Učiteľov podľa odborov naďalej ubúda

Dlhodobý úbytok učiteľov na školách sa stále nepodarilo zastaviť. Na základných školách sa síce počty pedagógov do konca septembra znížili pomalšie ako v minulosti, na stredných školách bol však odliv učiteľov jedným z najväčších za posledné roky.

25.11.2008 10:06
Učiteľka Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Výnimkou boli cirkevné a súkromné školy, na ktorých učiteľov pribudlo. Povedal to predseda školských odborárov Ján Gašperan. Dostatok učiteľov je podľa odborníkov nevyhnutný pre skvalitnenie výučby. Oslovené školy zatiaľ výraznejšie zlepšenie situácie nezaznamenali.

Rady zamestnancov škôl opustilo za posledný rok viac ako pol druha tisíca učiteľov a ďalších pracovníkov materských, základných a stredných škôl. K 30. septembru tohto roka tak pracovalo na verejných, súkromných i cirkevných školách vyše 135.000 pedagógov a ďalších pracovníkov.

Najväčšiemu poklesu počtu učiteľov v súčasnosti podľa šéfa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy čelia stredné školy. Vo väčšej miere než v minulosti ich zasiahli následky zníženej pôrodnosti v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a jednotlivé druhy škôl sú nerovnomerne vyťažené. „Žiaci si väčšinou stále vyberajú gymnáziá a obchodné akadémie a veľký nedostatok žiakov je preto v odbornom školstve,“ povedal Gašperan. Zo škôl podľa neho odchádzajú aj učitelia, ktorí by sa pri vyváženejšom záujme študentov uplatnili.

Celkovo od septembra 2007 do konca deviateho mesiaca tohto roka ubudlo v strednom školstve štyri až päť percent z počtu zamestnancov. Napríklad v školách v správe samosprávnych krajov, ktoré majú najväčšie zastúpenie, klesol počet učiteľov o približne 1400. Na konci septembra ich bolo zhruba 31.900, poznamenal predseda odborov.

Na základných školách sa podľa neho situácia zlepšila. Spomalil sa totiž odliv žiakov a zvýšené nároky na počty učiteľov priniesol nový školský zákon. Sprísnil limity počtu žiakov v triedach a na výučbu je potrebných viac pedagógov, priblížil Gašperan. Na rozdiel od škôl v pôsobnosti samospráv cirkevné školy a škôlky zvýšili stavy svojich zamestnancov o necelých 1,5 percenta a súkromné o deväť percent. Vzhľadom na ich pomerne malé zastúpenie v školskej sieti išlo približne o 400 ľudí.

Oslovené školy v Bratislave, kde je pre vyššie životné náklady učiteľský príjem menej lákavý než v iných regiónoch, zatiaľ stále čelia nedostatku vhodných záujemcov o prácu. „Máloktorý dokončí školský rok,“ priblížil údajne častý osud začínajúcich pedagógov riaditeľ Gymnázia L. Novomeského Norbert Kyndl. Z učiteľského platu totiž podľa neho nie je možné splácať napríklad hypotéku, ktorá je potrebná na kúpu bytu v hlavnom meste. Pozitívnejšie hodnotila situáciu riaditeľka základnej školy na Jelenej ulici Magdaléna Labudová. Ani jej škola sa však nevyhla pretrvávajúcemu nedostatku žiadaných odborníkov, ako sú informatici či ľudia so znalosťami cudzích jazykov.

Špeciálne výhody pre učiteľov informatiky a cudzích jazykov podľa mediálneho odboru ministerstva školstva zákonom zaručiť nemožno, pretože by sa porušili zásady antidiskriminácie. Pripravovaná norma o pedagogických zamestnancoch však vo väčšej miere umožní riaditeľom zvyšovať platy podľa potrieb školy, dodalo ministerstvo.

debata chyba