Starobylý kláštor rozobrali miestni obyvatelia, teraz vstáva z popola. Čerstvá novinka ho robí ešte atraktívnejším

Eva Štenclová | 18.07.2025 07:00
Kláštor premonštrátov v obci Bzovík sa v polovici dvadsiateho storočia premenil na ruinu, no v ostatných rokoch opäť získava „cveng“. Túto národnú kultúrnu pamiatku postupne začínajú objavovať domáci, ale aj zahraniční turisti. Teraz tam predstavili novinku v podobe nasvietenia, takže obdivovať ho je možné aj po zotmení.
Kláštor premonštrátov postupne opeknieva
Video
Zdroj: TV Pravda

V rámci prvej etapy rozvojového projektu zameraného na cestovný ruch v obci Bzovík sa v tamojšom Kláštore premonštrátov podarilo zrekonštruovať transformačnú stanicu a vnútorné rozvody nízkeho napätia.

„No a ďalšia vec, ktorú sme urobili, je čiastočné osvetlenie exteriérov pamiatky,“ povedal starosta Peter Lazár. Objasnil, že samotnú elektrifikáciu kláštora vybudovali v osemdesiatych rokoch minulého storočia, no celý areál bol zdevastovaný. „Takže aby sa to tu rozvíjalo a mohli sme v tejto lokalite robiť kultúrne akcie, bolo nevyhnutné pristúpiť k takémuto kroku,“ konštatoval. Prezradil, že predtým si kvôli podujatiam organizovaným v historickom areáli museli požičiavať generátory.

Vstup do kláštora vedie cez drevený most.
Kláštor premonštrátov v Bzovíku patrí k...
+8Presbytérium sa nachádza uprostred starobylého...

Živá pamiatka s tajomstvami

Od nového osvetlenia očakávajú skvalitnenie nočných prehliadok a tiež akcií, ktoré neraz trvajú do nočných hodín. Starosta upozornil, že projekt realizovali s finančnou podporou Rozvojovej agentúry BBSK cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Stredné Slovensko. „Na elektrifikáciu kláštora sme získali 17-tisíc, pričom celkové náklady boli 28 500 eur,“ vysvetlil.

V krátkom čase má v areáli pribudnúť aj cyklistická infraštruktúra, pričom nebude chýbať ani nabíjacia stanica pre elektrobicykle. Župa im na to prispela sumou 5-tisíc eur. Po takomto niečom je podľa Lazára citeľný dopyt. „Sme v podstate aj na mape cyklotrás,“ podotkol.

Areál kláštora opravujú už od roku 2015, pričom cieľom je jeho kompletná obnova. „Momentálne sme zapojení do národného projektu Ľudia a hrady II. Máme tu zamestnaných dvanásť ľudí cez úrad práce. Aktuálne tu vykonávame stabilizačné práce, aby sa najmä nerozpadávali múry,“ doplnil starosta.

Štátny tajomník MIRRI Radomír Šalitroš a štátni tajomníci ministerstva vnútra Lucia Kurilovská a Michal Kaliňák. Čítajte aj Štátnych tajomníkov pribúda ako húb po daždi, Ficova vláda ich má rekordne veľa. Majú platy, autá aj sekretariáty

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja za oblasť regionálneho rozvoja a zároveň archeológ Ján Beljak zhodnotil, že obec urobila v rámci záchrany tejto pamiatky naozaj veľa. „Vidno, že ju má za svoju a robí maximum pre jej záchranu. Zároveň ju robí živou tak, aby sa ľudia, ktorí sem prichádzajú, mohli dozvedieť tajomstvá spojené s jej históriou,“ zdôraznil.

V rámci balíkov BBSK ponúka župa širokej verejnosti tiež komentované prehliadky. Na tie je ale potrebné vopred sa objednať. Kláštor je však prístupný denne – aj počas našej návštevy sme tam stretli pár turistov.

Andrea z Uherského Brodu sa tam prišla pozrieť v rámci svojej dovolenky, ktorú trávi v neďalekých Kúpeľoch Dudince. „Chceli sme si odtiaľ urobiť nejaký výlet, tak sme prišli sem. Podľa obrázkov sa nám to páčilo a keď to vidíme naživo, je to naozaj krásne. Takéto zrúcaniny máme radi, takže cestu sem neľutujeme,“ tvrdí.

Kláštor premonštrátov v Bzovíku patrí k... Foto: Eva Štenclová, Pravda
kláštor, Bzovík Kláštor premonštrátov v Bzovíku patrí k najstarším sakrálnym pamiatkám v Banskobystrickom kraji. Postupne ho obnovujú.

V rukách dobrého gazdu

„Veľmi ma teší, že aj my môžeme prispieť k oživeniu turizmu v regióne, ktorý má nadelené neskutočné dary týkajúce sa prírodného a kultúrneho bohatstva,“ pokračoval Beljak. „Jednou z najunikátnejších a zároveň najstarších pamiatok je práve táto,“ ukázal na starobylý objekt.

Vzápätí priblížil, že prvá písomná zmienka o Kláštore premonštrátov je z roku 1135. Najvzácnejší tam bol románsky kostol, ktorého časť je ešte viditeľná. Neskôr, počas tureckého ohrozenia v 16. storočí, mnísi odišli. Kláštor bol potom prebudovaný na pevnosť s mohutnými vežovými stavbami a vodnou priekopou.

Práve Beljak bol pred desiatimi rokmi vedúcim prvého archeologického výskumu súvisiaceho s obnovou kláštora. „Pre obec sme vtedy zabezpečovali dokumentácie. V budapeštianskom archíve boli dochované fotografie, ktoré svedčia o tom, že do druhej svetovej vojny tu kláštor stál v kompletnej podobe,“ povedal. Spresnil, že počas vojny bol poškodený.

laboratórium, Banská Bystrica, Rooseveltka, nemocnica Čítajte aj Unikátne laboratórium v srdci Slovenska: Pripomína sci-fi, vzorky vyhodnotí za tri sekundy

„Postupne ho miestne obyvateľstvo rozobralo, žiaľ, pre vlastné murárske práce. Je až neuveriteľné, že toto sa neudialo v 18. či 19. storočí, ale v polovici dvadsiateho,“ poznamenal vicežupan. Zopakoval, že ide o jednu z najstarších sakrálnych pamiatok v kraji. „V podstate ich máme dve – je to kláštor v Hronskom Beňadiku a ďalší tu, v Bzovíku. Všetky ďalšie sú zo záveru 12. storočia,“ vysvetlil.

„No a nie je náhoda, že tento kláštor bol vybudovaný práve tu, lebo jednými z najstarších miest sú neďaleká Krupina a Zvolen. Mestské privilégiá dostali od kráľa Bela IV. v roku 1238. Viedla tadiaľto aj dôležitá obchodná cesta Via Magna, ktorá v stredoveku spájala Budapešť s Krakovom,“ pripomenul Beljak.

V rámci obnovy podľa neho treba požiadať aj o dotáciu na strechy veží, aby sa zabránilo zatekaniu. O trvalú udržateľnosť pamiatky momentálne obavy nemá, lebo je v rukách „dobrého gazdu“ v podobe obce Bzovík. „Postupne by mali pribudnúť aj nejaké expozície a služby, aby tu ľudia strávili viac času,“ uzavrel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