NATO má prst na spúšti: Kaliningrad vieme zrovnať so zemou v rekordnom čase, plán je pripravený. Moskva reaguje
Moderné zbrane podľa generála Christophera Donahuea, veliteľa amerických pozemných síl v Európe a Afrike a súčasne veliteľa pozemných síl NATO, umožnia tento cieľ dosiahnuť „rýchlejšie ako kedykoľvek predtým“. Informoval o tom server Defense News, pre ktorý dal generál rozhovor.
Donahue v rozhovore uviedol, že NATO začalo s implementáciou plánu pod názvom „Eastern Flank Deterrence Line“ (Línia odstrašenia na východnom krídle). Jeho cieľom je posilniť pozemné kapacity aliancie a zlepšiť interoperabilitu medzi obrannými priemyslami členských štátov. Plán je podľa neho zameraný na „odstrašenie hrozieb zo strany Ruska“ a má zabezpečiť „škálovateľné globálne odstrašenie“.
Kaliningradskú oblasť označil Donahue za konkrétny príklad, keďže „je zo všetkých strán obklopená členskými štátmi NATO“. Ako dodal, NATO má dnes schopnosť „zlikvidovať túto oblasť zo zeme v čase, ktorý je bezprecedentný a rýchlejší, než kedykoľvek predtým“. „Už sme to naplánovali a vyvinuli,“ doplnil generál.
Kaliningrad je ruská exkláva medzi Poľskom a Litvou, dlhodobo považovaná za jedno z najstrategickejších a najviac militarizovaných území v Európe – podľa viacerých analytikov je domovom rozsiahlych systémov protivzdušnej obrany, balistických rakiet a námornej flotily. V prípade otvoreného konfliktu by táto oblasť mohla slúžiť ako kľúčový bod na narušenie spojenia medzi pobaltskými krajinami a zvyškom NATO.
Donahue tiež zdôraznil význam pozemného boja pre budúce konflikty: „Pozemná doména nestráca na význame – naopak, jej význam rastie. Zo zeme dnes dokážete zničiť systémy A2AD, rovnako ako ovládnuť námorný priestor.“ Ako príklad uviedol vývoj bojov na Ukrajine.
Súčasťou plánu je aj zavedenie nového systému na zdieľanie dát medzi armádami. NATO už podľa Donahuea vlastní platformu Palantir Maven Smart System, ktorá využíva umelú inteligenciu na spracovanie veľkého množstva dát a rýchle rozhodovanie. „Chceme, aby všetky systémy – či už ide o protivzdušnú obranu alebo diaľkový útok – boli voliteľne bezosádkové,“ dodal.
NATO zároveň tlačí na zníženie nákladov na vývoj zbraní. „Základné pravidlo znie: ak strieľate na protivníka, váš systém či munícia by mali byť lacnejšie ako cieľ, ktorý ničí,“ uzavrel Donahue.
Upozornenie na rastúcu hrozbu zo strany Ruska zaznelo aj od nového generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho, ktorý varoval, že Rusko by mohlo byť schopné zaútočiť na NATO v horizonte piatich rokov, pričom tempo ruskej zbrojárskej výroby prekvapilo západné štáty, pripomína RBC-Ukraine.

Podľa Kremľa ide o nepriateľské vyhlásenie
Slová veliteľa americkej armády v Európe a Afrike, generála Christophera Donahua, o možnom obsadení Kaliningradu sú ďalším vyhlásením v sérii nepriateľských. Novinárom to podľa ruskej agentúry TASS uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
„Toto je ďalšie vyhlásenie v sérii takýchto nepriateľských, agresívnych vyhlásení, ktoré často počúvame od predstaviteľov obranných rezortov európskych krajín,“ povedal Peskov v odpovedi na otázku, ako boli slová generála NATO prijaté v Kremli. Hovorca Kremľa poznamenal, že všetky takéto vyhlásenia sa v dialógu s Washingtonom berú do úvahy.
Nepriateľstvo NATO voči Rusku núti Moskvu prijať vhodné opatrenia na zaistenie bezpečnosti krajiny, dodal Peskov. „NATO je nástrojom konfrontácie, je to blok, ktorý je nepriateľský voči našej krajine. To nás núti brať toto všetko do úvahy a prijať vhodné opatrenia na zaistenie našej vlastnej bezpečnosti,“ povedal.
