Najväčšie protesty od Kuciaka. Do ulíc vyšli desaťtisíce Slovákov, len v Bratislave bolo 60-tisíc ľudí. Organizátori adresovali Ficovi novú požiadavku
Na bratislavskom zhromaždení „Slovensko je Európa" sa zúčastnilo 60-tisíc osôb. Informovali o tom organizátori zo združenia Mier Ukrajine.
Zhromaždených prišiel pozdraviť aj český herec Bolek Polívka, keďže Česká republika a SR sú podľa neho spojené nádoby. „Nenechajte si vziať demokraciu, nenechajte si vziať úsmev, nenechajte si vziať slobodu," povedal. Zároveň citoval aj heslo bývalého československého a neskôr českého prezidenta Václava Havla „Pravda a láska musia zvíťaziť nad lžou a nenávisťou".
Polívkov slovenský kolega Tomáš Maštalír skonštatoval, že predseda vlády Robert Fico hovorí o protestoch riadených zo zahraničia, pretože si nevie predstaviť, že sa niekto angažuje aj bez toho, aby mal z toho osobný prospech. „Nás sem nepriviedla temná zlovoľná sila zo zahraničia," povedal Maštalír s tým, že účastníkov demonštrovať prinútila „sila domácej výroby", konkrétne vláda SR. Ficovi tiež odkázal, že síce jeho pohľad na svet a metódy vládnutia nepatria do Európy, ale Slovensko áno.
Šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vo svojom príhovore pozdravila príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ktorý vypracovali správu o možnom útoku na ústavné zriadenie SR. „SIS tvrdí, že má závažné informácie o snahe destabilizovať Slovensko. Aj my také máme. Korupcia dlhodobo destabilizuje Slovensko, nie mimovládne organizácie," zdôraznila. Zároveň pripomenula viacero osôb zaplatených v korupčných kauzách, ktoré sú spojené so súčasnou vládnou mocou.
Občianske združenie Mier Ukrajine začalo zvolávať demonštrácie pod názvom „Slovensko je Európa“ po decembrovej schôdzke Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého krajina pred takmer tromi rokmi vojensky napadla Ukrajinu.
Pred týždňom potom Ficov stranícky kolega a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar pripustil možnosť odchodu krajiny z Európskej únie.
Ľudia na zaplnenom námestí skandovali „Dosť bolo Fica“, „Kolaborant“ či „Odstúpiť!“.
Výzva Robertovi Ficovi
„Žiadame predstaviteľov štátu, aby odmietli akúkoľvek spoluprácu s Ruskom,“ zopakovali organizátori protestu v Bratislave jeden zo svojich štyroch doterajších požiadaviek. K nim potom pridali nový – výzvu Ficovi, aby v záujme budúcnosti Slovenska rezignoval.
Fico v uplynulých dňoch obvinil organizátorov, rovnako ako opozíciu, z pokusu o štátny prevrat. Opoziční politici na to reagovali slovami, že Fico zneužíva tajné služby a slovnými výpadmi sa len snaží zakryť neschopnosť riešiť problémy krajiny.
Fico podobne postupoval už v roku 2018 v čase mohutných demonštrácií proti jeho vtedajšej vláde, nakoniec ale v záujme riešenia politickej krízy podal demisiu.
V súvislosti s verejnými zhromaždeniami prijala polícia opatrenia, ktoré majú zabezpečiť ich pokojný priebeh. Upozornila, že môže dôjsť k dopravným obmedzeniam. Mimovládne organizácie už v súvislosti so zahraničnopolitickou orientáciou Slovenska zorganizovali viacero zhromaždení.
Organizátori ďalšie zhromaždenie v Bratislave avizovali na 7. februára. Zároveň uviedli, že v rámci dobrovoľných príspevkov na organizáciu protestov vyzbierali sumu 100-tisíc eur. Dnešné zhromaždenie sprevádzali mierne technické problémy, podľa organizátorov však nešlo o sabotáž.

Desaťtisíc demonštrantov v Banskej Bystrici
Protesty sa okrem Bratislavy konali aj v ďalších takmer tridsiatich slovenských mestách a tiež aj v zahraničí, napríklad v Berlíne, Bruseli, Krakove, Prahe alebo Luxemburgu. Napríklad v Prešove prišlo na zhromaždenie okolo 7000 ľudí. Niekoľko ďalších zhromaždení na rovnakú tému ohlásila jedna z neparlamentných strán.
Jeden z najväčších protestov mimo Bratislavy sa podľa prvých informácií zišiel v Banskej Bystrici, kde odhadom bolo viac ako 10-tisíc ľudí. Zhromaždených prostredníctvom videohovoru oslovil banskobystrický hejtman Ondrej Lunter. „Chcem pozdraviť všetkých, ktorí dnes pokojne protestujú a vyjadrujú tým svoje právo,“ povedal Lunter a dodal, že keby nemusel odísť, bol by teraz na námestí aj on a demonštroval za členstvo Slovenska v EÚ a NATO, pretože". Tieto zoskupenia pokladám za zdroje našej zvrchovanosti, blahobytu a bezpečnosti", napísal spravodajský server Aktuality.sk.
„Nepočul som nič dôveryhodné o tom, že by niekto naozaj relevantný pripravoval štátny prevrat,“ povedal Lunter. „Rozhodne som z tribún nepočul výzvy, ako ‚zobrať vidle a lopaty a ísť na parlament‘,“ pripomenul v narážke na niektoré z Ficových výrokov v čase, keď bol terajší premiér v opozícii.
Protestu vo východoslovenskom Prešove sa zúčastnilo zhruba 7500 ľudí, čo je najvyšší počet od čias zhromaždenia po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, napísal spravodajský server Sme.
V Žiline sa na občianskom proteste zišlo viac ako 6000 ľudí, ktorí zaplnili celé Mariánske námestie. Protestujúcich oslovila okrem iného aj jedna z účastníčok protestu Monika Končalová, ktorá sa sama označila za „naštvanú matku a babku“.
„Pokladám za zvrhlosť, aby premiér vyhrážal krajine sužovanej vojnou. Je neprijateľné, aby sa premiér vyhrážal aj našim deťom. Nechcem, aby moje deti a vnúčatá vyrastali v takomto prostredí,“ dodala Končalová.

