Takmer nulový progres, prímerie v nedohľadne. Witkoff rokoval s Putinom asi päť hodín. Trump hovorí o „chaose“

ČTK, TASR | 02.12.2025 16:46, aktualizované: 
Steve Witkoff / Putin / Foto: ,
Rusko-americké rokovania o mierovom pláne pre ukončenie vojny na Ukrajine v Kremli v Moskve, 2. decembra 2025. Druhý sprava ruský prezident Vladimir Putin vľavo uprostred osobitný vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff
Približne päťhodinové rokovania medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a americkým osobitným vyslancom Stevom Witkoffom v Moskve sa skončili krátko po 22:30 SEČ.

Rusko a USA sa nijako nepriblížili vyriešeniu krízy na Ukrajine, povedal po rokovaní poradca Kremľa pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov. Píše o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské tlačové agentúry. Ušakov okrem iného podotkol, že ešte treba odviesť veľa práce. Stretnutie však napriek tomu označil za užitočné, konštruktívne a zmysluplné.

Podľa Ušakova zatiaľ nebolo nájdené riešenie ohľadom otázky územia, americká strana ale Rusom predložila svoje návrhy. „Zatiaľ sme nenašli kompromis, ale je možné diskutovať o niektorých amerických riešeniach,“ povedal Ušakov. Rokovania sa podľa neho netýkali konkrétnych návrhov, ale samej podstaty toho, čo americké plány obsahujú.

Tajne závery

Americkí vyjednávači sa teraz vrátia do Spojených štátov, kde s výsledkami dnešného rokovania v Kremli zoznámia prezidenta Donalda Trumpa a spoja sa s ruskou stranou, priblížil Ušakov ďalší postup. Obe strany sa dohodli, že samotný obsah terajších rozhovorov nezverejnia s ohľadom na jeho dôvernú povahu, dodal.

V jednoslovnom príspevku na sociálnej sieti X označil ruský osobitný vyslanec Kirill Dmitrijev rokovania za „produktívne“. Podľa agentúry Reuters Witkoff po skončení schôdzky zamieril na americké veľvyslanectvo v Moskve.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred začatím rozhovorov povedal, že budú trvať tak dlho, ako bude treba. Očakávalo sa maratónske rokovanie.

Kolóna s Witkoffom a Kushnerom v Moskve
Video
Zdroj: Reuters

Z americkej delegácie sa na stretnutí zúčastnil aj Jared Kushner, zať amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na ruskej strane boli prítomní Putin, Ušakov a Dmitrijev.

Podľa zdroja agentúry AFP by sa stretnutie oboch amerických vyjednávačov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským mohlo uskutočniť už v stredu v Bruseli.

Rokovania sa začali so zhruba trojhodinovým oneskorením oproti plánu okolo 19:40 moskovského času (17:40 SEČ) za prítomnosti médií, kedy si Putin s Witkoffom vymenili zdvorilostné frázy. Usmievajúci sa Putin povedal Witkoffovi, že ho rád vidí, a spýtal sa ho, ako sa mu páčila dnešná prechádzka po hlavnom meste. Witkoff odvetil, že Moskva je nádherná.

Zahraničné tlačové agentúry si všímali, že sa rokovalo s pomocou tlmočníkov na oboch stranách.

Zatiaľ čo Witkoff je v Rusku pri Putinovi tento rok už šiestykrát, pre Kushnera to bolo prvé stretnutie so šéfom Kremľa, poznamenala agentúra DPA.

Agentúra TASS píše, že amerických vyslancov pred rokovaním na letisku privítal práve Dmitrijev, ktorý s Witkoffom už niekoľkokrát rokoval. Absolvovali spoločný obed a prezreli si centrum Moskvy.

Trump o chaose, Zelenskyj o optimizme

Prezident USA Trump na zasadnutí kabinetu vo Washingtone označil vojnu na Ukrajine za „chaos“ a vyhlásil, že tento konflikt nebude ľahké vyriešiť. Jeho slová prišli takmer súbežne s vyjadreniami ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý počas návštevy Dublinu vyjadril optimizmus z mierových rokovaní a úlohy, ktorú v nich majú USA.

