Nemecko chce zriadiť strediská pre deportáciu migrantov do iných krajín EÚ

Denník Bild poukázal na to, že problémom pri vyhosťovaní žiadateľov o azyl je to, že ich príslušné únijné štáty často odmietajú prevziať. Deportácia a sprísnenie podmienok pre migráciu sa po sérii útokov stalo v Nemecku kľúčovou témou pred nedeľnými predčasnými spolkovými voľbami.
Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová v pondelok s brandenburskou kolegyňou Katrin Langeovou podpíšu dohodu o tom, že jedno zo stredísk bude v Eisenhüttenstadte.
V meste už teraz pre žiadateľov o azyl funguje vstupné zariadenie, ktoré novo doplní deportačné centrum. V ňom budú v budúcnosti migranti čakať na deportáciu po tom, čo im Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) zamietne žiadosť o azyl.

Deportácie komplikuje veľký problém
Hamburský senátor pre vnútorné záležitosti Andy Grote, ktorého funkcia zodpovedá krajinskému ministrovi vnútra, podľa Bildu povedal, že v ideálnom prípade by to mohlo trvať dva týždne až mesiac. Počas tejto doby budú mať migranti nárok len na základnú starostlivosť, hygienické potreby a núdzové zaopatrenie.
Grote k deportáciám uviedol, že ich komplikuje veľký problém. Tým je neochota mnohých únijných štátov prevziať späť tých migrantov, o ktorých nároku na azyl musia podľa únijných pravidiel rozhodnúť práve tieto krajiny. Únijné pravidlá stanovujú, že o azyle rozhoduje tá členská krajina, do ktorej migrant po prekročení hraníc EÚ ako prvý vstúpi.
Za príklad neúspešných deportácií podľa práva Únie spomína Bild Taliansko. Z 12 841 migrantov prevzala táto juhoeurópska krajina v minulom roku z Nemecka len troch, hoci u viac ako 10-tisíc z nich uznala, že za ich azylové konanie zodpovedá.
V Nemecku sa po opakovaných útokoch spáchaných migrantmi, debatuje o sprísnení azylových podmienok a o dôrazných deportáciách.
Afganec sa priznal k úmyselnému vrazeniu autom do davu v nemeckom meste. Pri útoku utrpelo zranenia najmenej 36 ľudí.
Kandidát na kancelára za opozičné CDU/CSU Friedrich Merz vyzval vládu, aby kvôli tomu začala rokovania s islamistickým hnutím Taliban, ktoré od roku 2021 Afganistan opäť ovláda. Nemecko svoj prvý a zatiaľ posledný deportačný let do Talibanom ovládaného Afganistanu vypravilo vlani v auguste.
Problematické sú aj deportácie do Iraku či Sýrie. V pondelok ale Nemecko podľa DPA oznámilo, že do Iraku vypravilo deportačný let so 47 ľuďmi.