„Slovensko si nedáme“ či „dosť bolo Fica“ sa ozývalo námestím v Poprade, na ktorom sa na občianskom protestne zišlo podľa organizátorov do 4-tisíc ľudí. Doteraz je to najvyšší počet účastníkov protestov či občianskych zhromaždení platformy Poprad za demokraciu, ktoré sa v meste konajú už viac ako rok. Ako v úvode uviedol moderátor protestu Román Švarc, medzi zhromaždenými boli aj organizátori a sympatizanti protestov v Spišskej Novej Vsi, ktorých bolo dokopy takmer dvesto.
Na pódiu v piatok večer nevystúpili občianski aktivisti, umelci či ochranári, ale zástupcovia opozičných politických strán. Išlo o poslancov Národnej rady SR Darinu Luščíkovú (PS), Františka Majerského (KDH), Vladimíra Ledeckého (SAS) a bývalého ministra hospodárstva Karla Hirmana (Demokrati). Ako hudobný hosť vystúpil pesničkár a učiteľ Števo Šanta.
Organizátori protestu ešte v úvode informovali, že oslovili aj políciu, štátnu políciu a súkromnú SBS, aby pomohli zabezpečiť hladký a bezpečný priebeh zhromaždenia. Účastníkov vyzvali k slušnému a pokojnému správaniu, a tiež, aby sa do prípadných incidentov a provokácie nezapájali. Minútou ticha si zároveň uctili obete minulotýždňovej tragédie v Spišskej Starej Vsi.

Protesty, ktorým cieľom je zdôrazniť, že Slovensko patrí do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, sa konali napríklad v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline, ale aj v Nových Zámkoch, Prievidzi či v Humennom. Zhromaždenia sú zorganizované aj v niektorých zahraničných metropolách, informovala Katarína Cíbiková z iniciatívy Mier Ukrajine.
„Naše protesty sú vždy pokojné a tak to bude aj tentoraz. Odmietame akékoľvek násilie či provokácie a vyzývame všetkých účastníkov, aby nereagovali na prípadné pokusy provokatérov vyvolávať konflikty. Spolupracujeme s mestskou aj so štátnou políciou. Naši dobrovoľníci sú vyškolení, na mieste bude prítomná kontrolná miestnosť a monitorovanie bezpečnosti budú dopĺňať odborníci,“ uviedol Mier Ukrajine.
Protestné zhromaždenie v Trnave spojilo celú opozíciu
Protestné zhromaždenie Aj Trnava je Európa dnes spojilo predstaviteľov celej opozície. Na Trojičnom námestí v Trnave vystúpil okrem Igora Matoviča z hnutia Slovensko aj trnavský župan Jozef Viskupič (Progresívne Slovensko), vicežupan Rastislav Mráz (KDH), na pódiu nechýbal Patrik Voltmann (SaS), zástupcovia Demokratov aj strany Za ľudí. Na zhromaždenie prišlo podľa organizátorov približne 5000 ľudí. Najviac reagovali pri zmienkach rečníkov o predsedovi vlády Robertovi Ficovi a o možnom vystúpení z Európskej únie. Nechýbalo skandovanie, najčastejšie „Dosť bolo Fica“. Davu sa páčil výrok zástupcu občianskeho sektora Miroslava Kollára, podľa ktorého je len otázkou času, „kedy ústavným a demokratickým spôsobom pošleme už druhýkrát Fica od moci." Protestné zhromaždenie v Trnave neorganizovalo občianske združenie Mier Ukrajine, ale politické strany KDH a Demokrati.
Vládu Roberta Fica môže podľa Doroty Nvotovej ukončiť len jednotná opozícia, ktorá bude ťahať za jeden povraz. „Aj ja som si mohla povedať, to musím stáť na jednom pódiu s Matovičom, aby sa pohli veci dopredu? Mohla som si to povedať, ale musím a budem tu stáť. A všetci opoziční lídri by malo stáť na týchto námestiach v jednom šíku, žiadajte to od nich,“ vyzvala dav.
Igor Matovič zasa prišiel s myšlienkou, že treba presviedčať ľudí, ktorí sa nachádzajú medzi voličmi Smeru, Hlasu, Republiky a SNS a ktorí čakali napríklad lacnejšie potraviny. „Oni nie sú všetci hlúpi, boli len podvedení,“ povedal Matovič. Časť voličov terajšej koalície označil za kľúčových ľudí, ktorí rozhodujú voľby. Aj niekdajšie hnutie OĽaNO podľa Matoviča v roku 2020 významnú časť z nich presvedčilo. Protestné zhromaždenie v Trnave sa nieslo v pokojnej atmosfére, len počas vystúpenia Igora Matoviča sa k nemu priblížil muž, ktorý mu chcel položiť nejaké otázky, organizátori ho včas vyviedli preč. Pripravená bola aj štátna a mestská polícia, ale nemusela zasahovať. Na záver protestu zaznela slovenská hymna, dav si vyžiadal jej „starú“ verziu.
Trojičné námestie v Trnave je na protesty zarezervované aj na 31. januára a potom na tri ďalšie piatky vo februári.
