Únik ropy zhltne takmer toľko, ako Slovensko zarobí za celý rok

Celkové náklady na likvidáciu škôd po úniku ropy v Mexickom zálive môžu prekročiť v prepočte 10,5 miliardy eur. Predpokladajú to prvé odhady analytikov. Veľkou neznámou z tohto účtu sú náklady na vyčistenie zamoreného územia na južnom pobreží Spojených štátov. Časť expertov tieto náklady odhaduje na necelú miliardu dolárov, časť ich hovorí až o viac ako piatich miliardách.

03.05.2010 11:47
transparent Obama Foto: ,
Obama, pošli pomoc, vyzýva amerického prezidenta transparent na pobreží USA, ktorému hrozí zamorenie ropou.
debata (41)

Pre porovnanie, slovenská vláda prijala v novembri rozpočet, ktorý počíta s tým, že v roku 2010 pritečie do štátnej pokladnice celkom 12,5 miliardy eur. Ekologická katastrofa sa tak môže „priblížiť“ príjmom jednej celej krajiny.

Úniku ropy predchádzala explózia na ťažobnej plošine, ku ktorej došlo približne pred dvoma týždňami. Od toho času do vody nekontrolovane unikajú stovky tisíc galónov ropy a smerujú k pobrežiu USA.

Zodpovednosť nesú Briti

Majiteľom plošiny je americká spoločnosť Transocean, najväčšiu zodpovednosť ale nesie britský energetický koncern British Petroleum (BP), pretože ten mal plošinu prenajatú. BP za škody zrejme zaplatí najviac, je totiž hlavným vlastníkom vrtu, z ktorého ropa uniká. V tomto projekte má podiel 65 percent. Spoločnosť by tak mala uhradiť viac ako polovicu všetkých nákladov.

Šéf spoločnosti povedal, že firma uhradí všetky preukázateľné škody. Na likvidáciu následkov katastrofy denne vynakladá približne 4,5 milióna eur. Tieto náklady sa môžu výrazne zvýšiť, keď ropa dorazí k pobrežiu. Otázkou je, koľko a či vôbec bude platiť Transocean.

Obama označil únik za bezprecedentnú katastrofu

Za „potenciálne bezprecedentnú ekologickú katastrofu“ označil americký prezident Barack Obama počas svojej návštevy južného štátu Louisiana únik ropy v Mexickom zálive. Informovali o tom tlačové agentúry. Reagoval tak aj na hlasy kritikov, že federálna vláda v minulých dňoch udalosť podceňovala.

„Za tento únik (ropy) je zodpovedná BP, BP zaplatí účty,“ uviedol na adresu britskej spoločnosti British Petroleum Obama.

Zastaviť únik ropy môže podľa Obamu trvať mnoho dní, sľúbil však, že urobia maximum. Kritiku obviňujúcu úrady z podcenenia katastrofy odmietol. „Od prvého dňa … sme sa pripravovali na najhoršie, kým sme dúfali v to najlepšie.“

Americký prezident Barack Obama počas prejavu v... Foto: Reuters
Obama, ropa Americký prezident Barack Obama počas prejavu v štáte Louisiana. Únik ropy z Mexického zálivu označil za bezprecedentnú ekologickú katastrofu.

Ropa uniká z vrtného zariadenia v hĺbke mora v dôsledku nehody ťažobnej plošiny Deepwater Horizon, ktorú prevádzkovala spoločnosť Transocean. Plošina 20. apríla explodovala a o dva dni neskôr sa potopila. Pri nešťastí zomrelo 11 robotníkov. Spoločnosť Transocean dokončovala vrt vzdialený od pobrežia Louisiany zhruba 70 kilometrov pre spoločnosť British Petroleum.

Obamu privítal na letisku v New Orleanse louisianský guvernér Bobby Jindal. Prezidentská kolóna sa potom vydala do prímorského sídla Venice, asi 120 kilometrov na juhovýchod.

Už počas letu z Washingtonu preberal Obama so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a energetiku možné scenáre ďalšieho vývoja. Podľa hovorcu Roberta Gibbsa sa prezident zaujímal hlavne o čo najrýchlejšie zastavenie masívneho úniku ropy z podmorského vrtu.

Americké úrady medzitým vydali zákaz komerčného a športového rybolovu vo vodách postihnutých únikom ropy. Zákaz platí zatiaľ na najbližších desať dní.

Spoločnosť BP sa snaží uzavrieť podmorský bezpečnostný ventil vrtu za pomoci ponoriek. Ďalej vyrába viac ako 70-tonový zvon, ktorým by chcela miesto, odkiaľ ropa uniká, počas šiestich až ôsmich dní prikryť. Taktiež začala neďaleko hĺbiť ďalší vrt, aby ropu z ložiska odčerpala. Sprevádzkovanie tohto druhého vrtu však môže trvať až tri mesiace.

41 debata chyba