USA a Kanada zabrzdili posilnenie MMF, Európa si má pomôcť sama

Návrhy na zdvojnásobenie imania Medzinárodného menového fondu (MMF) tak, aby bol schopný účinne pomôcť zadlženému Grécku, na zasadnutí ministrov financií krajín G20 neprešli najmä kvôli odporu Spojených štátov a Kanady.

15.10.2011 15:58 , aktualizované: 18:12
Euro, kríza Foto:
Ilustračné foto
debata

MMF tak finančnú injekciu vo výške 360 miliárd dolárov nedostane a vyriešenie krízy v eurozóne zostane na pleciach EÚ.

Ministri financií členských krajín skupiny G20 v Paríži dôrazne vyzvali štáty eurozóny, aby vypracovali presvedčivý plán riešenia svojej dlhovej krízy a odvrátili hrozbu globálnej recesie. Napriek odmietnutiu navýšenie prostriedkov MMF sa krajiny zaviazali, že urobia všetko preto, aby MMF mal dostatok zdrojov k stabilizácii svetového hospodárstva.

Ministri vo vyhlásení uviedli, že „MMF musí mať dostatočné zdroje na naplnenie svojej systémovej zodpovednosti“. Podľa agentúry AP ide o náznak, že popredné svetové ekonomiky sú pripravené podporiť väčšiu úlohu MMF pri riešení európskej dlhovej krízy. O zapojení MMF chcú detailnejšie hovoriť na novembrovom summite skupiny G20 vo francúzskom Cannes.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

Nejde pritom len o podporu jednotlivých ekonomík, ale aj o opatrenia pre banky, ktoré vlastnia dlhopisy problematických krajín. Hrozí totiž, že keď eurozóna žiadny plán mať nebude, kríza v Európe môže ohroziť hospodársky rast vo zvyšku sveta a uvrhnúť globálnu ekonomiku späť do recesie.

Na rokovaní G20 podľa očakávania zaznel návrh rozvojových krajín súhrnne označovaných skratkou BRICS, teda Brazília, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky. Tie prišli s plánom na zvýšenie základného imania MMF, čo by predstavovalo spôsob, ako pomôcť krajinám, ktoré sa potácajú v kríze. Niektorí členovia G20 sa ale postavili proti. Napríklad Spojené štáty tvrdia, že akcieschopnosť MMF je dostatočná.

"Ak sa pozrieme do sveta, má MMF značné, nevyužité a dostupné prostriedky. Tiež Európa má, samozrejme, k dispozícii prostriedky potrebné na vyriešenie finančných ťažkostí. Problémy, ktorým v Európe čelia, sa riešia veľmi ťažko, ale je úplne v ich silách to zvládnuť, "uviedol americký minister financií Timothy Geithner.

Prostriedky MMF doteraz kryli záchranné programy pre Grécko, Írsko a Portugalsko približne z jednej tretiny. Ministri financií sa zhodli na tom, že k väčšiemu zapojeniu MMF dôjde až potom, čo eurozóna vypracuje radikálnejšie obranné akcie na svojom bruselskom summite 23. októbra.

Ministri privítali kroky zamerané na „zvýšenie kapacity a flexibility európskeho záchranného fondu“. Očakávajú ďalšie úsilie, ktoré by maximalizovalo význam fondu pri zvládaní krízových javov.

Stretnutie ministrov G20 je prípravou na summit, ktorý sa bude konať začiatkom novembra v Cannes. Do tej doby by podľa šéfov rozvinutých ekonomík mala mať Európa po svojom nadchádzajúcom summite jasno v tom, ako presne bude v riešení dlhovej krízy postupovať.

debata chyba