických pracovníkov.

„Vážim si Vašu každodennú prácu, oddanosť deťom a mladým ľuďom a Vašu schopnosť zvládať náročné podmienky, ktoré sú, žiaľ, realitou nášho školstva,“ uviedol minister. Zároveň vyhlásil, že jeho pôsobenie na poste ministra smeruje k zlepšeniu situácie v školstve a pripomenul záväzky vlády v tejto oblasti.

Drucker v Ide o pravdu: Zvýšenie platov v školstve je prvá z priorít. Odborná komisia posúdi, či zaviesť povinnú maturitu z matematiky
Video

Drucker zároveň upozornil na negatívny vplyv súčasnej politickej a spoločenskej situácie na školstvo a deti. „Do škôl nepatria politické útoky ani akékoľvek prejavy agresivity. Škola má byť miestom, kde vládne rešpekt, tvorivosť a podpora,“ zdôraznil. Minister odmietol politizáciu školstva a varoval pred zneužívaním vzdelávacieho systému na politické ciele.

Minister sa ohradil voči jednostrannému pohľadu na napätie v spoločnosti, pričom apeloval na všetkých politikov, aby sa vyhýbali zvyšovaniu polarizácie. „Zodpovednosť za upokojenie situácie a nastolenie kultivovanej diskusie leží na pleciach všetkých politikov – vrátane predstaviteľov opozície,“ vyhlásil Drucker. Dodal, že riešenie kľúčových výziev, ako je bezpečnosť a duševné zdravie v školách, si vyžaduje spoluprácu s odborníkmi a komunitou.

Na záver minister oznámil plánované stretnutia v regiónoch, kde chce diskutovať o školských otázkach priamo s učiteľmi. „Som naďalej pripravený viesť diskusiu a dialóg s každým, komu na školstve záleží,“ uzavrel Drucker.