„Snažíme sa (vojnu na Ukrajine) vyriešiť. Ukončil som osem vojen. Toto by bola deviata a naši ľudia sú práve teraz v Rusku, aby zistili, či to môžeme vyriešiť,“ uviedol Trump na zasadnutí vlády.

„Poviem vám, nie je to jednoduchá situácia. Je to chaos,“ dodal americký prezident.

Macron / Zelenskyj / Čítajte viac „Bod zlomu,“ hlási Macron. Finálny plán však podľa neho môže dokončiť iba Zelenskyj

Zelenskyj naopak v utorok v írskej metropole ocenil rýchlosť mierových rokovaní, ktoré sú podľa neho, spolu so záujmom USA, dôvodom na optimizmus.

„V mojich slovách bolo trochu optimizmu kvôli rýchlosti rokovaní a záujmu, ktorý o ne má americká strana. Ukázalo sa, že Amerika sa teraz nesťahuje zo žiadnej formy diplomatického dialógu, a to je dobré,“ vyhlásil.

V odpovedi na otázky novinárov Zelenskyj priznal, že sa obáva, že Spojené štáty tento záujem stratia. „Cieľom Ruska je odlákať pozornosť Ameriky od tejto situácie,“ vyhlásil.

Witkoff s rukou na srdci u Putina
Video

AFP pripomína, že Witkoff sa v tomto roku stretol s Putinom v Moskve už niekoľkokrát. Trumpov vyslanec je však terčom kritiky – napríklad aj zo strany americkej opozície – za svoj prístup v rokovaniach s Kremľom, keďže pôvodná verzia mierového plánu, na ktorého tvorbe sa podľa Bieleho domu podieľal aj Witkoff, bola pomerne ústretová k Moskve.

Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová v utorok varovala, že rozhovory v Moskve môžu zvýšiť tlak na Ukrajinu, aby súhlasila s ústupkami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý je na návšteve Írska, vyhlásil, že po rokovaniach od amerických vyslancov očakáva informácie o výsledkoch stretnutia a tom, či rozhovory o americkom mierovom pláne môžu pokročiť ďalej.

Steve Witkoff, Vladimir Putin Čítajte viac Bezprecedentný únik nahrávok: amerického vyslanca si Rusi omotali okolo prsta

Stretnutie oboch vyjednávačov so Zelenským by sa podľa zdroja agentúry AFP z ukrajinskej delegácie mohlo uskutočniť už v stredu v Bruseli. Zatiaľ však dohoda o takejto schôdzke uzavretá nebola.

Obed a prechádzka centrom Moskvy

Ruský denník Izvestija zverejnil zábery, na ktorých Witkoff vchádza do areálu Kremľa v sprievode Kirilla Dmitrijeva. Agentúra Interfax v tejto súvislosti poznamenala, že Witkoff s Dmitrijevom neprišli do Kremľa autom, ale išli pešo ako bežní návštevníci.

Witkoff priletel podľa médií do ruskej metropoly dnes. Ďalšia ruská tlačová agentúra TASS neskôr napísala, že americký zvláštny vyslanec obedoval v reštaurácii s ruským splnomocnencom Dmitrijevom a potom sa prešli centrom Moskvy.

Izvestija zverejnila video, na ktorom je vidieť okrem Witkoffa a Dmitrijeva tiež Kushner. Podľa záberov sa prechádzali centrom Moskvy blízko hotela Metropol, ktorý je v pešej blízkosti od Červeného námestia a Kremľa, dodal denník. Na záver videa je vidieť, ako skupina nasadá do áut.

Witkoff sa v nedeľu na Floride zúčastnil na stretnutí s ukrajinskými vyjednávačmi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na sieti X napísal, že návrh novembrovej mierovej dohody o ukončení ruskej vojny na Ukrajine z Ženevy bol po následných rozhovoroch medzi americkými a ukrajinskými vyjednávačmi na Floride vylepšený.

Election 2024 Trump Čítajte viac Kyjev sa nemusí vzdať snahy o NATO, spojenci ho jednoducho obídu. Na stole je i „kompromisná“ právna kľučka